HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Přechod Slovinské transverzály
Treky

Přechod Slovinské transverzály

Pohorje, Kamnicko-savinjské Alpy, Karavanky, Julské Alpy, Kras – Slovinsko

Typ
11 a více denní, Hřebenovka
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
30
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Slovinska planinarska pot (SPP) je jednou z prvních evropských dálkových tras. Její projekt byl vytvořen v r. 1949, v roce 1953 byla cesta slavnostně otevřena. Je dlouhá přes 700 km a vede z města Maribor na severu země přes pohoří Pohorje, Savinjské a Kamnické Alpy, Karavanky, Julské Alpy a Kras k moři u Ankaranu. Její celkové absolvování zabere celkem cca 280 hodin čistého času, takže to rozhodně není žádná prázdninová záležitost.

Celou trasu je vhodné rozdělit podle charakteru krajiny a podle náročnosti do tří etap. V první části přejdeme Pohorje, Savinjské Alpy a Karavanky. Vcelku snadný terén narušuje pouze oblast Savinjských Alp, kde se můžeme setkat s několika velmi obtížnými úseky. Dalším pokračováním přechodu je pobyt na území Julských Alp. Zde jsou nejtěžší úseky trasy, mnohé z nich jsou zajištěnými cestami. Těžké úseky transverzály je možno obejít po snazších variantách.Poslední etapou přechodu je turistika přes území Kras. Zde technicky snadné, jen orientačně náročnější.

 1. den: Z Mariboru (Zgornje Zadvarje) vyjedeme lanovkou k hotelu Belevue do výše 1 040 m. Zde se napojíme na SPP, která však začíná přímo v Mariboru.Cesta vede přes Mariborskou koču na Ruškou koču.Dále po silnici na Žigartov vrh a přes rašeliniště k chatě na Pesku. Konec etapy je na chatě Ribniška koča. Celkem 10 hod.
 2. den: Od chaty Ribniška koča jdeme přes nejvyšší vrchol Pohorje – Črni vrh (1 543 m), dále přes Velikou kopu na chatu na Kremžerjevim vrhem. Sestupujeme do města Slovenj Gradec. Celkem 8 hod.
 3. den: Po přechodu pohoří Pohorje vstupujeme na území Kamnických Alp. Nejprve dosáhneme chaty Poštarski dom pod Plešivcem.Odtud na chatu na vrcholu Uršlja gora a výstup na vrchol Uršlja gora (1 670 m).Trasa sestupuje k chatě Aurejev dom na Slemenu a k chatě na Smrekovcu. Celkem 9 hod.
 4. den: Další horská etapa vede přes vrchol Komen (1 684 m) k chatce Anteljevo zavečišče. Lesnatým hřebenem přejde planinu Bela peč k chatě Koča na Loki. Trasa dosahuje první dvoutisícovky – Velika Raduha (2 062 m, rozhled). Sestup na chatu Koča na Grohatu. Celkem 8 hod.
 5. den: Severními svahy Raduhy sestupujeme po olševské silnici, po ní pak cca 1,5 km po proudu Savinje. Trasa odbočuje do doliny Robanov kot a vstupuje do Savinsjkých Alp.Trasa vede zprvu po silnici dolinou na její konec. Prvním náročnějším úsekem (ocelová lana) dosahujeme chaty Kocbekov dom (1 808 m). Celkem 7 hod.
 6. den: Transverzála vystupuje na vrchol Ojstrice (2 350 m) a ostrým skalnatým hřebenem pokračuje přes vrchol Baba na Planjavu (2 394 m). Sestup na chatu Kamniška koča. Další náročný úsek vede přes vrchol Turska gora odkud hlavní cesta schází na Frischaufov dom. Celkem 6 hod.
 7. den: Vystupujeme velmi prudce v nekonečných serpentinách obtížně přes Turski žleb. Cesta traverzuje vrchol Skuta k bivaku pod Grintovcem (možná, ale velmi náročná varianta vede přes vrchol Skuta na Mlinarsko sedlo a Grintovec). Od bivaku pokračujeme k Cojzově koči. Následuje výstup na nejvyšší vrchol Savinjských Alp – Grintovec (2 558 m). Přes Dolškou škrbinu (možný výstup na Jezersku kočnu) sestupujeme na Českou chatu. Velmi náročná etapa, vhodné rozdělit do dvou dní. Celkem 10 hod.
 8. den: Od Češke koči sejdeme do Jezerska, dále po asfaltce k hostinci Kanonir a do údolí Reky.Vystupujeme do sedla Bašeljski preval v masívu Storžiče. Po transverzále až na vrchol (2 132 m). Sestup na chatu Dom pod Storžičom. Celkem 10 hod.
 9. den: Trasa SPP vede lesem na sedlo Mala Poljana a po hřebeni Kriške gory k chatě Koča na Kriške gori. Sestup do Tržiče.Celkem 6 hod.Ve městě vhodná delší pauza nebo ukončit první část přechodu.
 10. den: Z Tržiče přes osadu Brezje k chatě Konstanjevčeva koča na Dobrči (1 520 m). Cesta dále pokračuje přes skalnatý hřeben Begunjščice (2 060 m) a sestupuje k chatě Roblekov dom. Celkem 8 hod.
 11. den: Na dalším úseku cesty se dostáváme do pohoří Karavanky. Nejprve traverzujeme nejvyšší vrch Karavanek k chatě Valvasorjeva koča. Před chatou odbočka na Veliki Stol (2 237 m). Sestup vede stejnou cestou zpět k chatě. Celkem 7–8 hod
 12. den: Transverzála v dalším úseku traverzuje svahy Karavanek v jejich jižním úbočí. Vede přes chatu Dom na Pristavi k Domu pod Golico a schází do údolí Savy Dolinky u obce Hrušica. Přechází na druhou stranu řeky a dosahuje obce Mojstrana. Celkem 7 hod.
 13. den: Tímto dnem vstupujeme na uzemí nejvyššího slovinského pohoří Julské Alpy. Z Mojstrany vede cesta údolím Vrata k chatě Aljažev dom. Odtud stoupá k chatě Staničeva koča dvěma variantami (obě zajištěné cesty) přes severní stěnu Triglavu. Celkem 7 hod.
 14. den: Od chaty Staničev dom jdeme částečně jištěným hřebenem k Triglavskemu domu na Kredarici (2 515 m). Následující úsek je vyvrcholením celé cesty.Vystupujeme na slovinskou národní horu Triglav (2 964 m). Z Triglavu klesá cesta k chatě Tržaška koča. Celkem 6 hod.
 15. den: V dalším průběhu cesta traverzuje vrchol Zelenice do sedla Luknja. Odtud stoupá přes vrchol Bovški Gamsovec (2 392 m) k chatě Pogačnikov dom (2 052 m, možnost výstupu na Stenar). Od chaty vystupujeme na Razor (2 601 m). Pod vrcholem Mali Razor je možné obejít velmi náročný úsek přes Prisojnik po variantě transverzály přes Gladki rob na sedlo Vršič. Celkem 9 hod. Při přechodu Prisojniku nutno rozdělit do dvou dní s noclehem na Pogačnikovom domě.
 16. den: Transverzála obchází po svazích Velika dnina k chatě Zavečišče pod Špičkom. Varianta cesty vystupuje na vrchol Jalovce (2 643 m) a vrací se zpět k chatě. Celkem 8 hod.
 17. den: Sestupuje do doliny Zadnja Trenta k chatě při pramenu řeky Soča. Kolem botanické zahrady Alpinetum Juliana dojdeme k chatě Zlatorog v dolině Trenta. S dolinou se loučíme výstupem přes Osojnik do Trebiskeho dolu k Zasavske koči na Prehodavci (2 071 m).Celkem 8 hod.
 18. den: Jedna z nejkrásnějších etap vede Dolinou Triglavských jezer k chatě Koča při Triglavskih jezerih. Stoupáme na planinu Lepa Komna k chatě Koča pod Bogatinom. Přes sedlo Vratca vede cesta k chatě u Krnskih jezer.Celkem 9–10 hod.
 19. den: Slovinská transverzála pokračuje přes vrchol Krn (2 243 m) na hřeben Bohinjských hor do údolí Smrečje na planině Dobrenjščica a k chatě Koča na Razor planini (1 300 m). Celkem 9 hod.
 20. den: Tento den je na programu hřebenovka Bohinjských hor přecházející přes vrcholy Vogel, Rodica a Konjski vrh k chatě Zorka Jelinčiča. Celkem 7 hod.
 21. den: Stále po hřebeni Bohinjských hor vyjdeme na Vrh Bače (1 281 m). Zde definitivně opouštíme Julské Alpy a sestupujeme do údolí Bače k obci Podbrdo. Překročíme hlavní silnici a vystupujeme cestou, později lesem k chatě Borisa (1 600 m) pod vrcholem Porezen. Celkem 7 hod.
 22. den: Výstup na rozhledově bohatý vrchol Porezen (1 622 m). Přes partyzánskou nemocnici Franja sejdeme k silnici. Dostáváme se do nádherné zelené oblasti pohoří Škofjeloško hribovje. Konec etapy se nachází na chatě Zavetišče na Sivki (910 m). Celkem 8 hod.
 23. den: Čeká nás sestup a prohlídka velmi zajímavého města Idrija, vtěsnaného do úzkého údolí. Trasa dále pokračuje k chatě Na Hleviški planini (rozhled) a k Planinskému domu Rudar (1 087 m). Celkem 8 hod.
 24. den: Následující den vystoupíme na nejvyšší vrchol pohoří Trnovski gozd – Mali Golak (1 495 m). Přes bukové lesy náhorní plošiny dojdeme na její jižní okraj k chatě Iztokova koča (1 218 m) a sestoupíme do obce Predmeja. Celkem 8 hod.
 25. den: Z Predmeje vede transverzála do obce Col. Překročíme hlavní silnici přes sedlo Strmec a vystoupíme na chatu Pirnikova koča na Javorniku (1 220 m). Celkem 8 hod.
 26. den: Přes vrchol Javorniku pokračujeme do vápencového pohoří Nanos, kde vystoupáme k chatě Vojkova koča (1 248 m). Orientačně náročný úsek, častá ztráta výšky. Celkem 7–8 hod.
 27. den: Z plošiny Nanosu scházíme do obce Predjama (nádherný Predjamski grad) a líbeznou, mírně zvlněnou krajinou dojdeme do města Postojna (světoznámé Postojenské jeskyně). Celkem 6 hod.
 28. den: Z Razdrta pokračujeme přes obce Senozeče na vrchol Vremščica (1 126 m) a sejdeme do Škocjanu. Opět vhodná chvíle k přestávce – nádherné Škocjanské jeskyně. Celkem 9 hod.
 29. den: Ze Škocjanu překračuje cesta krasové pohoří Brkini do Markovštiny. Před námi je již poslední horská překážka – pohoří Čičarja. Vystoupíme k chatě Tumova koča na Slavniku (1 028 m). Sestup do Strmce. Celkem 9 hod.
 30. den: Od hradu Socerb přes Tinjan jednoznačně zvlněnou rovinou do Ankaranu v blízkosti Koperu. Zakončení u moře. Celkem 5 hod.

Přístup na začátek

Základním nástupním místem je město Maribor nedaleko rakouských hranic, kde má SPP počátek.

Orientační rozpis po dnech

Denní taxy v následujícím textu jsou v rozmezí 6–10 hodin pochodu. Jedná se o čistý čas chůze v terénu bez zátěže. Není počítáno s pauzami na odpočinek, na focení apod. Stan a spací pytel není nutno v sezóně s sebou nosit. Při přechodu je dobré využívat existence chat a bivaků. Přijde to sice na větší peníze, ale zvládneme tak větší úseky cesty. Na jištěných cestách je pak přítomnost batohu na zádech vyloženě nevhodná.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: