Skalka: Ferratový svět
Feraty

Skalka: Ferratový svět

V Kremnických vrších v okolí Banské Bystrice se nachází Via Ferratový Svět. Nabízí zajištěné lezecké cesty s obtížnostmi B, C, E a také nejtěžší via ferratovou cestu na Slovensku F-ÚHA s náročností F.

Kremnické Vrchy – Slovensko

Horolezecké úseky
ferata B, ferata C, ferata D, ferata F
Celkový čas
do 2 hodin
Doba lezení

30 minut

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Od roku 2020 Slovensko nabízí nový ferratový areál, kde jsou jednotlivé cesty propojené různými technickými prvky jako ptačí hnízda, kyvadlo, kladina či lanové mosty. Areál myslí i na ty nejmenší, a proto je při vstupu možnost navštívit Dětský ráj

 

Via ferratový svět tvoří:

  • Cvičná via ferrata – obtížnost B”, délka 15 metrů. Je určená na nácvik jak zacházet s via ferratovou výstrojí.
  • Via ferrata Traverz – obtížnost B”, délka 100 metrů. Jedná se o hlavní jednosměrnou ferratu, která traverzuje skalní masiv mezi sjezdovkami. Návštěvník může trasu opustit na několika únikových místech.
  • Hřebenová via ferrata – obtížnost B”, délka 30 metrů. Tato ferrata, jak název napovídá, vede výrazným hřebenem a ve středu se křižuje s ferratou Traverz.
  • Via ferrata Commo – obtížnost C”, délka 110 metrů. V levé části pásu skal, které ferrata traverzuje vede dřevěný mostem v zářezu skal, dále přes vrcholovou skalní stěnu a vystupuje na skalní věži u lanového mostu s délkou 32 metrů a maximální výškou 35 metrů.  Most končí na skalním masivu vyhlídkovou lávkou s proskleným zakončením, ze které jsou překrásné výhledy na Skalku, Křížnu a Turiec. 
  • Via ferrata Malá výzva E-JHA – obtížnost „E”, délka 16 metrů s převisem 3 metry. Ferrata se nachází v exponovaném terénu a je nutné použití speciální ferratové sety. (Jsou k dispozici k zapůjčení v Relax centru na Skalce).

Via ferrata F-ÚHA – obtížnost „F”, délka 45 metrů s převisem 11 metrů. Jedná se o nejtěžší ferratovou cestu na Slovensku, která je doporučována pouze zkušeným lezcům. Ale i ti si musí dávat pozor, protože je extrémně náročná! Je to horolezecká cesta obtížnosti 7+ UIAA jištěná ferratovým lanem.

Další články o ferratách na Skalce naleznete zde.

Příjezdové místo

Ski areál Skalka

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: