HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Čelovka Sekonix Leisure Light SLL-J5010

Do redakce nám dorazila zajímavá čelovka Leisure Light korejského výrobce Sekonix. Ti, kteří již pár čelovek viděli, řeknou si jistě rovnou: „Tohle už jsem přece někde viděl.“ Je to tak, čelovka jako by z oka vypadla modelu Tikka XP nebo Tactikka XP firmy Petzl.Údaje výrobce:
Univerzální čelovka osazená 1W LED s rozptylnou čočkou a indikací stavu baterií
Zdroj světla: výkonná 1W LED, 45 lm
Napájení: 3x AAA
Režimy: 3 stupně výkonu + blikačka + boost mód
Doba svícení: 20 s až 120 hod
Dosvit: 20 až 55 m (boost)
Hmotnost: 92 g (včetně baterií)
Infocena: 999 Kč
Dodává: EcoGlass


Do redakce nám dorazila zajímavá čelovka Leisure Light korejského výrobce Sekonix. Ti, kteří již pár čelovek viděli, řeknou si jistě rovnou: „Tohle už jsem přece někde viděl.“ Je to tak, čelovka jako by z oka vypadla modelu Tikka XP nebo Tactikka XP firmy Petzl (náš test zde). V dalším textu tedy budu často srovnávat, neboť se to nabízí.

Čelovka Sekonix Leisure Light SLL-J5010 patří mezi lehké univerzální čelovky. Její hmotnost včetně baterií se vejde do 100 g. 3 kusy baterií velikosti AAA jsou umístěny v čelním modulu. Pásek je jednocestný s reflexním proužkem uprostřed, nastavitelný v širokém rozsahu. Čelní modul je stejně jako u čelovky Tikka XP možno naklápět ve zhruba stejném rozsahu. Jako bonus dostanete spolu s čelovkou i praktický držák na kolo.

Ovládání čelovky se děje pomocí dvou navrchu umístěných spínačů žluté barvy. Spínače jsou opatřeny symboly pro rozlišení. Levým vypínačem se čelovka zapíná a každým rychlým stisknutím se přepne světelný mód, až do vypnutí a opět dokola. Pořadí módů je následující: výkonný (dosvit 40 m, 60 hod), standardní (dosvit 30 m, 80 hod), úsporný (dosvit 20 m, 120 hod), blikání, vypnutí a znovu dokola. Pokud v některém z módů setrváte déle než 3 s, tak dalším stisknutím tohoto tlačítka dojde k vypnutí čelovky. Pravým tlačítkem (symbol blesku) se kdykoliv spouští tzv. boost mód - extra vysoký výkon (dosvit až 55 m) po elektronicky časově omezenou dobu 20 s.

 Sekonix Leisure Light SLL-J5010

 Sekonix Leisure Light SLL-J5010

Čelovka Sekonix je osazena výkonnou LED Phillips Lumileds 1W (konkrétně typ LXHL-MW1D) v provedení Star Hex, tedy úplně stejnou jako je použita v čelovce Tikka XP. Elektronika se mírně liší, její provedení je však na velmi dobré úrovni. Čelovka nedisponuje elektronickou regulací konstantního výkonu. O příkonu čelovky v jednotlivým módech si můžete udělat obrázek z následující tabulky:

režim proud (mA) napětí (V) příkon (W)
výkonný 160 4,53 0,73
standartní 95 4,59 0,44
úsporný 41 4,64 0,19
blikání pulzní odběr pulzní odběr pulzní odběr
boost 720 4,09 2,95


Hodnoty byly naměřeny s novými alkalickými bateriemi Energizer 1,5V (celkem 4,7 V). Odběr čelovky v klidu je prakticky neměřitelný. Jak je z tabulky patrné, hodnoty prakticky odpovídají těm u čelovky Tikka/Tactikka XP.

 čelní modul - uložení baterií  čelní modul - uložení baterií

 těsnění u vstupu do bateriového prostoru

naklápění čelního modulu držák na kolo

V těle čelovky, před vlastní LED diodou, je umělá optická čočka soustřeďující světlo do užšího kužele. Tato čočka je opatřena těsnícím „o“ kroužkem. Těsněním je opatřen i vstup do bateriového prostoru. Lze tedy předpokládat solidní odolnost proti průniku vody za běžných okolností (dešťová přeháňka apod.). Na pravém boku je stejně jako u čelovky Tikka XP v prohlubni umístěna LED indikující stav baterií. Plné baterie jsou touto LED indikovány blikáním zelenou barvou, polovinu doby života indikuje blikáním oranžovou barvou a konec života baterií indikuje blikáním červenou barvou.

 porovnání čelovek Sekonix a Petzl

 porovnání čelovek Sekonix a Petzl  porovnání čelovek Sekonix a Petzl

Co je u čelovky Leisure Light jiné, je způsob řešení rozptylné čočky pro nasvícení většího prostoru. Rozptylná čočka je zde řešena z vnějšku posuvným šoupátkem. Jiný je také vnější tvar – provedení čelovky je více hranaté. Vypínače nejsou nijak výrazněji kryty a chráněny proti náhodnému zapnutí. I světelná stopa je rozdílná. Zde bych si dovolil tvrdit že spíše ve prospěch Leisure Lightu (bez použití rozptylné čočky). To je ovšem dáno nejen jiným typem použité optiky (čočky), ale dost možná i jinou generací použitého Luxeonu. Přece jen Tactikka XP, se kterou mohu porovnávat, již má nějaký ten rok za sebou. Světelná stopa čelovky Leisure Light je čtvercového tvaru se zakulacenými rohy, s výrazně jasným kruhovým středem a tenkým kruhovým haló po úplném okraji. Světelná stopa při použití rozptylné čočky pak představuje doširoka rozprostřený a čtverec s nejasnými hranami a do prostoru vytaženými rohy.

Sekonix Leisure Light max intenzita Sekonix Leisure Light - max intenzita s čirou rozptylnou čočkou Obr: Světelná stopa čelovky Sekonix Leisure Light, max. intenzita, 1 m od bílé zdi, vpravo s čirou rozptylnou čočkou

 Petzl Tactikka XP – max intenzita  Petzl Tactikka XP – max intenzita s červenou rozptylnou čočkou
Obr: Pro porovnání světelná stopa čelovky Petzl Tactikka XP, max. intenzita, 1 m od bílé zdi,
vpravo s červenou rozptylnou čočkou

Co tedy říci závěrem? Sekonix Leisure Light se bezesporu inspiroval u zmíněných modelů firmy Petzl a výsledkem je univerzální, jednoduše ovladatelná čelovka. Kvalita provedení elektroniky je na dobré úrovni, světelné vlastnosti taktéž. Těsnění jsou všude tam, kde by měly být. Výtku bych měl ke konstrukčnímu provedení vypínačů, resp. jejich krytí a ochraně proti náhodnému zapnutí. Při transportu jsem čelovku nejednou „načapal“ v zapnutém stavu. Zvláště se tak děje pokud je šoupátko s rozptylnou čočkou předsunuto před reflektor. Pomohlo by větši zapuštění vypínačů do těla čelovky. Moje obecná výtka pak patří pořadí světelných módů (ostatně jako u Petzl Tikka XP). Mnou preferované a logičtější pořadí (zvláště pak pokud je přítomno tlačítko s funkcí boost) je od nejméně výkonného módu po nejvýkonnější. Jinak jsem během více než dvouměsíčního testování na několika akcích nenarazil na žádný podstatný problém a čelovka slouží do této doby bez jakéhokoliv defektu.

© Svět outdooru, květen 2008, text a foto Petr Macháček

Placené odkazy k tomuto článku:
Čelovku Leisure Light zakoupíte nejsnáze na dobírku přímo od dovozce, nebo v námi doporučených obchodech.
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

09.06.2008, Petr Macháček