HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Dřevovařič CONDOR

Pro přátele volného ohně je tu výrobek, který sice není svým principem zcela neznámý, ale ze zahraničí se k nám v současné době žádný nedováží. Při vaření v přírodě se většinou rozdělujeme na trempskou část, tu co se bez otevřeného ohně neobejde, a na tu smířenou s vařiči všeho druhu a kvalit. K vařičům pak většinou neseme ...Údaje výrobce:
Napájení: monočlánek velikosti D 1,5V
Doba provozu: 10 - 12 hodin (výdrž monočlánku), na alkalickou baterii až 3x déle
Velikost: vařič se komplet vměstná do klasického ešusu
Hmotnost: 360 g + 90 g baterie
Infocena (2005): 1190 Kč
Dodává: Condor

Při vaření v přírodě se většinou rozdělujeme na trempskou část, tu co se bez otevřeného ohně neobejde, a na tu smířenou s vařiči všeho druhu a kvalit. K vařičům pak většinou neseme i různě objemné, často také dost páchnoucí a toxické palivo, které také něco stojí. Bohužel je stále více míst, kde se nesmí rozdělávat oheň, ale vařiče se tolerují, takže nyní tu je vařič na přírodní palivo, který nepotřebuje ohniště. Pro přátele volného ohně je tu výrobek, který sice není svým principem zcela neznámý, ale ze zahraničí se k nám v současné době žádný nedováží. Věřím, že turistický vařič Condor si své uživatele najde, a ti budou spokojení.

Konstrukce

Konstrukce vařiče je velmi jednoduchá, podobná dvojité misce. Mezi vnější pevný a vnitřní plášť s otvory po obvodu je malým elektrickým dmychadlem vháněn vzduch a uvnitř v ohništi podle principu kovářské výhně shoří téměř jakýkoliv spalitelný materiál. Hmotnost vařiče je 360 g plus cca 90 g baterie. Otáčky dmychadla se dají nastavit ve třech stupních a tím i intenzita ohně a rychlost spalování. Další součástí je ještě podstavec do kterého se celý vařič vloží a tento celek se bezpečně vejde do velkého ešusu s víčkem. Vařič nemá žádná těsnění a pohyblivé části, jediný možný zdroj poruch vidím ve zmíněném dmychadle které je zahraniční výroby.

Z prvního dojmu mám tyto zkušenosti

  1. Vařič je výborně skladný, vejde se komplet do velkého ešusu a na tento celek je praktický a pevný plátěný obal.

  2. Elektrické dmychadlo je napájeno jen jedním velkým monočlánkem (D) je jedno zda se jedná o baterií či akumulátor. U běžné baterie uvádí výrobce 6 - 10 hodin provozu.

  3. Pro bezpečné vaření je nutné najít pevný a rovný podklad, do ledu a sněhu se postupně vařič propadá a naklání.

  4. Je nutné aby v těsném okolí vařiče nebyly hořlavé předměty a velmi výhodný je i větrolam se silnější Al fólie, ten ale není součástí vařiče.

  5. Vařič lze používat pouze na otevřeném místě, nelze jej používat v uzavřených místnostech a ve stanech ap.

Testování

Jak jsem v nedělním zimním listnatém lese tedy vařil? Ušlapal jsem si u cesty v údolí Krušných hor rovné místo, složil vařič a obstaral palivo jen v okruhu asi 5 m. Snopek suché trávy co vyčnívala nad sněhem, pár uschlých větviček břízy a několik kousků odlupující se kůry ze slunné strany kmene javoru. Sušinu jsem snadno zapálil, přidal nalámané větvičky a zapnul dmychadlo a na držáky nad oheň jsem položil připravený ešus s půl litrem vody, co jsem si přinesl. Teplota vzduchu byla -4 stupně, teplota vody asi 12 stupňů. Přiložil jsem postupně několik kusů kůry a během 7 minut se voda už silně vařila. Neměl jsem bohužel větrolam, ale vál jen slabý proměnlivý vítr. Byl jsem spokojen, nechal jsem pak oheň ještě chvíli dohořet a zbylé uhlíky vhodil do sněhu, nohou jsem je zakryl sněhem a nebylo téměř stopy, že se na tomto místě vařilo, kromě vůně v našem oblečení.

Všichni zúčastnění, i skeptici, byli vařičem překvapeni a slyšel jsem i návrhy na jeho použití také s grilovací mřížkou a za použití dřevěného uhlí, dobrý nápad, určitě ho také někdy zkusím. Testování turistického vařiče Condor bude pokračovat, pokusíme se ho srovnat s jinými vařiči včetně starších vařičů na dřívka.


26.02.2003, Pavel Krupka


Diskuse


Pavel
Pavel
Chybí základní údaj, co ten zázrak stojí?
26. 02. 2003, 14:41:00
Borivoj
Borivoj
Kde sa vlastne dává to drevo a ako sa do toho prikladá,ak sa vôbec dá do toho prikladať.Ako dlho to chladne než sa to dá zabaliť?
27. 02. 2003, 09:11:00
P. Krupka
P. Krupka
Držáky na nádobu, ešus, jsou dost vysoké takže se do horní misky poměrně snadno přikládají kousky dřeva, kůry, šišky, prostě nějaké ty spalitelné materiály a množstvím vzduchu z dmychadla regulujeme intenzitu a rychlost spalování. Regulace je až překvapivě účinná! S chladnutím v zimě není problém, jak píšu vysypal jsem zbytky uhlíků a popela na sníh, dalším sněhem jsem to zahrnul a při -4 stupních a případně spuštěném dmychadle je vařič studený za pár (1-3) minut. V horkém a suchém létě bude situace jiná nejen s chladnutím, ale i s likvidací uhlíků. Další zkušenosti rád postupně sdělím!
27. 02. 2003, 11:38:00
Ivo
Ivo
Co to stojí a kde se to dá koupit? Díky za odpověď...
28. 02. 2003, 10:56:00
P. Krupka
P. Krupka
koncová cena závisí vždy na obchodníkovi. Zatím to tuším nikdo kromě výrobce ještě nemá, neprodává, co jsem zkoušel byl prototyp, ale už na fotkách k článku, ten nový, je z 1. série. Řekl bych obraťte se přímo na firmu Condor, ale nevím jak je to s přímým prodejem u něj! Každopádně budou vědět víc, a zájemci je asi i potěší, doufám ;-) No počítejte s cenou něco nad tisícovku, což je jen pouhý náš odhad, nezaručený! Mohu ještě říct, že mě účinností vařič dost překvapil, prostě taková mini "kovářská" výheň a palivo zdarma všude kolem... Mnoho úspěchů při shánění a pak úspěšné vaření všem přeje P. K.
28. 02. 2003, 11:55:00
P. Krupka
P. Krupka
Aktuálně doplňuji cenu u firmy Condor je 1150 Kč. Lze se obracet přímo na ně s prvními objednávkami. Info mám z SP2003 které dnes skončilo.
01. 03. 2003, 22:53:00
Rolf
Rolf
Na Sport Pragu to prodaval vyrobce Condor za 1.190,- kč. Co se tyce zchladnuti nadoby - to je problem, je potreba se co nejrychleji zbavit zhavych uhliku. Spodni cast podle slov vyrobce by se mohla vzit do ruky, musel by to vsak byt Joe Azbest. Takze necim prevrhnout nebo si poradit jinak. Rolf
03. 03. 2003, 13:12:00
Pátrač
Pátrač
Vypadá to dost dobře. A dá se to použít jako fén na vlasy. Cena není taky až tak hrozná. Ještě najít prodejce a možná bych to zkusil i koupit. Pátrač
13. 03. 2003, 10:58:00
D'Ady
D'Ady
a co baterky? ake a kolko vydrzia? co je to za pakaren tahat so sebou do lesa dalsie baterky? BTW - Patraci, to nie je zly napad, vyuzit to ako fen :-))) ahoj, D'Ady
13. 03. 2003, 22:02:00
Jan Hotmar
Jan Hotmar
nevim jestli je to pakarna, to zavisi na uhlu pohledu...pro nekoho muze byt pakarna tahat se bou litr benzinu:-)). Jinak k baterkam je uz primo v clanku uvedeno: 2. Elektrické dmychadlo je napájeno jen jedním velkým monočlánkem (D) je jedno zda se jedná o baterií či akumulátor. U běžné baterie uvádí výrobce 6 - 10 hodin provozu. Dale je tam uvedeno ze bezny velky monoclanke vazi kolem 90 g.
15. 03. 2003, 11:09:00
Berilac
Berilac
Prakticky to samy dmychadlo akorad bez polohovace a bez te misky se prodava v careffouru za 90Kc.
01. 04. 2003, 07:27:00
P. Krupka
P. Krupka
Tato informace je důležitá pro ty, co si nějak poškodí dmychadlo s vařičem koupené. Běžně se sežene do 100Kč, ale ten zbytek není jen nějaká miska, je to spojená nerez miska s děrami s Al obalem a také podstavec, v rozměrech aby se celek vešel do velkého ešusu. Kdyby tyhle díly byly běžně za pár korun k dostání, byl by vařič podstatně levnější. Výroba ale levněji určitě nikoho nepřijde, hlavně čas "vývoje".
18. 04. 2003, 13:12:00
Keprník
Keprník
Tak jsem ho koupil. První zapálení trvalo dlouho, protože jsem si neuvědomil, že drobné začínající plamínky ventilátorem spíše uhasím, než povzbudím. Osvědčilo se "přifoukávání" na cca 2 vteřiny a pak zase nechat rozhořet samo o sobě. Po naplnění klacíky tloušťky 1 cm a délky asi tak 10 cm, jsem postavil kotlík s 3 litry studené vody a pustil plnej výkon. Za 12 minut vřela. Postupně jsem za chodu přidával pár klacíků. Vychladnulo to relativně rychle, lze si pomoct i ventilátorem. Co není vyřešený, je ochrana ventilátoru před horkem a před uhlíky, které se přes veškerou snahu dostanou mimo misku, když se přikládá bez oddělání kotlíku. Asi to zakryju nějakým alobalem. Aby se mi to nerozpustilo. Pro hračičky jako já, kteří nemají kde si vyrobit vlastní dřívkáč, je to užitečná věcička.
28. 05. 2003, 14:34:00
Bubák
Bubák
Dmychadlo lze sehnat v Careffouru za 90,-Kč.Za zbytek,tedy za dvě plechové misky si výrobce účtuje zbylých 1100,-Kč.Zajímavý kšeft.To si ty dvě misky radši vyrobím sám .Navíc to humpolácké procedení,to musí zvládnout trochu lepší kutil vyrobit v kuchyni na stole.V provedení Markill to vypadalo podstatně jinak,bylo to skladnější a solidní provedení.Todlencto v provedení Condor to je výsměch.Já jsem za následující obchod: Condor si nechá svůj zmetek a já si nechám své peníze.Myslím že to je jediný poctivý obchod s rádoby vařičem Condor
06. 03. 2004, 16:02:00
Jan Hotmar
Jan Hotmar
...to co tady uvádíte je totiž bohužel zcela mimo realitu. Když to jen hrubě rozvedu tak maloobchodní cena vypadá asi takto - cca 40% maloobchodní marže obchodů (a ani výrobce nemůže prodávat levněji nebo ho budou obchodníci bojkotovat) a 22% DPH a jsme cca na 40% ceny - ze které je třeba zaplatit materiál, práci, obal, distibuci a přiměřený zisk výrobce. To vše dohromady činí cca 500 Kč což při malých sériích a ruční práci není zase tak moc. Zvlášť když na každého zaměstnace musíte zaplatit ke koruně co mu dáte korunu státu. Ostatně běžte se zeptat do jakékoliv dílny kolik si účtují za jednoduché výkony nebo na hodinu a možná se budte divit. Ostatně pokud jste schopen takové výrobky vyrábět levněji - máte možnost se realizovat a levnější výrobky úspěšně prodávat :-) my všichni jako zákaznící budeme jenom rádi, ale obávám se, že to tak jednoduché nebude.
06. 03. 2004, 19:54:00
Otta Chejn
Otta Chejn
2x denně jsme vařili na dřívkáči Condor v Karnišských Alpách,grilovací motorek se rozbil až za týden.hoši z Berouna mi ale vařič rychle a levně opravili.Díky!Teď beru dřívkáč na Kamčatku,to bude nářez!
07. 03. 2004, 11:44:00
Boza
Boza
Zdravim, muzete nejak upresnit, co se presne podelalo, nebo jak se zavada stala? Diky Boza
16. 04. 2004, 09:39:00
Weet
Weet
vypada to dobre, jen si rikam: co kdyz zaprsi:) bude mokre drevo horet stejne spolehlive jako plynovy varic?
30. 04. 2004, 13:18:00
pavel hrubý
pavel hrubý
dmychadlo jsem v carfouru nesehnal,tedy bateriové. Jaký je použitý materiál na vařič,jaká je tam asi teplota?
10. 05. 2004, 18:04:00
P. Krupka
P. Krupka
Dmychadlo v Carrefouru měli loni, ale je to sezóní zboží, třeba se letos ještě objeví. Také Condor ho určitě bude mít jako náhradní díl. Materiál vařiče je nerezová miska jeko topeniště a podstavec je hliníková slitina. Teplotu jsem neměřil, nemám čím, ale výheň to je pěkná. Jestli to někdo změří pyrometrem budu velmi zvědav na výsledek!
11. 05. 2004, 08:26:00
pavel hrubý
pavel hrubý
Vedoucí v oddělení Carefouru o dmychadle na R20 článek neví,nabízela na kliku jenž nejde použít.Na teplotu a materiál se ptám proto,že přemýšlím o samovýrobě a různí odborníci mě varují, že "takový" žár jentak nějaký materiál nevydrží. Přemýšlím o nerezových miskách,nebo kamnářském plechu. Čekám na nápady a rady.Kdo ještě viděl dmychadlo cca za 100,- jinde než ve výše zmíněném marketu nestyďte se a řekněte.
12. 05. 2004, 17:42:00
Pilot
Pilot
Ahoj kamaradi,zakoupil jsem drivkac a je to parada,akorat by to chtelo nejakou zabranu,nebo zakryti toho ventilatoru,tak jestli o nejake vite,jak ji vyrobit nebo kde ji koupit,tak mi prosim napiste na pavel.pilot@seznam.cz.uz predem diky. Tot vse suchou stezku a modrou oblohu ahoj Pilot
03. 06. 2004, 20:45:00
Petr Macháček
Petr Macháček
Ahoj Pavle. Nejsem si jistý zda jsem přesně pochopil o co ti jde, ale pokud chceš zakrýt tu díru (nasávání) kudy je možné aby proniklo nějaké svinstvo k lopatkám toho ventilátorku, tak mi přijde nejjednodušší si z vhodného materiálu vystřihnout kolečko a nalepit ho tam. Tím vhodným materiálem myslím nějakou jemnou drátěnku - ať již plastovou , nebo drátěnou. Někde v domácích potřebách nebo instalatérských potřebách by něco takového mohli mít, třeba jak prodávají jemné sítě na komáry do okna atp. .... dřívkaření zdar. Petr
03. 06. 2004, 21:19:00
Jirka Seidl
Jirka Seidl
Jde-li o zakrytí ventilátoru před žárem z vařiče, řešil bych věc nastavovací trubičkou nebo žáruvzdornou hadičkou nasazenou na výfuk ventilátorku na jedné a na vstup do vařiče na druhé straně. Vařič sám nemám, ale líbí se mi princip a uvažuji o něm pro cestu na Yukon - do letadla se benzíňák ani plyňák vzít nedá, mého kamaráda kvůli benzíňáku zabásli na noc na letišti v Buenos Aieres. Cena se mi jeví taky jako dost vysoká, sháním materiály pro amatérskou výrobu.
10. 06. 2004, 12:14:00
Boza
Boza
Zdravim priznivce samovyroby. "Dmychadlo" jsem koupil v OBI v Modranech. Maji ho v grilovacich potrebach asi za 110Kc. Taky si lamu hlavu z ceho ty misky. Nasel jsem ve "Zverimexu" vedle Carefouru dve nerezove misky, ktere svym profilem (kazda jiny typ) tvorily dutinu na vzduch. Staly cca. 30 a 70Kc (jedna lehci a z tenciho plechu a druha tezsi a z tlustsiho ). Ale nejak jsem nemel penize, a kdyz jsem tam sel priste, tak uz nebyly. Ted jsem nekde videl nerezovy lis na citrony, je maly, ultralehky, tak o nem silne uvazuju. Jeste musim vyzkouset, jestli se s dmychadlem vejde do esaku, pak bych ho koupil. Na podstavec bych se vykaslal, bude to lehci, nizsi, stabilnejsi. Boza
26. 06. 2004, 23:42:00
Boza
Boza
Ahoj, tak jsem neco splodil a nabizim k inspiraci: http://www.volny.cz/ondrej.tesar/drivkac.htm
02. 07. 2004, 03:56:00
Tulituli
Tulituli
Koukám, že tu někteří řešili podobný problém jak ochránit ventilátor před žárem. Také jsem si při provozu říkal, co všechno ten plast asi vydrží a neustále opatroval ventilátorek před žárem a hlavně před těmi žhavými kousky, když delší klacek prohoří v prostředku a pak odpadne do stran. No a pak jsem navštívil jarní výstavu Sportprague a u stánku Condora jsem zahlédl tenhle vařič s prodlouženou trubkou. Zajásal jsem, prohodil pár slov a tenhle prodlužovák mi dali úplně zadarmo. Že prej to už k tomu dávaj atomaticky.
20. 07. 2004, 22:07:00
Tulituli
Tulituli
Koupil jsem si v OBI grilovací mřížku. Takovou tu jak se maso skřípne mezi dvě mřížky a pak jsem na Vysočině předvedl domorodcům jak griluju já. Oni rozdělávali velkej gril, čmoudu jak nasr.... a čekali a čekali než budou mít uhlíky tak akorát pro grilování. No a já vesele griloval na dřívkáči po dvou masech přímo nad ohněm. Než oni začali, tak já byl už najedenej. A měli byste slyšet ty jejich hladový komentáře. Prej takovej malej sráč a už má hotový maso. A to mi stačila čtvrtka igelitky s nalámanýma klacíkama. Muhaha ... :o)))
20. 07. 2004, 22:14:00
Tulituli
Tulituli
To jsem docela valil bulvy na ten nápad jak si vyrobit tenhle vařič doma od Bozy. Docela by mě zajímalo jak to funguje, teda jaký jsou výsledky z praxe?. Hlavně jak řešíš regulaci intenzity toho větráku? Na plný kule to musí bejt plamen jako kráva. Taky jsem si všiml, že Ten větrák od Condora má vylámaný lopatky, ptal jsem se na to a že je to prej schválně. Nechávaj tam jen dvě. Údajně to šetří baterky, ale to teda nevim nevim. Ale je fakt, že ta intenzita vzduchu bohatě stačí. No a když ho pustím na tu nejvyšší rychlost, tak šlehaj plameny až kolem třičtvrtě metru. Tak si neumím představit větrák bez regulace.
20. 07. 2004, 22:26:00
Exod
Exod
Nejak se Ti nezobrazují obrázky...
21. 07. 2004, 12:45:00
lojzmen
lojzmen
při použití Mozilla vidím na Ondrových stránkách jen první obrázek, s Internet Explorer je vše. Loj.
07. 08. 2004, 17:16:00
lojzmen
lojzmen
Ventilátorek měli dnes jen v OBI Ostrava za 119Kč, v Bauhaus byla jen cenovka na regále, jinde ani ň. Vypadá velmi šmejdově a jel-li bych na Kavkaz, tak jen s náhradním. Odběr proudu při napětí baterky 1 až 1,2V je asi 0,8A. To je moc velký odběr proudu. Bez vrtule naprázdno je odběr asi 0,45A, vylomení lopatek má tedy význam. Doporučuji baterii alkalickou - LR20, u levnější GP vychází poměr výkon/cena k obyčejné baterii R20 asi 5/1, u Duracel je to horší-je předražená. Nebo akumulátor, ale to se asi nevyplatí, připočtu-li nabíječku a nabíječky jsou na více článků.... Vrtule je jen suvně nasazena na hřídelce elektromotorku, při zamáčkutí na doraz zachytává a neroztočí se, jde prsty zpět povysunout. Regulace otáček je asi potřebná. Nedaří se mi sehnat vhodné misky (levné+lehké+nerez). Už jsem shánění věnoval 2 hodiny. Vezmu-li cenu mé hodiny volného času, asi odhadem 250Kč, vyplatí se mi to koupit už odladěné od Condora. V OBI byly také ventilátorky na kličku , no snad na hraní, to se rozpadne hned. A !! klasické měchy !! - rozměrné (cca 40cm) za cca 200-300Kč - to by mohl někdo zkusit. Nebo nafukovač lehátka? Loj.
07. 08. 2004, 17:46:00
Boza
Boza
Ahoj, tak jsem se po mesici vratil z tabora a mohu prednest zkusenosti :-) Esus jsem varit nezkousel, ale plny kotlik bez vicka jsem uvedl do varu za 8min. na smrkovych haluzich pri asi 23°C. Varic se osvedcil dobre. Vydrzel v pohode, prikladat se taky celkem da, i kdyz obcas pod tim kotlikem je to o prsty :-) Pod esak by to bylo vice v pohode. A ani pod kotlikem se neprevraci, jak jsem se bal. Na tabore jsme ho pouzivali jako nahradu rychlovarne konvice (kaficko a tak...). Nevyhodou je, ze je pri vareni trocha neporadku okolo varice. Zato ten motorek...... Zpocatku jel, pak se ale zadrela loziska. Takze jsem ho cely rozebral do mrte, cistil kontakty a zvetsil dirky v tech "loziskach". Kdyz jsem na nem varil dva kotliky brambor, tak se ventilatorek preci jen trochu natavil. Chce to nejaky kryt, nebo prodlouzeni te trubicky(coz se asi pokusim udelat). Uchyceni te vrtulky je taky nic moc, jak pise Lojza, jde posouvat po hridelce libovolne - obcas se zachytava. O regulaci jsem uvazoval, ale krom mechanicke (skrceni sani nebo vytlaku) me nic rozumneho nenapadlo. Elektronicka nevychazi moc ucinna, maloktere soucastky rozumne funguji od 1.5V Odporova regulace mi prijde jako prasarna. Nevite jak je ta regulace delana u toho Condora? Vylamani vrtulek me nenapadlo, ale nezni to jako spatny napad. Pouvazuju nad tim. Bohuzel lepsi motorek me nenapada. Asi si koupim novy a dam k nemu tu delsi trubicku. Pri vareni byl obcas vrsek varice rozpalen do ruda, ale nicemu to nevadilo. Fakt je ze pri behu naprazdno slehaji plameny slusne (40cm?) vysoko. Nadbytek vykonu mi nikdy nevadil, ale je fakt, ze jsem na tom nevaril nic jineho nez vodu. Na delani nejakeho jidla by se nejaka regulace asi hodila. Uvazoval jsem i o koncepci varice takove, ze by vetracek (podobny jako z PC) byl primo pod nadobou kde se spaluje ( bylo by to kompaktnejsi) ale kdyz jsem videl jakou teplotu to umi udelat, tak jsem rad, ze jsem tuhle koncepci nezvolil (podle me by to ten vetracek neprezil). Nad tim jestli varic delat, nebo kupovat si musi kazdy pouvazovat sam. Ja jsem na to byl hrozne zvedavej, ale profi cena mi prisla moc. Tak jsem se vydal touto cestou a nelituji. Kdo byste shanel ten lis na citron, tak ho maji v Praze Modranech, v OD Prior na Sofijskem namesti v domacich potrebach. Drivkaci zdar a podelte se o vase zkusenosti. Ahoj Boza PS:Ten web snad nekdy opravim....
07. 08. 2004, 21:17:00
Medvěd
Medvěd
Velmi šikovné miskyz poměrně masivního nerezu jsem koupil v Nádobí na Podbabské. Z etikety se dočítám, že dodavatelem je ORION s.r.o. v Litomyšli. cena je velmi milá, Průměr 10cm za 18,-Kč a 11cm za 22,-Kč. Do větší jsem navrtal 16 direk a jednu doprostřed dna, u menší jsem provrtal dno uprostřed, a pak ještě zvětšil pilníkem otvor na boku. Posadil jsem větší na menší, uprostřed stáhl "šestkou" vratovým šroubem a křídlovou matkou. Podstavec je rovnostranný trojúhelník(délka strany 15cm) z hliníkového plechu, rohy jsem "kupíroval" a pak ohnul k zemi tak, aby se vešel do menší misky ešusu. Uprostřed má díru na šroub. Opory pod hrnec jsem naohýbal z cyklistických drátů do tvaru "U", jehož konce jsem jen zasunul do otvorů na přívod vzduchu a vytvaroval. Spolehlivě unesou 2,5litrový čajník. K regulaci vzduchu jsem provrtal trubičku a posouvám přes otvor prstenec, sletovaný z plechu od konzervy(je cínovaný!). Vařič rozeberu povolením jediného šroubu a vytažením opěrek, pak jej složím do menší misky ešusu. 2,5litru vody jsem, na bukových hoblinách, svařil za 13 minut. Až si půjčím digifoťák, umístím někam snímek.
29. 08. 2004, 22:13:00
Peter
Peter
I neumely nacrtek by se hodil. Podle popisu si to neumim detailne predstavit, asi nemam dost fantazie.
30. 08. 2004, 07:08:00
Petr Macháček
Petr Macháček
Medvěde jestli něco nafotíš a chtěl bys k tomu přidat tekhle popis, třeba ještě o něco rozšířený, tak ti to klidně zveřejníme na Světě outdooru. Stačí poslat mailem.
30. 08. 2004, 08:21:00
lojzmen
lojzmen
V patek mi prisel varic z Condor a hned jsem odjel na dovolenou. Pro zvykle na plynovy varic - obtizna priprava - sebrat drivi a zapaleni - vykon je srovnatelny. Mokre drivi js nezkousel, nejlepe hori drevo do tloustky tuzky, jak palec je moc. Na podpal se hodi vosk ze svicky v papiru, kupne podpalovace grilu jsem v obchodaku objevil az vcera. Po 5ti vareni mam skoro vybitou baterku, odber motorku je asi 1A. Pravdepodobne zavitovy zkrat ve vinuti rotoru, obtizne se to meri, ma odpor asi 1 OHM. Jiny motorek z OBI ma odber asi polovicni - prehodil jsem to, bacha!! plasticka hmota rada necekane praskne. Bude-li cas, vadny motor previnu a pridam zavity, teoreticky klesne proud, otacky, vykon, no bude to jen pokus. Na upravenem ventilatoru z Condor je vyrabovany puvodni vypinac a zapina se to nestastne packovym vypinacem, musel jsem ho jistit ve vypnutem stavu lepici paskou. Loj.
30. 08. 2004, 22:27:00
Marek
Marek
Tak jsem si po přečtení spousty kritiky vařič pro jeho účelnost přeci jen v dobré víře pořídil a nestačím žasnout nad jeho provedením. Firma Condor snad nemá žádný pud sebezáchovy. Jestli takto vyrábějí i ostatní své výrobky, nekoupil bych už ani jeden. Z výrobku mám pocit, jakoby jej bastlil doma na koleně nějaký v zajetí držený občan žluté pleti. Prodloužení k dmychadlu (trubka) je řezaná nějakou pilkou na železo, není ani zabroušeno a ještě je to uříznuto křivě. Zasouvání trubky do misky je taky s prominutím prasárna. Otvor v misce pro trubku vyštípán nějakými kleštičkami bez námahy něco zabrousit nebo aspoň otvor udělat kulatý a trochu přesnější. No co povídat, skoro každý detail je proveden vyloženě humpolácky. Zahloubení pro šrouby je prasárna (vrtáno bez stojanu), proražení dírek do misky je děláno snad nějakým hřebíkem. Motorek nepříjemně vrčí a bude zřejmě dost nekvalitní. Vrtulka hází a celý to dělá dost velký humbuk, má totiž střed mimo osu. Vybrakování vypínače a nahrazení páčkovým je taky pěkná levárna. Baterii nemůžete nechat uvnitř dmychadla, protože se spínač lehkým otřesem může zapnout a baterii vybijete, ještě než začnete vařit :) No já nevím, nápad je to sice dobrý, ale provedení je hluboko pod úrovní průměrného výrobku. V tomto zpracování to má maloobchodní prodejní hodnotu tak max. do 500 Kč. Výrobní bych tipoval tak do 200 Kč i s prací čangajška, co to pro Condora kutí někde doma v obýváku :) A to sem na tom ještě nevařil, to bude asi ještě hlubší zážitek :)) Velmi špatná reklama pro Condor, vyrobte si to raději sami.
30. 08. 2004, 23:50:00
Jan Hotmar
Jan Hotmar
Jak už jsem psal výše - nemám rád když se tady nadává a skutek utek...založte si firmu začněte státu platit nekřeťanské odvody, zaměstnávat lidi, zkuste vyrábět, prodávat a potom se můžeme bavit. Ono kritizovat je strašně jednoduché...když tady žádný takový výrobek nebyl byla kritika, že jsou výrobci nechopní, když je tak je drahý a nekvalitní. Nevím Marku za kolik na hodinu jsi ochoten pracovat ale pode tvých slov Tě okamžitě zaměstnám..takové lidi potřebuje každý..myslím, že Ti bude stačit pár korun na hodinu? Nebo snad ne???? O nutnosti platit DPH a odvody státu se snad ani nemusíme bavit. To, že se bere jako etalon kvality a ceny asijská výroba je opravdu smutné. Orginál od Sierry byl mnohem kvalitnější..ovšem stál přes 3000 Kč a díky tomu byl prodej ukončen. Doba si prostě žádá nízkou cenu ať to stojí co to stojí.
31. 08. 2004, 08:14:00
Marek
Marek
Milý pane, podnikám několik let a vím velmi dobře, jaké jsou nároky na cenu za práci, placení daní a ten celý humbuk kolem, v tom nepotřebuji poučení. Pokud bych vyráběl tento vařič malosériovou výrobou, nasekám jich minimálně 10 denně i v amatérských podmínkách, v podstatně lepší kvalitě, mnohem levněji a funkčnější. Zde jde jen o přístup k věci. Za 1200 Kč se cítím jednoduše okradený/podvedený. Výrobek v této kvalitě zůstává amatérským hoby pokusem a jsem k jeho výrobci velmi kritický. Pokud bych dotyčného zaměstnával a vyrobil by mi takovýto nepodařený polotovar, na hodinu jej propustím. Zaměstnat nepotřebuji, děkuji. Ani vařič vyrábět nemám zájem, pro mne je to nezajímavý podnikatelský záměr. Asijskou výrobu jsem zmínil pouze pro úroveň zpracování výrobku, kvalita je téměř totožná. Nezlobte se, ale působíte na mě jako najatý firmou Condor na regulování zdejší kritiky na tento vařič :) Již Vaše druhá reakce v tomto smyslu na mě tak jednoznačně působí a na případné zájemce o koupi vařiče funguje. Koupil jsem jej ostatně jen díky Vašemu argumentu, děkuji tedy :) Pokud se Vám nějak podaří mne vyprovokovat, dokážu Vám věcně, jak je výroba primitivní, levná a nenáročná pro každého průměrného kutila. Ostatně návodů zde již padlo dost, vyrobil bych si i to dmychadlo podstatně menší, funkčnější, jednodušší, plně regulovatelné (třeba přes tyristor) a s malým odběrem. Tak asi tak. Marek
31. 08. 2004, 11:16:00
Jan Hotmar
Jan Hotmar
Nechci zde vést žadný flame, tak jen stručně - nemám s firmou Condor nic společného :-). Pokud se cítíte podveden/okraden řešte to s přímo s firmou Condor v tom Vám nemohu pomoci, ale (teď to berte jen jako obecný fakt, nikoliv jako urážku :-) je to jen důsledek Vašeho rozhodnutí tento výrobek za danou cenu zakoupit a nevyrábět si ho sám doma. Například já třeba nejsem plně spokojen s batohem - tak zvážím jestli si ho za danou cenu koupím, připlatím si na lepší model nebo se rozhodnu si ho vyrobit (ano i batohy jsem si doma šil). Ovšem dneska si už doma v podstatě nic nedělám, nemám už prostě tolik času - pokud ovšem i samotná výroba není pro mě zabavou a koníčkem. Pořád tam však je jedna zásadní věc - sám říkáte, že to není pro Vás zajímavý podnikatelský záměr. Nevidím sice do cenových kalkulací fy Condor, ale asi ani pro ně to není žádné terno. Ono vysekat minimálně 10 vařičů za den nejspíše zvládnu taky - ale asi je nedokážu prodat a tím pádem si na tuto aktivitu vydělat. A je tady otázka zda je tedy tento výrobek (při daném zpracování a kvalitě) za danou cenu přínosem pro lidi, kteří si ho koupí, protože by si ho sami nevyrobili a já si myslím, že ano - ale rozhodnutí je na každém z nás. Jestli chcece vyrobit dokonalejší vařič bude to super, určitě se pak podělte o zkušenosti, klidně článek i s návodem zveřejníme :-). Já znám i orginál i domácí výrobek špičkové kvality, ale nevím o výrobci, který by takto propracované výrobky byl schopen vyrábět levně.
31. 08. 2004, 16:50:00
Marek
Marek
Tady přece není co s kým řešit ani koho omlouvat za jeho případný neum. Já jako zákazník si vystačím s tím, že kdokoli se mě na věc, kterou jsem koupil a nejsem s ní spokojen, zeptá, pečlivě mu vylíčím, jak se věci mají, s tím musí každý výrobce čehokoliv počítat; i s tím, že taková špatná ústní reklama je pak řetězová reakce. Samozřejmě jsem netušil, že to je tak prasácky zbastleno (pilovat a řezat kov jsme se učili už někdy na základní škole), na obrázcích na webu se to poznat nedá. Domníval jsem se, že kupuji za tento peníz seriózní výrobek. Do cenových kalkulací jim taky nevidím, ale už jen tím, že nasadili takovou cenu na kus plechu, sami rozhodli o prodejnosti tohoto vařiče. Málokterý obchod s podobným vybavením má vařič ihned k prodeji (v Praze jsem jich musel oběhat asi 5), protože je téměř neprodejný, a to pro jeho přemrštěnou cenu, tvrdím já. Podle Vaší filozofie je cena vysoká pro neprodejnost výrobku? Neměla by právě pro lepší prodejnost být cena naopak taková, aby prodejný byl? :) Jinak funguje to dobře. Nerez ešus s vodou za 8 minut ve varu (spálena jedna malá větvička), princip je tedy úžasný, proto jsem si vařič také pořídil. Pokud to někdo nechce (nebo neumí) vyrábět a je ochoten za to dát 1200 Kč i v tak mizerném provedení (dle mého soudu), v jakém to firma vyrábí, proč ne. Sloužit mu to bude snad dobře. Pokud do budu nějak vylepšovat, určitě se ozvu.
31. 08. 2004, 20:44:00
Lojzmen
Lojzmen
Varic je dostacujici, problematicka je kvalita/zivotnost ventilatorku. Puvodni posuvny vypinac je pravdepodobne vyrabovan proto, ze nic nevydrzi. Obecne by stacil nejaky zdroj vzduchu v trubce, zatim mne nic nenapada. Jsem ochoten i pumpovat, ale jen nohou, nekdy/vzdy je pri vareni potreba obou rukou. Jak jsem driv psal, existuji i dmychaci mechy, pumpicky na plneni nafucek atd. Loj.
31. 08. 2004, 21:58:00
Boza
Boza
Zdravim vas, pane Marku. Ja jsem si podobny vyric vyrobil (popis o nekolik prispevku vyse) a pouzil jsem ten samy ventilator jako v originale. To je jedina soucastka, se kterou nejsem spokojen. Vy jste nastinil, ze znate zpusob jak to udelat jinak. Proto Vas chci poprosit, jestli by jste se o nej se mnou nepodelil. Jedna se mi o dmychadlo i o regulaci. Diky Ondrej Tesar - Boza boza2@volny.cz
01. 09. 2004, 17:23:00
Ryba
Ryba
Poté, co jsem velmi pobaven dočetl zdrcující kritiku Marka na dřevovařič od Condora, jsem si vzpomněl na podobně úsměvné zhodnocení jejich pláštěnek "Velbloud" na základě praktických zkušeností v Africe. Článek se mi podařilo najít, však se podívejte sami - je tam zkušeností přehršel a alespoň já jim tedy věřím víc než recenzním plkům, psaným v teploučku od stolu. Je to tudle http://www.treknet.cz/art/clanek.asp?id=607
01. 09. 2004, 18:29:00
Pavel Šmic
Pavel Šmic
Vážení příznivci i odpůrci dřívkáče Condor, překvapilo mne jak rozsáhlou diskuzi vzbudil můj drobný výrobek.Uvedu několik informací k ventilátoru. Tento typ byl zvolen proto, že se mi nepodařilo získat žádný vhodnější(několik mých předchůdců „utavilo“ ventilátorky od procesorů apod.).Původní posuvné vypínače byly nahrazeny pro značnou nespolehlivost-zapínaly se občas i od otřesů a některé se brzy zcela rozpadly.Odporová regulace je v tomto případě zřejmě nejvhodnější.Tyristor je nepoužitelný -je vhodný pro regulace střídavé,pro stejnosměrné se používá pouze tam kde nelze použít tranzistory(tedy lokomotivy,tramvaje apod.)Kromě toho úbytek napětí na tyristoru je cca 1,5V-co by zbylo pro motor při použití 1,5V baterie?Tranzistor vychází o něco lépe - úbytek má asi 0,3V(a to samozřejmě i pro pulzní regulaci) a proto pro napájecí napětí pouze 1,5Vjsou jeho ztráty přibližně srovnatelné s odporovou regulací.Navíc proto tranzistor neumožní zapnutí motoru naplno a tedy ani využití zbytku energie ve starší baterii.Životnost baterie se tím pak vlastně sníží.Jiná situace je samozřejmě např. při regulaci motoru třeba na 12V - tam již je ztráta 0,3V zanedbatelná.Odporová regulace je rovněž odolná vůči vlhku - v podstatě vysuší provozem sama sebe.Jednoduchou elektronickou regulaci může provoz ve vlhku poškodit.Proto tedy zvítězila zdánlivě překonaná regulace odporová. Nyní ke spotřebě.Originál odběr proudu byl asi 0,9-1A.Redukcí lopatek klesl pod 0,6A naplno a v sérii s odporem (na minimum) pod 0,3A.Reálný provoz je převážně na minimum a tomu odpovídá i životnost baterie +-10hod(dle typu,stáří,okolní teploty atd.).Pokud motor odebírá 1A,je zřejmě vadné vinutí kotvy a není problém motor vyměnit v rámci záruky. Dále přeji mnoho zdaru všem kutilům kteří se snaží něco konkrétního vyrobit a ne pouze kritizovat.
01. 09. 2004, 23:00:00
Marek
Marek
Ondřeji, ja ty všechny vaše příspěvky před koupí pečlivě čet a díval jsem se i na ten váš postup výroby, jste šikovnej. Váhal jsem tedy mezi samovýrobou a koupí, ale protože jedu zítra asi na týden ven, kde bych na tom rád vařil, proto sem to tedy koupil. To dmychadlo mi taky vůbec nesedí a s výrobou posečkám ještě na praktické otestování vařiče. K současnému dmychadlu mám následující výhrady: Je to zbytečně robustní a velké a zabírá to moc místa. Motorek dělá rambajs a má velký odběr. Vrtulka se mi nezdá moc účinná a vylámání lopatek za účelem snížení odběru mi přijde takový úsměvný řešení, které je snad ok u majitele výrobku, ale už dost velký průser u výrobce. Velký monočlánek mi taky moc nevyhovuje, chtěl bych použít tužkový akumulátor, kterých mám dost do digiťáku, včetně nabíječky. Při návrhu dmychadla bych tedy vyšel z napájení 1 nebo 2 tužkové baterie, zasazení dmychadla snad přímo v trubce a regulaci bych neřešil elektronikou, to mi přijde zbytečné, pokud se použije kvalitní motorek s malým odběrem. Tam pak je mnohem efektivnější - někdo to tu už myslím psal - řešit regulaci nějakým mech. šoupátkem, kterým se vzduch pustí mimo vařič. Taky bych rád použil vrtulku s vhodným profilem lopatek. Jistý si nejsem tím, jaký bude nezbytný její minimální průměr, aby to mělo dostatečný výkon. To se musí zkusit. Vycházím z toho, že max. výkon současného dmychadla se dvěma lopatkami s nic moc profilem je skoro zbytečný, je to dobré snad na takové občasné krátké rozfoukání ohně. Testoval jsem, za jak dlouho přivedu vodu do varu při max. výkonu dmychadla a při nejnižším výkonu a vyšlo to tak zhruba nastejno. Tak zatím asi tak.
02. 09. 2004, 01:23:00
Jirka
Jirka
Marek není spokojen s Kondorovic motůrkem pro velký odběr,ale současně navrhuje regulaci mechanickou ,která i s lepším motorem zachová maximální proud a tudíž zhorší využití baterie.Mám vyzkoušeno z jiných aplikací,že i poměrně kvalitní modelářské motůrky mají při tomto napětí i naprázdno odběr asi 150-200mA.Pokud budou pracovat i s dokonalou vrtulí,proud sice asi budeš nižší nežli u Kondorů naplno,ale nepůjde již snížit v rámci regulace a zůstane vyšší než Kondorovic uškrcenej.Co zkombinovat lepší motor a vrtuli s jednoduchou a vyzkoušenou regulací pomocí odporů?
07. 09. 2004, 20:15:00
MeDon
MeDon
Mne vylamani lopatek nepripada tak zcestne reseni. 2 lopatkova vrtule je IMHO nejucinejsi.
08. 09. 2004, 17:53:00
MeDon
MeDon
Dobry den, nereagoval jste na kritiku mechanickeho provedeni drivkace (spatne serizle ..., nezbrousene ...). Je to kritika opravnena?
08. 09. 2004, 17:55:00
Radek
Radek
Vařič používám druhý rok,provedení odpovídá sice výrobě v malém. Větrák má také rezervy,ale funguje a to dost dobře. Alkalická baterka z Ikei vydržela velmi dlouho(celou tuto sezónu-já to přesně nepočítal a stále ještě jede).Splnil očekávání.
09. 09. 2004, 19:31:00
Marek
Marek
Ano vím, zůstává to zatím stále v rovině teoretizování a úvah. Mám teď např. k dispozici motorek s provozním odběrem kolem 150 mA. Pokud by toto byl opravdu odběr při max. výkonu vrtulky, škrcení elektronikou by už možná bylo zbytečné. Chce to zkusit. Pokud by měření ukázala, že má smysl škrcení přes odpory (tedy se tím něco získá), proč tedy ne. Smyslem mechanické regulace je možnost plynule ovlivňovat výkon a jednoduchost provedení, myslím. V eln. podobě by toto šlo asi jen přes nějaký miniaturní odporový trimer, co mu kouká ven jen to posouvatelné kolečko změnu hodnoty palcem :) Jinak vařič skvělý. Usadil jsem se kdesi na louce, kde žádné dřevo na oheň nebylo. Ale žádný problém. Ulomil jsem dvě suché větvičky z nedaleké jabloně a už se to vařilo :) Ještě bych doporučoval si zbroušením zaoblit vnitřní hranu kratší trubky, co se nasazuje na umělohmotný nástavec dmychadla. Trubka je ostrá a častým nasazováním obrušuje (krájí) profil umělé hmoty. Časem to pak bude asi vypadávat, nebude to držet.
09. 09. 2004, 23:19:00
Lojzmen
Lojzmen
Mam takovou predstavu - vypada to jako svitilna na monoclanky, taky se tak zapina a vypina a misto reflektoru a zarovky je axialni ventilator. Videli jste uz ventilatorek a motorek v tech levnych tzv. kulmafenech? Lojzmen.
20. 09. 2004, 23:00:00
Petr
Petr
Obávám se,že axiální ventilátor není řešení-při rozumných otáčkách motoru potřebuje průměr vrtule cca 5cm,při pokusech s pěknou lodní vrtulí o průměru 37 mm byly třeba značné otáčky, i poměrně tichý motor byl velmi hlučný a měl značnou spotřebu.Condor s radiálním ventilátorem má průměr potrubí asi 20mm a funguje poměrně dobře.Původní Markil,Siera i jejich české repliky mají ventilátory axiální poměrně velkého průměru,což znamená jejich umístění přímo pod vařič,protože přívodní potrubí by vycházelo příliš velké.Proto jsem se po pár pokusech nakonec smířil s původní Condorovic verzí(mimochodem vařič s ventilátorem mimo je mnohem nižší a stabilnější,také nemá žádné problematické nasazovací nebo skládací nožičky a stojánky pod hrnec).Jedinou úpravou která se mi osvědčila byla náhrada monočlánku tužovou baterií.Běžnému držáku na jednu tužkovou za 12Kč jsem otočil pájecí očka dopředu a vložil ho pod držák původního monočlánku.Konec držáku jsem přihnul asi o 3mm k očku a opatrně přiletoval.Spodní očko jsem přiletoval k původnímu středovému kontaktu.Do původního pouzdra od monočlánku se nyní vejdou ještě dvě náhradní baterie přichycené gumičkou,tři pouze bez gumičky.Celkem čtyři baterie mají kapacitu srovnatelnou s monočlánkem a mám přehled kolik šťávy mi ještě zbývá.Rovněž lze dojíždět baterky z čelovky,větrák s nimi ještě přijatelně nějakou dobu běží.
22. 09. 2004, 18:46:00
lojzmen
lojzmen
Díky Petře, lodní vrtule toho průměru měl být můj příští pokus, ušetřil jsi mi čas a peníze. Mám nyní půjčený axialní ventilátor s !! rozváděcími lopatkami !! a motorek z malé kulmy. Vypadá pěkně a dost fouká. V kulmě byl zapojen do serie s topením + nějaké diody. Lojzmen
22. 09. 2004, 22:00:00
lojzmen
lojzmen
V modelarskych potrebach (letadla, lode, atd.)je mozno koupit motory podobnych rozmeru MIG 20xx (pry cesky vyrobce, cislo jsem zapomnel) na 3V. Do puvodniho korpusu ventilatoru by sel vlepit, vrtule jde nasadit. Na rozdil od originalniho motorku ma kvalitni kartace na komutator a cena byla asi 60Kc(Ostrava u Frydlantskych mostu). Loj.
22. 09. 2004, 22:10:00
Petr
Petr
Ještě jedna zkušenost s motorem od Condora-Před asi patnácti roky byli k mání tehdá poměrně drahé modelářské motory Mabuši z Japonska,ten z větráku se jim podobá jak vejce vejci ale je China.Kartáče má poměrně slušné(dvojité),ale opajcovaná čínská výroba asi trochu kulhá.Konkrétně přesnost plastových ložisek značně kolísá.V DElvitě na mne čuměli jak na blbce,když jsem cpal baterku postupně asi do deseti větráků a dva z nich byly velmi tiché,pár snesitelných nějaké řvali jak kráva a jeden vůbec neběžel.Ten tichej mám dnes ve vařiči a včetně tužkové baterky už končím s pokusy,chodí to slušně.jen si ještě počkám jak dopadneš s tou kulmou.
23. 09. 2004, 06:17:00
Jim
Jim
Co všechno se člověk nedozví při nevyzpytatelných cestách internetem. Moje cesta - potřeba spacáku - mne zavedla menší oklikou přes vědecký rozbor dutých vláken, rafty, skautskou seznamku atd. k firmě Condor, následně pak na tuto stránku. Díky, moc jsem se bavil. Jakou úžasnou akademickou diskuzi vyvolá problém této jistě praktické (v opravdu outdoorových podmínkách) pomůcky, jakou horečnou činnost rozpoutá v privátních vývojových a prototypových dílnách, to je fakt něco vypovídajícího. Již nemám strach z globálního oteplení, života po apokalypse ani z důchodu, kdy nebudu mít na plyn. Češi jistě přežijí při své schopnosti nahradit cokoliv čímkoliv, mám radost, že to platí i u mladé generace a nejen u nás čtyřicátníků, zvyklých z dob státem moudře řízeného zásobování si muset umět vyrobit doma vše od špendlíku po lokomotivu. Díky Condore a díky všem, co ho oprávněně kritizujete. Určitě se brzy dočkáme výrobku lepšího a levnějšího, určitě potřebného pro ty, kdo kdesi v drsných krajích bojují o přežití a trochu teplé polévky a odpusťte reakci "starce" toulajícího se jen po vlídných Brdech s krabičkou sirek. Proto řežte, pilujte, pájejte a dmýchejte....a já si to rád přečtu, a až opravdu zestárnu, možná někde koupím dřívkáč Turbo-luft GTI 2 s bezhlučným ventilátorem na solární pohon, s fluidním spalováním a piezoelektrickým zapalováním, to celé ve velikosti krabičky poslední záchrany včetně nouzového panáka rumu, příboru a automatické míchačky guláše. Tak zdar a bádejte ! (jen doufám, že nám zatím Brusel nezakáže chodit do lesa...)
06. 10. 2004, 12:28:00
ces.nek
ces.nek
Zdarec, napadlo vás živit ten ventilátor něčím jiným, než baterkama? No mě třeba jo. Uvažoval jsem (bohužel jenom uvažoval) o použití termočlánků. Kdyby se jich do topeniště dalo hodně, mohly by vyrobit dost energie pro ventilátor. Problém už je jenom, kde je sehnat. Bylo by jich potřeba řádově stovky kusů. Takže nic. Jako další možnost mě napadá použití Peltiérova článku (je to taková destička, pustí se do ní proud a z jedné strany chladí a z druhé strany topí, požívá se k chlazení součástek), kterej se dá použít i obráceně. Otázka je, zda by vydržel vysoké teploty, neb je to polovodič. To by se muselo vyřešit. Účinnost by ale měl mít mnohem větší než termočlánky. Jsou to ale jenom úvahy (snad zatím), takže uvítám další nápady. Chci vyrobit dřívkáč, kterej by jel bez baterek. Zatím to nechám uležet v hlavě, udělám pár experimentů s Peltiérem a uvidím jestli to má vůbec smysl. Dřívkaření zdar!
25. 12. 2004, 01:23:00
P.Krupka
P.Krupka
No v souvislosti s dřívkáčem nevím, ale Rusové využívali asi Peltiérova článku k napájení rádia, nebo dokonce místního vysílače v místech kam nedosáhla elektrifikace. Buď to byl jen takový kroužek s chladičem navlečený na krček petrolejky, nebo něco podobného výkonějšího přímo na benzínovém vařiči, to jsem ale bohužel nikdy prakticky neviděl, jen o tom četl. Takže jsem zvědav na experimenty, jak dopadnou! Držím palce inovátorům ;-)
25. 12. 2004, 17:41:00
ces.nek
ces.nek
Takže jsem zakoupil Peltiérův článek u fy GM electronic (Imax=8,5A, Umax´8,6V, 30x30x3,8mm).Zahříval jsem jednu stranu co to šlo a druhou se pokoušel chladit. Na teplé straně jsem dosáhl teploty kolem 150°C (utavil se mi přívod) a na druhé straně snad kolem 80°C (odhaduju). Přičemž mi milý Peltiér dal kolem 1V naprázdno a 0,5A do zkratu. Dokonce se mi podařilo takto roztočit jeden malý motorek. Nezkoušel jsem sice dmychadlo, ale myslím, že by to šlo. Zbývá už jenom vyřešit vlastní umístění na vařiči. Prostě je potřeba ten článek na jedné straně pořádně zahřívat a na druhé straně pořádně ochlazovat (čerstvým vzduchem). Ty články se prodávají ve více provedeních, možná by jiný typ byl účinnější, to se mi už nechce zkoušet vzhledem k tomu, že tenhle stál 140,-Kč s daní. Ale je to jedna investice na celý život. :)
03. 01. 2005, 02:41:00
Pavel
Pavel
V ustáleném stavu peltiér (třeba dva v sérii)krmí větrák.Větrák krmí oheň,oheň krmí peltiéra.Pohoda.Problém je start.Je třeba motor pro rychlé rozhoření.Než by se bez elektřiny dostatečně rozehřál článek,bylo by na baterku skoro uvařeno.A za cenu dvou peltiérů je asi 40 tužkových baterií Varta(pod pseudonimem Ikea),to je řádově 200 hodin provozu.Pro běžného uživatele to je na mnoho vandrů či dovolených.
12. 01. 2005, 21:22:00
Jirka Balů
Jirka Balů
Dovolte, abych se připojil k diskusi. V mládí jsem se zabýval modelařinou a vynalézáním, teď skoro v padesáti na to nemám bohužel čas. Dřívkáč jsem proto koupil přes internet. Otestovali jsme jej v září 2004 v partě 7 lidí. Jeli jsme autem z Calgary 7 dní do Whitehorse, pak kanoí do Dawson city 14 dní a pak do Tombstone mts. na Dempster hwy. a zpět do Calgary. Tábořili jsme na divoko nebo ve spartánsky zařízených levných tábořištích. Na dřívkáči jsme každé ráno vařili polévku a čaj, pak kafe na cestu do termosek. Večer pak polévku a nějaké gulášovité jídlo dle vlastní invence a z přírodních zdrojů. Nejnižší teplota, kdy jsme vařič použili bylo asi -5 stupňů Celsia, často jsme museli vařit i za deště (počasí bylo na Indiánské léte" nezvykle proměnlivé. Při tomto provozu jsme spotřebovali 1 monočlánek Duracel za 7 dní. Na řece jsme vařič používali méně, od ohně se člověk v teplotách kolem nuly zahřeje lépe. Ale náramně so hodil i na rychlé rozdělání ohně. Nejúčinnější palivo byly borové šišky, ale hodně očadí nádobí. Velmi dobré je naplavené dřevo. Spotřeba dřeva(dřívek) je ale taková, že u vařiče musí jedna osoba stále sedět a přikládat. Dřívkáč jsem volil především proto, že nikdo nezakazuje jeho leteckou přepravu na rozdíl od benzíňáku. Jeden tip mimo pro milovníky neobydlené přírody. Rád produkuji filmy z přírody a cest a tak jsem tahnul s sebou trochu větší kameru Canon XM2. Na řece kde jsme měli dva úseky 7 dní bez jakékoliv civilizace (viz mapa Yukon territory) jsem musel řešit dobíjení baterií. Tak jsem si nechal firmou Tetom vyrobit solární nabíječku. A fungovalo to. Doba nabíjení oproti zdroji 220 V nebo 12 V je delší - baterii, která vydrží 5,5 hodin jsem na slunci nabíjel 16 hodin. Ale problém to vyřešilo.
23. 02. 2005, 11:20:00
Fedor
Fedor
Prošel jsem si všechny příspěvky a před zručností a všemi nápady opravdu smekám. Dost se zde řešil problém motorků, baterií, vrtulek, fénů regulace atd. Vše to má stejný problém - kde vzít dostatek energie. V souvislosti s úvahami o nezávislosti na elektřině - na konci předchozího článku- mne neco napadlo. Co využít přímo mechanickou energii vlastních rukou? Je mi jasné, že nikdo asi nebude neustále točit kličkou u ručního pohonu dmychadélka (padlo tu taky šlapání nohou a pumpa na lehátko - už se vidím, jak v krosně nosím "žábu":) Co ale místo baterie a motorku zkusit natahovací hodinový strojek - tedy pohon známý několik staletí? Tím by byl vyřešen hlavní problém - tedy dostatek energie. Představuji si to asi tak, že silné hodinové pero by bylo s jednoduchým převodním mechanismem a vrtulkou "stisknuto" v ploché kulaté (aby se vešla do víka od ešusu) schránce z hliníku(váha) uprostřed níž by se nasazovala klička pro "natažení". Po nějakém odjištění, nebo rovnou po natažení, by se roztočila vrtulka dmychadla. Množství takto v pružině uskladněné energie, předpokládám li velikost povolené pružiny o průměru ešusu, by mělo, při vhodném převodu a rozměru vrtulky na jedno uvaření -tedy cca 8 minut provozu - bohatě stačit. Neříkejte, že byste nebyly ochotní např. 3x denně dvě minuty točit klikou (např za pochodu)?:) Navíc by vše bylo naprosto spolehlivé a při utěsněné schránce i "bezúdržbové. Napište prosím, co si o tomto myslíte, případně se podívejte na článek, který jsem před chvílí našel - jdou na to přes elektřinu, ale taky dobrý :-) Vynalézání zdar! Tady je ta adresa: http://stoplusjedna.newtonit.cz/stare/200121/so21a00b.asp
14. 05. 2005, 19:56:00
lojzmen
lojzmen
Vysledky mereni nekolika motorku: Original:(odhaduji motor 1,5V 2,4W) 1.stupen 1,35V baterie*640mA=0,86W 2.stupen 1,25V*940mA=1,22W 3.stupen 1,11V*>1,6A=>1.8W Pokles napeti na baterce LR20 je zpusoben vnitrnim odporem baterioveho clanku, je treba take pricist odpory na kontaktech a vodicich, pri velkych proudech muzou byt ztraty az 50% napeti. Co pak zbyva na motor? Zmensime proud pri stejnem vykonu. V ruznych fenech(koupite v bazarech, hlavne, at se toci motor) jsou asi vesmes motorky na 6V. 1.st. 3,5V*225mA=0,8W 2.st 4,5V*275mA=1,25W 3.st 5V*300mA=1,5W 6V*400mA=2,4W Je mozne, ze vaha tolika baterii na 6V a jejich pocet prinese potize. Motorek z modelarske prodejny 3V: 1.st 2V*390mA=0,78W 2.st 2,4V*500mA=1,2W 3.st 3V*600mA=1,8W 3,6V*640mA=2,4W Takze nyni je treba vyzkouset ucinnost ruznych ventilatorku(ten puvodni povazuji za nejlepsi) a vybrat kompromis hmotnost/slozitost/zivotnost baterii. Pozdeji. Mejte se. Loj.
15. 05. 2005, 22:47:00
Fedor
Fedor
Myslím ten z chladiče videokarty 40x40mm. Mají fakt mini rozměry. Jsou sice na vyšší napětí, myslím, že nominálně na 5V, fungují ale i s menším, na úkor otáček - to by mělo být v pohodě - otáčky jsou v řádech 100-1000 rpm. Problém je jen se startem. Nové stojí 60-200 v každém PC krámě. Záleží samozřejmě na rozměru, výrobci, ložiskách atd. Je z čeho vybírat a není třeba řešit rozměry vrtulky, nastavení lopatek atd. Na druhou stranu netuším, kolik tak "žerou" elektřiny. Mohl by to někdo zjistit?
16. 05. 2005, 17:47:00
lojzmen
lojzmen
12V 0,9W=0,075A 40mm, vyska 20mm, krasny tvar 12V 0,95W=0,08A 50mm, vyska 10mm 12V 1,8W=0,15A 50mm, vyska 10 Chtelo by to vyssi vykon , mozno hledat v GM nebo GES www.gme.cz www.ges.cz Ja je zavrhl, protoze se pri mensim napeti neroztoci, nektere nesly pod 8V, to jsem ladil chlazeni PC. Loj.
16. 05. 2005, 22:00:00
Fedor
Fedor
Jo, už jsem na ges.cz koukal. Zaujal mě tam jeden 5V: KDE0504PFB2-8 [Výrobce: SUNON] Vent. kuličkový SUNON 5VDC/0,9W, 6500ot, 11m3/h, 26dB, 40x40x10mm za 107 Kč. Ještě se porozhlédnu jinde, ale asi do něj půjdu, páč už mam topeniště hotový a nemůžu se dočkat:))) Tak zatial.
23. 05. 2005, 19:53:00
Karel
Karel
Zaznely zde tyto dva pojmy. Zajimalo by me, jaky je mezi tim rozdil. Diky. Karel
14. 06. 2005, 17:19:00
Karel
Karel
Tak a jeste bych mel dotaz na material na "drivkac". Co bych mel k vyrobe pouzit, aby mi to teplem nemenilo tvar nebo skupenstvi ? Nekdo tu zminoval nerez-misky. Je to dobry napad ? Diky za pripadne odpovedi. Karel
14. 06. 2005, 17:35:00
OFF
OFF
Uvažoval někdo o páře - jednoduché parní motorky se prodávaly kdysi jako hračky, co využít tlaku páry na dmýchání vzduchu ? Voda je všude a teplo dá topeniště, akorát se zvedne váha vařiče.
15. 06. 2005, 14:07:00
Křeček
Křeček
Možná je to úplnej blábol, ale co využít měch vyrobený z velkého igelitového pytle. Pytel by měl dole vlepenej jednoduchej uzavírací ventil napojenej na hadičku zakončenou kovovou trubičkou přivádějící vzduch "pod kotel". Pytel by se připravil k provozu mírným nabráním vzduchu a zauzlováním. Přes pytel by se položila silnější větev nebo by se o něj opřel batoh čímž by se dosáhlo tlaku v měchu. Vypouštěcím ventilem by se regulovalo množství vzduchu přiváděnýho do topeniště. Nedokážu odhadnout spotřebu vzduchu a tím ani kolikrát by se měch musel během vaření "napouštět", ale rozhodně by takovýhle dmychadlo vážilo pár gramů, bylo by ekologický, bezhlučný a nezávislý na baterkách a poruchovejch motorkách :-) Rozhodně to vyzkouším a dám vědět.
16. 06. 2005, 14:20:00
Samotář
Samotář
Kupte si Trangii a nemusíte řešit problém se zdrojem energie do té se lije jenom líh.
16. 06. 2005, 14:39:00
Petan
Petan
Zdar a sílu vynálezcům. Přeměna tepelné energie na elektrickou nebo mechanickou je možná s pomocí peltierova článku, termočlánku, parního strojku, stirlingova motoru, teplovzdušné turbíny a další mě teď nenapadá. Všechno jsou to bohužel zařízení příliš složitá na tak jednoduchou věc jako je polní vařič. Myslím, že jednoduché řešení jen tak nevymyslíme, naši předkové taky pro rozdmýchávání výhně používali cizí sílu, hlavně vodu. A to byli nějací koumáci.
16. 06. 2005, 15:28:00
Condor
Condor
Občas se podívám na vývoj diskuze a žasnu. Měch z pytle je velmi zajímavý a pravděpodobně plně funkční.Pouze potřebuje cca 1m hadice-vyzkouším.Verze s pérovým motorem je optimální-pouze chybí vhodný motor.Kdysi existoval sovětský holící strojek na péro-neví o něm někdo?
29. 06. 2005, 22:34:00
ces.nek
ces.nek
Zdravím. Tak jsem se sem opět podíval po nějaké době. Už mám za sebou pokusy s peltiérem a rozumnýma úvahama jsem dospěl k závěru, že nejlepší asi bude použít suché články, nebo akumulátor. Nebo jestli má někdo silné plíce, tak jde foukat i pusou, že ;-). Pro vědu se musí přinášet oběti. Jinak přeju všem hodně zdaru.
04. 07. 2005, 15:06:00
J.Červinka
J.Červinka
Díky všem kutilům, za trvalou přízeň. Jejím výsledkem je mimo jiné i čtenářský článek s návodem Jak si vyrobit dřívkáč podle Vrabiho, který vyšel 5.7.2005. Navrhujeme pokračovat v případné diskuzi u tohoto dalšího článku, aby se udržela kontinuita, viz http://www.svetoutdooru.cz/Users/Clanky/komentar.asp?id_clanku=890. A při pohledu na počet komentářů zde klobouk dolů před našimi kutily, Pat a Mat ze seriálu A je to! jsou v nás prostě vrostlí :-).
11. 07. 2005, 11:53:00
jip
jip
Dodělej doma - propálení ventilátorku vyřešíš 1/2metrem silikonové hadice (vnitřní průměr 18 mm) kterou dáš mezi ventilátor a kovovou trubku. Hadice se ti bude hodit i na velikonoce nebo na výchovu nezbedných dítek. Regulace výkonu je pak možná přišlápnutím této hadice. Když se ti tento způsob jeví drastický, tak na bok ventilátoru u sacího otvoru přišroubuj 1 samořezkou kousek plechu, kterým škrtíš sání. Uzavíráním stoupnou otáčky, klesne výkon a sníží se odběr z baterie (z 240 mA na 180 mA při úplném uzavření). Nemusíš si hrát s tranzistory ani vylamovat lopatky! Ahoj jip.
16. 07. 2005, 08:22:00
jip
jip
Dodo dodatek - jedná se o ventilátor OBI (Most) za 99,-.
16. 07. 2005, 13:15:00
jip
jip
+ NiCd akumulátor 1,2V/2200mAh!
16. 07. 2005, 13:17:00
bb
bb
ke zdroji elektricke energie - ted se docela v hojne mire objevuji baterky "na klicku" - tedy s rucni klickou, dynamem a akumulatorkem - neco takoveho by slo asi taky vyuzit? predstava minutku tocit klickou pred uvarenim litru caje me vubec nedesi... nektere ty baterky se primo vyrabeji i s kablikem a redukcema k dobijeni externich zarizeni (treba mobilu), takze by snad ani nebylo treba nic kuchat... - na perko - to se mi libi nejvic, plocha krabicka pod samornym varicem, jednoducha a v podstate asi neznicitelna... koumaku je tu spousta, vymyslete to nekdo, sestavte planek, a mate mou neskonalou vdecnost a obdiv :)))
17. 07. 2005, 19:59:00
Mikes
Mikes
Ahoj Lidi. Rad bych se dozvedel jak drivkac funguje za deste a s mokrym drevem. Pokud mate nekdo tyto zkusenosti, podelte se prosim s ostatnimi. Dik. Jinak mi drivkac pripada jako super napad.
11. 05. 2006, 10:01:00
Petr Macháček
Petr Macháček
Jakmile ho jednou zapálíš tak můžeš topit čímkoliv :-) ... i mokrým dřevem. Je to takovej "fičák" že mu to nevadí. Nevím ale co si představuješ pod fungováním za deště, abys po tom nechtěl neskutečné ...
11. 05. 2006, 10:17:00
Luboš Hušek
Luboš Hušek
Vloni jsem s dřívkáčem a partou 10. letých dědí prošel kus naší republiky, nebyl problém s palivem, lehký, CENA - velká nebo nízká - nebydlím v blízkosti žádného OBI a ničeho podobného ( než poscháním součástky kolik projedu benzínu ? asi za 400,-), jednoznačná skutečnost - cenově ještě jde, rychlé vychladnutí - než strávím oběd - vychladne. Jsem sním spokojen.
21. 05. 2006, 13:36:00
Deadman
Deadman
Zakoupil jsem starší benzínový vařič, jsem s ním spokojen, ale po přečtení zdejších příspěvků pochybuji o mé investici do tohoto benzíňáku. Okamžitě odcházím do garáže a jdu něco podobného vyrobit.
12. 06. 2006, 20:11:00
Martin
Martin
U nás je dost míst, kde se dá udělat oheň v pohodě když člověk dodrží určité zásady a nedovedu si předsatvit, že chodím po lese a hledám malé klacičky do tohoto vařiče. Navíc to pak bude stejně očouzené a zbyde popel a ještě ten nesmysl tahat do toho větráku baterky to si rovnou vemte elektrický vařič a malý agregátor. Za ty prachy drhé ohniště.
15. 06. 2006, 12:28:00
Lischak
Lischak
Nazdar Martine, je vidět, že ten vařič znáš jenom z fotek a opravdu nikdy jsi ho neměl v ruce. P.S. A chtěl bych vidět těch dost míst kde se dá v pohodě rozdělat oheň (když tak jenom v Dřevovařiči)
20. 06. 2006, 23:21:00
šaman
šaman
Vařič velice dobře znám, sám jsem si ho vyrobil a musím říct, že vaření na něm nemá chybu. Troška toho dřeva se najde vždycky a baterie větřáku v pohodě vydrží i několik dní, protože po rozhoření se může vypnout a dovařit bez něj. Plný ešus vody 8 stupňů při venkovní teplotě kolem deseti se v něm vaří do deseti minut. Větřák ke grilu ho dokáže dostatečně rozfofrovat a v kauflandu stojí jenom 89 korun. Kdo máte zájem o fotku tak pište na uvedený e-mail. Můžu ho pro zájemce i vyrobit. Sice to nebude tovární krása a kvalita provedení, ale to na funkčnosti neubere. Požitý materiál je nerezový plech.
04. 08. 2006, 20:45:00
Mac
Mac
A čo samovoľný ťah vzduchu do variča zospodu? Inšpiroval ma presklenný krb ktorý mal zospodu posuvné dvierka na prívod čerstvéhu vzduchu. Ak sa vierka otvoria, je vidieť, ako oheň zmení farbu zo žltej na rudú červenú. A takisto je počuť hučanie nasávaného vzduchu. Samozrejme varič by musel byť vyšší (asi nejaký skladací valec). Horúci vzduch spalín uníká vrchom a čerstvý vzduch je nasávaný spodom, tým sa urýchli spaľovanie - reťazová reakcia. Samozrejme sa to asi nevyrovná ventilátoru na baterky.
31. 08. 2006, 16:12:00
Kuba.exe
Kuba.exe
A jakou to má výhodu nad klasickym, starym, dobrym, vyvoněnym, liháčkem? p.s.Pátrači, nekupuj to, vyrob si to :-)
11. 10. 2006, 14:29:00

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze