HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Boty Teva Lava Falls do sucha i do vodičky

Boty Teva Lava Falls do sucha i do vodičky

Boty Lava Falls od Tevy, představené jako vodácké, se dají pokládat za „obojživelné“. V praxi to znamená označení pro lehké, prodyšné a rychleschnoucí boty, předurčené pro použití ve vodních sportech. Jedná se v podstatě o „tenisku“, či „maratonku“, ve které lze nejen sedět v lodi a případně plavat říčním korytem, ale i pohodlně běhat po břehu při rekognoskaci terénu, při delších nástupech na řeku nebo na konci splutí... 

Údaje výrobce
Vodácké boty Teva Lava Falls
Rychlo - stahovací tkaničky fungují za sucha i mokra
Materiál svršek: syntetika/mesh
Materiál podešev: Spider Rubber poskytuje zvýšenou trakci v mokrém prostředí
Infocena: 2299 Kč
Dodává: Term

Jak se ukázalo, v botách s lehkým vzdušným svrškem je možné vyrazit i na lehčí pěší výlet.

Lava Falls mají lehký vzdušný svršek, který umožňuje odtok vody a rychlé schnutí, a dále robustní, pohodlnou a měkkou podrážku. Při prvním vyzkoušení jsme předpokládali, že vodáci v kanoích a rafetch si tyto boty rychle oblíbí, zatímco např. kajakáři se s rozměrnou podrážkou nevejdou do kokpitů svých kajaků. Během testu se však ukázalo, že podobný problém číhá i na vodáky v pevných kánoích, kde není pro zesílenou podrážku na patě bot dost místa při kleku pod sedačkou. Při plavbě na raftu mohutnější podrážka samozřejmě nevadí, stejně jako při kleku v nafukovací kánoi.

Co se týče ostatních hledisek uživatele „obojživelníka“, podešev Spider Rubber celkem dobře drží na mokrém povrchu a v botách se dobře chodí v terénu i po asfaltu. Na první pohled hladká podrážka se v ohybu při zatížení zdrsní rozevřením lamel, a tím výrazně zlepší adhezi, zejména na kluzkém povrchu, podobně jako např. zimní pneumatika. Přesto nelze spoléhat na to, že boty nikdy neuklouznou.

V nezpevněném, respektive erozním terénu, se síťovanými částmi nabírají částečky kamínků a větviček, což dělá v botě neplechu. Materiály jako písek, kamínky nebo bahno nabírají boty i během pohybu ve vodě. Dá se říct, že při sjíždění zlatonosných řek by si majitel do bot mohl klidně narýžovat zlatinky na horší časy, v průběhu  testu se mi to ale na žádné ze zlatonosných řek nepovedlo. Drobné částečky se však dají lehce vymýt.

Jak je pro Tevu typické, šněrování je ve srovnání s botami jiných výrobců poněkud atypické. Oblíbené tevácké rychlostahování je ještě překryto textilní chlopní a zajištěno suchým zipem, aby se tkaničky nemohly při pohybu ve vodě zachytit o překážku. V praxi se tato výhoda uplatnila méně, poněvadž klička tkaniček je dlouhá a pod kryt se nevejde.

Boty, jakkoli jsou lehké a jako celek nepolstrované, jsou velmi pohodlné. O komfort se stará  lokální lehké vyměkčení např. okolo paty. Bota poskytuje velmi dobrou oporu kotníku, patní část obuvi netlačí ani nedře. Jedinou skutečnou slabinou obojživelných bot je vnitřní vložka. Ta má poskytovat komfort chodidlu, ale během testu byla spíš pro zlost. Vložka totiž má být pevně přilepena uvnitř, ale velmi brzy se odtrhla a od té doby značně ztěžovala používání. Při nazouvání ve vlhkém stavu se vložka roluje dovnitř. Pokud se vám povede vklouznout do boty bez shrnování, bude se vložka stejně vlivem pohybu nebo proudění ve vodě deformovat a posunovat, aby časem začala vyhřezávat kolem kotníku ven. Na místech, kde byla vložka původně ledabyle přilepena, zůstávají nadále fleky se zbytky lepidla. Nelepí už tolik, aby se součástka boty dala znovu připevnit, ale dost na to, aby zde pevně ulpěly malé nepříjemné kamínky, či přímo výše zmíněné zlatinky.

Hydroboty Teva Lava Falls se testovaly obuté podle počasí na bosých nohách, na obyčejných ponožkách nebo v chladnějších vodách (či dnech) s neoprenovou ponožkou. Jak již bylo zmíněno, během testu jsme zjistili, že mokré boty se nazouvají hůř, za mokra vyhřezává kolem kotníku vložka, ale jinak je to skutečně obuv do sucha i do vodičky a otrlejší vodáci tak i na vícedenní vodě mohou vystačit s jedním párem bot.

 

© Svět outdooru, září 2009, text i foto Jan Šťovíček

 

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

11.09.2009, Jan Šťovíček