HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Výstup na Jalovec od jihu
Treky

Výstup na Jalovec od jihu

Julské Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2645 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Při jižní variantě zahájíme výstup v přívětivém náručí chaty Koča pri izviru Soče. Jistě se vyplatí krátká zacházka k samotné vyvěračce. Řeka Soča pramení pod svahy hory Travnik ve výši 960 m a vede k ní od chaty upravený chodník, stoupající kolem bouřící říčky, která s rachotem padá kamenitým korytem. Po několika serpentinách se stezka zužuje na pouhý zářez ve skalní stěně, který je zabezpečen ocelovým lanem. Soča pramení v jakési kamenné vaně, hluboké 6 metrů. Voda je neuvěřitelně čistá a průzračná. Tento zhruba půlhodinový minivýlet se jistě vyplatí.

Od chaty Koča pri Izviru Soče jdeme západním směrem po úzké silnici na planinu Flori v údolí Zadnja Trenta, která je uzavřena nádhernou horou Bavški Gamsovec. Hlavní červeně značená cesta (transverzála č. 1) se zde stáčí na sever, stoupá lesem, později kosodřevinou a vyjde k rozcestí Na kotlu. Jsme v místech, kde si musíme rozmyslet náš další postup. K vrcholu Jalovce totiž vedou hned dvě cesty – přímý výstup přes Jalovskou škrbinu a cesta přes chatu Zavečišče pod Špičkom. První varianta, velmi málo chozená a také slabě značená odbočuje nad rozcestím doprava a stoupá mladým lesem a kosodřevinou do závěru doliny Rutarska Trenta (pozor na orientaci). Dostáváme se do skalního kotle, kde se křižujeme s cestou vedoucí od chaty Tičarjev dom. Následuje značně náročný a nepříliš dobře zabezpečený výstup do úzkého sedla Jalovška škrbina. Ještě před dosažením sedla se cesta stáčí vlevo a pomocí jištění obchází rameno vrcholu Goličica. Po chvíli se napojíme na klasickou cestu od chaty Zavečišče pod Špičko a vyjdeme na vrchol (od rozcestí Na kotlu 4–4,5 hod.).

Druhá, podstatně snadnější varianta výstupu vede od rozcestí Na kotlu vlevo (1 316 m, hájovna) a prudkým výstupem lesem, později po loukách dosahuje chaty Zavečišče pod Špičko, postavené pod hrotem vršku Vrh Zelenic. Původně malá chatka byla postupem času upravována a zvětšována. Byla postavena v r. 1953 na místě bývalé italské chaty Rifugio Efrem Desimon a pro svou milou atmosféru je určitě jednou z nejútulnějších chat Julských Alp. Na této skutečnosti se podepsal především svérázný chatař, který takřka každý večer co večer hraje na harmoniku lidové písně a obveseluje příchozí i ubytované. Od chaty pokračujeme nejprve po mírně klesajícím chodníku a traverzujeme stěnu Velikého Ozebniku (2 483 m) do bezejmenného sedla, dělícího od sebe masívy Ozebnik a Jalovec (jeden jištěný úsek, pozor na dlouho ležící zmrzlý sníh, cepín nebo mačky se mohou v závislosti na podmínkách hodit). Následuje zabezpečená stezka vedená po jižní hraně a končící u železné tyče a hromady kamení na vrcholu. Tato cesta se hodí také pro sestup při přechodu Jalovce od severu, čímž dostaneme jednu z nejhodnotnějších túr v této horské skupině.

Ubytování a jídlo

V dolině Planica stojí populární a často navštěvovaná chata Dom v Tamarju (1 108 m, majetek PD, kapacita 68 lůžek, otevřeno celoročně, tel.+386 4 587 60 55). Na opačné straně masívu, tedy na jižním úpatí najdeme chatu Zavečišče pod Špičkom (2 064 m, majetek PD, kapacita 30 lůžek, v provozu 1. 6.–30. 9., tel.+386 41 543 039).Výchozím bodem je však níže ležící chata Koča pro Izviru Soče (886 m, majetek PD, kapacita 34 lůžek, v provozu od května do října, tel. +386 41 603 190).

Přístup na začátek

Při této variantě výstupu se do výchozího bodu u pramene Soče dostaneme buď z města Bovec na jihozápadě území nebo z Kranjske Gory výjezdem na sedlo Vršič a dolů k odbočce Izvir Soče.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: