Jak legálně přespat v přírodě?

Jak legálně přespat v přírodě?

I v přírodě platí zákony, vyhlášky a úřední nařízení. Víte například, jak se chovat v národním parku nebo v chráněné krajinné oblasti? A znáte rozdíl mezi nocováním a tábořením? Než vyrazíte na čundr, raději si tyto informace předem zjistěte.

Jak se liší nocování a táboření?

Chystáte se přečkat jednu noc pod širým nebem, nebo si postavit stan, založit ohniště a vykopat latrínu? Mezi bivakováním a tábořením je značný rozdíl, který zohledňují i české zákony. Zatímco bivakovat, tedy nocovat pod širákem ve spacáku, hamace nebo bivakovacím vaku, můžete prakticky kdekoliv, táboření je povoleno jen na určitých místech.

Pozor si dejte na to, že i pouhým postavením stanu se dostáváte na tenký led. A to i v případě, že na daném místě plánujete strávit pouze jednu noc.

Obecná pravidla pro nocování v přírodě

Při pobytu v přírodě byste neměli dělat příliš velký hluk a nechávat po sobě nepořádek. Platí, že co si do lesa přinesete, to byste si také měli odnést. To nejdůležitější pravidlo se týká rozdělávání ohně, které je povoleno 50 metrů od hranice lesa. S tím souvisí vynášení dříví z lesa – odnášet smíte pouze ležící větve o průměru do 7 cm. Jakékoliv větší kusy dřeva jsou považovány za obchodovatelný materiál, který náleží majiteli pozemku.

Zvláště chráněná území

  • Národní park – V národním parku platí nejpřísnější pravidla. Pohybovat se můžete pouze po vyznačených trasách a nocování v něm je až na výjimky zcela zakázáno. Teoreticky byste si mohli ustlat přímo na stezce, strážci národního parku by pro vás ale nemuseli mít pochopení. Z toho důvodu doporučujeme pro přespání využít vyhrazená nocoviště.
  • Chráněná krajinná oblast – Na rozdíl od národních parků v chráněné krajinné oblasti můžete chodit i mimo značené trasy a nocovat prakticky kdekoliv.
  • Přírodní rezervace a památky – Vzhledem k přísným pravidlům si přírodní rezervace a památky k nocování raději nevybírejte a porozhlédněte se po jiné destinaci.

Nocování na území obce

Co se týče nocování na území obce, záleží na vyhlášce obecního úřadu. Jejím vydáním lze zakázat táboření i nocování na celém území obce. Proto se raději předem informujte, zda se nechystáte dělat něco nezákonného.

Nocování na soukromém pozemku

Obecně platí, že vstup do lesa, a to ani do toho soukromého, vám nikdo nemůže bezdůvodně zakázat. Výjimkou může být dočasné omezení přístupu například v době lovu, páření zvěře, lesních prací nebo hrozícího nebezpečí, jako je požár nebo polom. Přesto pokud se chystáte nocovat v lese, který patří soukromému majiteli, pro jistotu se ho předem zeptejte na souhlas.

Výbava na nocování v přírodě

Nocování v přírodě má ještě jednu výhodu. Kromě toho, že ustlat si můžete téměř kdekoliv, nepotřebujete k tomu ani příliš vybavení. V podstatě vám bude stačit spací pytel a karimatka, případně ještě hamaka nebo bivakovací pytel. Pokud máte v batohu dostatek místa, můžete si do něj přibalit i vybavení na vaření, abyste si ráno zpříjemnili třeba šálkem kávy nebo čaje.

Tip: Chybí vám ta správná výbava do přírody? Prohlédněte si širokou nabídku e-shopů na Heurece, kde najdete vše od turistického batohu po spací pytel.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: