Kitzsteinhorn turisticky
Treky

Kitzsteinhorn turisticky

Vysoké Taury – Rakousko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
3202 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Výstup na vrchol Kitzsteinhorn je v případě výjezdu lanovkou až k horní stanici lanovky z Kaprunu – Nordwestgrathöhe (3 029 m) vcelku krátkou, ale stále ještě značně náročnou záležitostí. Vše je závislé na množství sněhu či ledu na vrcholové pyramidě. Při čistě pěším výstupu (příp. sestupu) přes ledovce Schmiedingenerkees a Kammerkees a severní hranou se však dostáváme do poněkud odlišné situace. Máme před sebou dlouhou túru, která může být především v oblasti ledovců značně komplikovaná. Pojďme se na Kitzsteinhorn nejprve podívat jako drtivá většina ostatních turistů, tedy pomocí lanovky.

Prvním krokem je výjezd kabinovou lanovkou (s přestupem na mezistanici Alpincenter) ke stanici Nordwestgrathöhe. Zde je velká restaurace. Za zhlédnutí jistě stojí zajímavý, 300 m dlouhý tunel zvaný Glocknerblick, který vede na severozápadní hřeben a odkud je, jak již název slibuje, báječný výhled na nejvyšší horu Rakouska Grossglockner. Z vyhlídky je možný sestup po označené ledovcové stezce (barevná lana, jeden můstek přes trhlinu) a dojít zpět na stanici lanovky. Teď nám již nic nebrání k výstupu na Kitzsteinhorn. Začátek jištěné cesty najdeme na terase restaurace. Cesta rovnou bez dlouhého otálení nastupuje prudce do stěny severovýchodního hřebene. Je zajištěna pomocí delších ocelových lan a pomocných tyčí a v případě suché skály není nikterak obtížná. Celkové převýšení cesty je 180 m a dá se stihnout v pohodě za půl až třičtvrtě hodiny. V závěru výstupu pozor na hladké nakloněné skalnaté plotny. Z vrcholu jsou díky jeho poměrně izolované poloze úchvatné rozhledy.

Pěší výstup na Kitzsteinhorn je možné vést v první půli z několika směrů. Buď si pořádně sáhneme na dno sil a půjdeme z údolí Kapruner Tal přes chatu Salzburger Hütte na chatu Krefelder Hütte (leží nedaleko mezistanice Alpincenter a je tedy také dosažitelná lanovkou), nebo vyjdeme od horní přehrady Stausee Mooserboden (2 036 m, výjezd autobusem velmi vhodný). Pod Kitzsteinhorn vede zn. cesta č. 726 (z obou směrů). V blízkosti sedla Südliche Kammerscharte (2 683 m) odbočuje stezka na jihozápad k malému ledovci Kammerkees. Výstup ledovcem lze absolvovat i bez maček, ale jejich přítomnost v batohu nás jistě uklidní. Na ledovci nejsou takřka žádné trhliny. V horní části ledovce se stáčíme vpravo proti skalnatému výběžku a pomocí jištění dosáhneme severní rozsochy Kitzsteinhornu. Po hraně hřebene (jištění) vyjdeme na vrchol. Tato varianta je více vhodná pro sestup. Celkem cca 3 hod. (jak od Krefelder Hütte, tak od přehrady Mooserboden).

Přístup na začátek

Jako základní výchozí místo slouží známé, především zimní horské středisko Kaprun na spodním okraji doliny Kapruner Tal (780 m, 2 900 obyvatel). Přestože není vyhledáváno pro historické památky, vzpomeňme alespoň gotický farní kostel z 15. stol. a zámek. Zajímavá je rovněž Barbara Kapelle (Barbořina kaple) z r. 1956, postavená jako vzpomínka na 150 dělníků, kteří zahynuli při výstavbě Kaprunské vodní soustavy. Pokud se vypravíme dále do hloubi údolí, dojdeme ke stanicím lanovek pod Kitzsteinhornem (pozemní lanovka vedoucí tunelem k Alpincentru je po tragédii z listopadu 2000, při níž zahynulo 155 lidí, uzavřena). Silnice končí u několika nad sebou stojících parkovišť Kesselfall Alpenhaus (1 068 m). Pro návštěvníky hydroelektrárny byla zprovozněna horská silnice šplhající se do výše 2 045 m (doprava pouze místní kyvadlovou dopravou, v jednom úseku se přestupuje na plošinu velkého výtahu a pokračuje se několika tunely až k horní přehradě). Pěší turisty stoupající vzhůru čekají celkem 3 hod. výstupu (od parkoviště Kesselfall Alpenhaus). Od přehradní hráze se rozbíhají značené stezky na okolní vrcholy a turistické chaty. 

Základní trasa

Nordwestgrathöhe – Kitzsteinhorn 45 min.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: