HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Profil autora: Jakub Havel

jakub_havel

Na kolik se cítím:
Většinou vždy o dost míň než je skutečnost (36), takže moji vrstevníci mi připadají, do doby než se dozvím kolik je jim let, mnohem starší než já J

Oblíbené země:
Vlastně asi nemám žádnou vyloženě neoblíbenou zemi. Oslovuje mě spíše severská příroda, takže je to Norsko, Švédsko, Kanada a mojí srdeční záležitostí je Island. Úžasná země je Keňa, strašně příjemní lidé jsou v Indonésii, pohodové je Dánsko... Obecně mám rád všechny ostrovy.

Na kterých místech se mi hodně líbilo:
Takových je nepočítaně. Mnoho míst na Islandu, Norsku, Švédsku, ale třeba i na Krétě, Kanárských ostrovech, východním Maroku u hranic s Alžírskem, v indickém Ladakhu. Krásné jsou Pyreneje a líbilo se mi na celé řadě míst ve Francii. Velmi příjemně jsem se cítil na Shetlandských ostrovech, odkud jsem se nedávno vrátil.

Cesta, které si nejvíce vážím:
Hodně mě ovlivnilo a nasměrovalo dvouměsíční sólo putování na kole po Norsku a Švédsku v roce 1992. Do určité míry můj život ovlivnila i účast na expediční soutěži Camel Trophy v roce 1996. Ze sportovně/expedičního hlediska si vážím dvoutýdenního zcela autonomního obeplutí islandských West Fjords na mořském kajaku.

Nejdelší cesta:
Z hlediska času dva měsíce v Indii a stejně tak dlouhá doba v Norsku, měsíční cesta napříč ostrovem Borneo. Kilometry jsem nikdy nepočítal.

Proč cestuji a co mi to dalo a vzalo:
Nemá cenu opakovat známá klišé. Každá cesta je v něčem jiná, ale každá znamená velkou várku poznání i sebepoznání a hromadu nových zkušeností. Přičemž každá zkušenost, i ta negativní je cenná a užitečná. Celkově však při mém cestovaní jednoznačně převažují zkušenosti kladné.

Oblíbený cestovatel, dobrodruh či objevitel:
Z těch českých je úžasně inspirující osobnost Eduard Ingriš. V dětství jsem hltal všechny knížky Richarda Konkolského, kterého si stále velmi vážím. V zahraničí bych našel celou řadu zajímavých osobností – jmenoval bych třeba dvě, u nás asi méně známá jména – Ed Gillette a Galen Rowell.

Cestovatelské Curriculum Vitae:
Ještě před rokem 1989 každoroční cyklotúry na Slovensku, Polsku, Rumunsku, Ukrajině a pravidelné výjezdy do dostupných hor. V létě roku 1989 jsem procestoval Norsko, kam jsem se vrátil o několik let později na celé léto opět na kole. Od roku 1991 instruktor pro „outdoorové“ cestovky. V roce 1993 neúspěšný pokus o souvislý přechod celého pyrenejského hřebenu „sea to sea“, následovaly delší zámořské cesty kvůli kterým jsem musel několikrát dávat výpověď ze zaměstnání a pravidelně řada kratších cest po Evropě. V současné době plánuji především cesty, které budeme moci absolvovat s naší malou dcerou.

Navštívené země:
Seznam zemí, které jsem navštívil není nijak rekordně dlouhý a ani jsem nikdy neměl potřebu je počítat nebo si je dokonce „odškrtávat“. Navíc často dám přednost tomu vrátit se na již známá místa než jet někam, kde jsem ještě nebyl. To je třeba příklad zmíněného Islandu, který jsem dosud navštívil sedmkrát a už se mi po něm zase stýská. Několik let jsem pracoval pro CK Adventura, kdy jsem se na řadu míst dostal i jako instruktor nebo vedoucí zájezdu..

Největší cestovatelský sen:
Spousta. Není moc míst, kam bych se nechtěl podívat, ale nechávám věcem volný průběh. Často mám lepší pocit z cesty, kdy jsem se o možnosti někam odjet dozvěděl pár dní před odjezdem než z dlouho plánované a připravované akce.

Zvláštní záliby během cestování:
Mou největší zálibou a do určité míry i obživou je fotografování. Emoce z krajiny a okolní přírody prožívám nejintenzivněji, pokud se pohybuji vlastní silou. Takže to může být chůze, kolo, lyže, sněžnice, plachetnice, kajak nebo kanoe... Bez velkého nadsazení bych se mohl považovat za průkopníka a propagátora telemarkského lyžování a jízdy na mořském kajaku u nás.

Oblíbená historka z cest:
Nezapomíná se na setkání s velrybami po 10 dnech pádlování na mořském kajaku aniž by člověk během té doby viděl jiného člověka. Stejně tak na spaní pod širákem v odlehlých horách Albánie s plynovou pistolí připravenou „pod polštářem“ nebo jednu neskutečnou noční bouřku v Pyrenejích. Unikátní bylo i cestování po indickém Himálaji na historické motorce Enfield, přepadení na Ukrajině a řada dalších...

Významné expedice a projekty:
Camel Trophy 1996 – Kalimantan (Borneo), první přejezd z východu na západ celým ostrovem z Balikpapanu do Pontianaku. West Fjords na Islandu na mořském kajaku v roce 2002 (http://www.seakayak.cz/seakayak/vypravy_island02.asp)

Autor:
V roce 2003 jsem vydal se spoluautorem knihu „Island – soulad protikladů“ (http://www.severskelisty.cz/knihy/knih0072.htm). Fotograficky jsem se podílel na několika dalších knihách a za posledních 15 let publikoval nespočet článků a fotografií v českých, slovenských i zahraničních časopisech.

Články autora (18):
Jak si zajistit elektrickou energii v divočině a na cestách II
Jak si zajistit elektrickou energii v divočině a na cestách I
Recenze: Karimatka YATE EVA Compact
Univerzální všeuměl - recenze nabíjecí čelovky Fenix HP25R
Extrémně výkonná nabíjecí čelovka - recenze Fenix HL60R
Extrémně výkonná nabíjecí čelovka - recenze Fenix HL60R
Čelovka LED LENSER XEO 19R
Multifunkční nabíjecí čelovka - recenze LED LENSER XEO 19R
Odolné světlo za každých podmínek - recenze ruční svítilny Fenix E20
Všestranná zateplovačka - test bundy Sir Joseph Koteka II
Univerzální ruční svítilna - recenze Fenix UC30
Výkonná krabička od sirek – test sportovní kamery Xiaomi Yi Sport
Štít pro horní partie - recenze bundy Kilpi Hastar
S plyňákem do větru - recenze vařiče MSR WindBoiler
Nezůstat bez šťávy - nabitá baterie může zachránit život
Recenze bundy High Point Flow
Recenze spacího pytle Cumulus Lite Line 300. Třísezonní péřák vážící 662 gramů
Alastair Humphreys: Dobrodruhem může být každýOblíbené příspěvky (0):


Diskuse


Tento příspěvek byl redakcí smazán jako spam.
05. 03. 2014, 16:30:34