HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Okruh přes masiv Komovi

Liduprázdnými štíty za dechberoucími výhledy.

Komovi – Černá Hora

Typ
3-denní, Výstup na vrchol, Hřebenovka, Okruh
Stát
Černá Hora
Další státy
Černá Hora
Počet dní
3
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Délka
60 km
Nejvyšší bod
2487 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Z vesnice Andrijevica se cesta (č. 306) zvedá přes louky a posléze lesem směrem k pohoří Komovi před námi. Funíme vzhůru, den už se pomalu chýlí. Slunce už naštěstí nemá plnou sílu, ale stejně z nás pod tíhou batohů leje. Ještě kousek lesem a za chvíli se před námi otevře planina, z které vystupují holé vápencové vrcholky. Nevědět, že už týden brouzdáme po Černé hoře, tak s klidným srdcem prohlásím, že jsem uprostřed Dolomit.

Na louce stojí rekreační osada Eko-Katun Štavna. Ubytovací kapacita je 50 osob v celkem deseti vybavených dřevěných chatičkách. Součástí areálu je i parkoviště a restaurace. Okolo je rozeseto několik dřevěných chatrčí, kde bydlí místní. Ochotně nás nechávají si postavit stany mezi klečí, oheň prý taky není problém. K táboráku si kupujeme místní pálenici rakiji a na ráno si ještě objednáváme čerstvé mléko. Hned pod stany máme i silný pramen, který je nejen zdrojem pitné vody, ale i se v něm můžeme umýt. Pro Černohorce jsme tím, že jsme naběhli v plavkách a s ešusy ke korýtku a začali se polévat vodou, uspořádali kvalitní večerní zábavu, s cigaretou se vyložili na terasu a s občasnými záchvaty huronského smíchu pozorují, jak hýkáme pod studenou vodou.

Cesta (č. 351) na vrchol Kom Vasojevički (2461 m n.m.) vede přes malé suťové pole a pak serpentinami vzhůru po úzké cestičce až na vrcholové plató. Zde se pokořitelé vrcholu mohou zapsat a zanechat v knížce vzkaz dalším Čechům, kterých je v místních končinách poměrně dost.

Po skalnatém hřebeni (cesta č. 301) lze dále pokračovat na nejvyšší vrchol pohoří Komovi – Kom Kučki (2487 m n.m.), na kterém opět za odměnu čekají nádherné výhledy. Po sestupu ze skalnatého vršku (zde se hodí se hodí volné ruce na přidržování) zpět do sedla (2177 m n.m.) se po značené trase CT-1 dojde na rozcestí, kde se cesta (č. 355) stáčí na východ a v zákrytu právě dobytých vrcholů se po úbočí vrací zpět na Katun Štavna.

Zpět do Andrijevice se vracíme přes osadu Jošanica po cestě č. 361. která odbočuje z úboční 355 kousek za vrškem Varda. Další možností je dokončit okruh na Katun Štavna a dolů seběhnout po stejné cestě jako nahoru. A abych pokryla i další možné sestupové varianty, tak je fér zmínit i tu po „modré“ (rozuměj potokem). Pokud byste chtěli scházet z rozcestí pod Kom Kučki rovnou dolů do Jošanice a nevracet se na Katun Štavna, tak vás naláká začátek stezky vedoucí správným směrem. Později však začne husté maliní, o něco níže bukový porost a zbytek cesty budete skákat po balvanech v říčním korytem, protože to je schůdnější varianta, než se prodírat hustým porostem na břehu. Na druhou stranu, v Mojanske rijece se skvěle zchladíte a časem se dostanete k samotě s milým pánem, čerstvým mlékem a vytouženou suchou a zpevněnou cestou vedoucí do vesnice.

Ubytování a jídlo

 • Eko Katun Štavna
 • vesnice Andrijevica
 • volné stanování tolerováno (možná i oficiálně povoleno)
 • téměř v každé chajdě po cestě se dá s místními domluvit koupě čerstvého mléka či sýra

Potřebné vybavení

 • běžné vybavení na hory, hodí se turistické hole
 • voda (lze dobírat, po cestě je několik pramenů)

Přístup na začátek

Do Andrijevice přes léto jezdí několik autobusů denně přímo z Podgorice (http://www.balkanviator.com/en/)

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

bezvízový styk s Černou Horou

Základní trasa

Andrijevica - Katun Štavna - Kom Vasojevički - Kom Kučki - Varda - Jošanica - Andrijevica

Orientační rozpis po dnech

 1. Andrijevica – Katun Štavna
 2. Katun Štavna – Kom Vasojevički – Kom Kučki – Katun Štavna
 3. Katun Štavna – Jošanica – Andrijevica

Další možnosti túr v okolí

 • pohoří Bjelasica
 • pohoří Prokletje na hranicích s Albánií

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: