HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Ferrata na Jalovec (výstup od Domu v Tamarju)
Feraty

Ferrata na Jalovec (výstup od Domu v Tamarju)

Julské Alpy – Slovinsko

Nejvyšší bod
2645 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata B/C
Lanovky

nejsou

Celkový čas
6-7 hodin
Doba lezení

2 hodiny

Podrobný popis

Hora Jalovec patří k jedněm z nejhezčích vrcholů Julských Alp. Díky své poloze mimo hlavní triglaský masiv není tolik turisticky vytíženým místem, ačkoli v sezóně tu určitě sami nebudete.

Z vrcholu se nabízí výhled jednak na Triglav a okolní velikány nejvyššího vrcholu Julských Alp, na druhé straně se pak rozprostírá slovinsko-italská hranice strážená monumentálním vrcholem Mangartu.

Příjezdové místo

Dolina Planica, dojet se dá až k Domu v Tamarju.

Výchozí bod

Dom v Tamarju leží v údolí svíraném okolními skalnatými štíty, odkud se nabízí mnoho variant kratších i delších výstupů. Značení je bílé kolečko s červeným středem, všechny trasy jsou značeny stejným symbolem.

Výstup

Od chaty se jde nejprve lesem mírně vzhůru, dál stezka strmě stoupá po nepříjemném suťovišti až do sedla Kotovo sedlo (2 134 m n. m.), kde se napojuje cesta z doliny Loška Koritnica. Na Jalovec se pokračuje stezkou po úbočí hory až do výšky 2 400 m. Tady se objevuje první jištění.

Výstup strmou stezkou není jištěn souvisle, použití feratového setu je na zvážení každého, helma je však nezbytností.

Sestup

Stejnou cestou.

Případně lze zvážit vícedenní přechod se sestupem přes Zavetišče pod Špičkom (přespání), sestup do průsmyku Vršič a odtud přes Malou Mojstrovku, nebo okolo ní sestup zpět k Domu v Tamarju.

Obtížnost (popis)

Výstup i sestup jsou značně strmé, zajištěné jen v některých místech. Samotné lezení po feratě dosahuje obtížnosti B/C, i v dalších úsecích je však potřeba jistý krok.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: