HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Výstupy na vrchol Prisojnik
Treky

Výstupy na vrchol Prisojnik

Julské Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2547 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení, úseky s řetězy či lany, ferata C

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Když vyjdeme výše nad město Kranjska Gora k malým jezírkům na říčce Pišnica, naši pozornost zaujme mohutné cimbuří Prisojniku, hrdě čnící k obloze svou tisíc metrů vysokou stěnou (horolezecké výstupy až stupně V-, první přelezení pochází z r. 1936). Význam názvu Prisojnik lze velmi volně přeložit jako „Slunečný štít“ a prvními dobyvateli byli pravděpodobně lovci, pronásledující kamzíky. Pokud se rozhodneme pro výstup na tohoto alpského obra, máme před sebou opravdu slušný „krajíc“ nefalšovaného horského dobrodružství. Ještě než dosáhneme sedla Vršič, zastavme se na loukách mezi chatou Na Gozdu a Erjavčevovou chatou (místo, kde se silnice na chvíli narovnává). Právě odtud máme velmi dobrou možnost pozorovat zvláštní kamenný útvar nalézající se v západní stěně Prisojniku – reliéf v podobě smutné dívčí tváře zvané „Ajdovska deklica“, k němuž se vztahují pověsti o dívce zakleté v kameni.

Výstup ze sedla Vršič

Od chaty Poštarski dom na Vršiču nejprve stoupáme po značené stezce k vrcholu Sovna glava (1 750 m). Zde opouštíme transverzálu č. 1, která masív Prisojniku obchází po jižní straně a dosahuje vrcholu relativně nejjednodušší cestou přes výběžek Gladki rob (celkem 3,5–4 hod. ve výstupu). Zkušení lezci a milovníci nevšedních zážitků však pokračují od rozcestí na severovýchod, kde se na stezku připojí nástupová varianta, vedoucí od chaty Erjavčeva koča. Dále již končí veškerá pohoda a začíná skutečné lezení po cestě nesoucí název Jeseniška pot (také Kopiščarjeva pot). Přecházíme po velmi dobrém jištění příkrou stěnou a prolezeme úzkým komínem. Pod další stěnou (nápis Prisojnik okno) uhneme traverzem doprava a překonáme hodně exponované skalní prahy (místy pouze ocelové kolíky). Dosáhneme tak jedinečné geologické zvláštnosti – Predne okno (2 100 m). Ohromná skalní brána protíná skalní stěnu a dovoluje zajímavý pohled do doliny Pišnice (údajně největší skalní okno v Alpách vysoké 80 m a široké 30 m). Vzdušně a exponovaně přecházíme přímo oknem na jižní stranu hřebene, kde nás příjemně ohřeje slunce. Stezka stále velmi prudce, ale již o něco snadněji stoupá po jižním hřebeni a končí na vrcholu Prisojnik.

Výstup od chaty Koča na Gozdu

Pokud se k Prisojniku vydáme od chaty Na Gozdu, připravme se na ještě větší sportovní zážitek, než při standardní cestě z Vršiče. Od chaty sejdeme nejprve do trhliny potoka Suha Pišnica, odkud dojdeme k úpatí severní stěny. Nastupujeme vedle malého vodopádu (musíme jej, chtě nechtě, překročit) a hned zkraje nás terén přesvědčuje, že nepůjde o žádnou procházku. Překonáváme skalní stěnu až k výraznému nápisu Hanzova pot. Zde pozor na časté zbytky starého sněhu. Jen místy zajištěná trasa (vytyčena a vybudována v r. 1929) vyniká velkou expozicí a klade značné nároky na fyzickou sílu a obratnost. Zanedlouho narazíme na zajištěnou spojku na cestu Kopiščarjeva pot, naše cesta pokračuje traverzem vlevo. Klíčovým okamžikem je překonání skalního pilíře Hudičev Seber (Ďáblův pilíř), kde je stezka vedena skutečně ve značné expozici. Naštěstí díky vysoké náročnosti není cesta příliš frekventovaná a nehrozí tak pád kamenů svrhovanými lezci nad námi. Závěrečný úsek před dosažením vrcholu je již o něco snadnější záležitostí. Sestup z vrcholu vedeme po „normálce“, tedy po transverzále č. 1, která využívá největší slabiny hory a schází jejím spíše suťovým jihovýchodním svahem přes výstupek Gladki rov.

Přechod po cestě Jubilejna pot

Hlavní kouzlo masívu Prisojnik nespočívá ani tak v samotném dosažení vrcholu, ale v možnosti nástupu na skutečně unikátní hřebenový přechod po tzv. „Jubilejní cestě“. Podobná trasa nemá v Julských Alpách obdoby a v případě skutečně stabilního počasí bychom si její absolvování rozhodně neměli nechat ujít. Byla vytyčena a zabezpečena v r. 1953 při příležitosti 60. výročí založení Slovinského planinarského družstva (PDS). Z vrcholu Prisojnik pokračujeme východním směrem kolem originální skály s příznačným názvem Zvoniki (Zvonice – skalní jehly) a vyjdeme na vrchol Zadnji Prisojnik (také Zadni Prisank, 2 392 m). Následuje jeden z nejkrásnějších, ale také nejnáročnějších úseků cesty. Podél zabezpečení přejdeme do Zadního okna (také Malo Prisojnikovo okno, výška 20 m), odkud nás čeká nejprve sestup komínem a potom přes několik desítek metrů vysokou stěnu. V blízkosti sedla Škrbina můžeme pozorovat nádhernou skalní věž Cerkevni stolp. Od sedla Škrbina přechází stezka do jižního úpatí hřebene a dojde k rozcestí Mlinarica (2 010 m). Zde můžeme přechod ukončit a sejít po značené cestě zpět na sedlo Vršič (2–2,5 hod.). Jubilejní cesta však pokračuje dále na východ. Náležitě vzdušně stoupá západní stěnou vrcholu Razor do sedla Planja (2 349 m, možný krátký výstup na vrchol Razor po nezajištěné cestě) a schází do úchvatného kotle Kriški Podi k chatě Pogačnikov dom. Celý velkolepý přechod zabere 9–10 hod.

Ubytování a jídlo

Přímo v sedle Vršič najdeme první turistické zařízení. Je jím chata Tičarjev dom (1 618 m, majetek PD, kapacita 91 lůžek, otevřena od konce května do konce října, tel. +386 51 634 571).  Důležitým nástupním místem do severní stěny Prisojniku chata Koču na Gozdu (1 226 m, majetek PD, kapacita 43 lůžek, v provozu celoročně, tel. +386 41 682 704).

Přístup na začátek

Ideálním startem pro tento náročný podnik je silniční sedlo Vršič. Značená cesta začíná přímo od chaty Tičarjev dom na Vršiču, resp. od Poštarskeho domu (1 688 m, transverzála č. 1). Dalším eventuálním východištěm může být chata Koča na Gozdu, ležící poněkud níže na vršičské cestě. Odtud vede na Prisojnik velmi těžká cesta tzv. „Hanzova pot“, protínající monumentální severní stěnu.Druhou variantou této cesty je Kopiščarjeva pot, která prochází populárním Předním oknem.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: