Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Přilba Petzl Picchu - pro děti na hory i na kolo

Novinkou francouzské firmy Petzl, určenou pro ty nejmenší lezce a cyklisty, je univerzální dětská přilba Picchu. Univerzální proto, že vyhovuje pro použití jak při horolezectví, tak také při cyklistice. V případě cyklistiky je určena pro děti od 5 let. Další použití přilba nalezne i u dalších aktivit jako skateboard či kolečkové brusle, zimní bruslení a další podobné aktivity.Údaje výrobce:
Dětská přilba Picchu
Rozsah nastavení velikosti: 48 – 54 cm
Hmotnost: 320 g
Barva: červená a žlutozelená
Infocena: 1160 Kč
Dodává: Vertical Sport

Novinkou francouzské firmy Petzl, určenou pro ty nejmenší lezce a cyklisty, je univerzální dětská přilba Picchu. Univerzální je proto, že vyhovuje pro použití jak při horolezectví, kde splňuje požadavky UIAA a normu CE EN 12492, tak také při cyklistice podle norem CE EN 1078 a americké CSPC. V případě cyklistiky je určena pro děti od 5 let. Pokud tedy s dětmi lezete po skalách a horách a také jezdíte na kole, můžete nyní vystačit jen s jednou jedinou přilbou. Další použití přilba nalezne i u dalších aktivit jako skateboard či kolečkové brusle, zimní bruslení a další podobné aktivity.

Přilba Picchu je poměrně lehká a pohodlná, ale současně má i odolnou a trvanlivou konstrukci. Tři boční a jeden zadní otvor se starají o ventilaci. Správné usazení na hlavu a nastavení velikosti zajišťuje stavitelný pásek pod bradou a nastavení obvodu se provádí pomocí plastového hlavového pásku vzadu na zátylku. Nenápadná škvíra a otvor na zátylku umožňují připevnění bezpečnostní svítilničky Petzl Signal. Potěší, že je přímo součástí balení. Jejím použitím významně zvýšíte bezpečnost dítěte při jízdě na kole. Přilba je také vybavena čtyřmi klipy pro stabilní upevnění čelovky. O vyměkčení vnitřku přilby se starají dvě vyjímatelná polstrování. Jedno úzké podélné v oblasti čela a druhé, ve tvaru panáčka, umístěné na suché zipy v jejím vrcholu.

Jedná se o dětskou přilbu a tak jsou zde přibaleny i líbivé samolepky s dětskými motivy v reflexním provedení pro zvýšení bezpečnosti. Přilba Petzl Picchu je nabízena v červené nebo jasně zelenkavé barvě a je na ni poskytována nadstandartní tříletá záruka.

Výsledky testu celkem odpovídají popisu výrobce. Jediným nedostatkem je jen nepříliš dostatečné větrání hlavy, zvlášť v teple při jízdě na kole. Cyklistická přilba má větracích otvorů výrazně více a větrá lépe, a hlavně malé děti jezdí jen přiměřenou rychlostí, takže vzduch neproudí kolem jejich přilby dostatečně rychle. Přilba Picchu by tedy zasloužila lepší větrání. Nicméně horolezecké normy přesně udávají velikost odvětrávacích otvorů, takže v tomto případě není na vině výrobce. Je to určitá daň za univerzálnost, kdy při velkém množství větracích otvorů byl nastával problém s ochranou hlavy v horském terénu či při lezení. Správně nastavená přilba se snadno nasazuje i sundává a případné přestavení velikosti není také žádný problém, jde to rychle a snadno.

Při lezení s malými dětmi ve skalách a horách se samozřejmě nejedná o nějaké extrémy, malé děti s horami seznamujeme a chceme je především uchránit od úrazu hlavy, byť je třeba nebezpečí malé, ale možné. To může zajistit právě a jen spolehlivá přilba. Pro jízdu na kole platí to samé, možný úraz je tu navíc o dost pravděpodobnější. In-line, lední brusle či skate jsou na tom podobně jako cyklistika. Úrazy hlavy patří u dětí mezi časté a nejnebezpečnější a proto se jim vždy snažíme vyhnout. Další věcí pak je, naučit naše děti, že přilba k horám i cyklistice a podobným sportům nedílně patří. Pochopitelně ji pak musí nosit i rodiče, či obecněji všichni v doprovodu. Výhodou, a to značnou, je hlavně univerzálnost této přilby pro cyklisty i lezce či „pouhé“ turisty jen na ferátách, kde hrozí hlavně pád kamení shora.

Rozsah nastavení obvodu o 6 cm umožní „růst“ přilby s velikostí hlavy dítěte a zpočátku ani nebude problém pod přilbu nasadit kuklu či slabou čepici, vyžadují-li to povětrnostní podmínky. Problém je, že s kapucí se na dětských bundách pro přilby většinou nepočítá. Na naší testerce vypadá přilba možná nadbytečně velká, v poměru k velikosti její hlavy, ale poměry rozměrů k hlavě dospělého jsou zachovány a širokoúhlé fotky skutečnost i trochu zkreslují.

Po testu se dá určitě říci, že naše skoro pětiletá testerka ve skalách byla na svoji přilbu i trochu pyšná, na kole, in-linech je ale na přilbu zvyklá, tak tam už to byla pro ni taková samozřejmá věc.

Červené zadní světlo Petzl Signal jako oddělitelná součást přilby se určitě hodí používat i během dne na silnici. Malá postava cyklisty je zase o něco lépe vidět. V horském terénu by mělo světlo vzadu význam určitě za zhoršené viditelnosti, tato situace však během testů nenastala a obecně se s dětmi do horších podmínek nepouštíme. Z těchto důvodů nedošlo ani na praktické zkoušení čelovky připevněné zepředu.

Na celkové konstrukci přilby i v detailech je vidět, že výrobce Petzl je dostatečně zkušený a i výrobkům pro děti věnuje patřičnou péči, i když je přilba vyrobená v Číně. Hlavní výhodou přilby Picchu je možnost jejího univerzálního použití u kombinovaných výletů, kdy vystačíme jen s jednou přilbou a nemusíme brát dvě nebo pokoušet stěstí použitím méně vhodné přilby na aktivity, na které není určena. Tuto výhodu ocení každý, komu nastal problémem s uložením věcí plánovaných na výlet - třeba do kufru auta. O tom, že přilba nepatří mezi nejskladnější předměty ani nemluvě. Určitou nevýhodou je, že malé dětské batohy nejsou na nošení přilby přizpůsobeny a její nouzové připevnění není proto příliš praktické, přilba je dost rozměrná, ale i přesto si vždy chtěla malá testerka nosit svou přilbu sama.

© Svět outdooru, test březen 2011, text Pavel Krupka, foto autor a Míra Bachtík

Placené odkazy k tomuto článku:
Kompletní sortiment produktů Petzl včetně možnosti nakupování online nabízí Hanibal Sport.

Zde může být váš odkaz! Napište nám.

02.03.2011, Pavel Krupka