HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Archiv vydání magazínu Svět outdooru

Titulka Světa outdooru 4/2020.

Svět outdooru 4/2020

Jsme si vědomi jaký vliv má na ekologii výroba našeho outdoorového vybavení? Přečtěte si rozsáhlý článek Ekologie v outdooru: nekonečné hledání rovnováhy. Rozhovory s lezkyní Lucií Hrozovou a závodnicí Terezou Rudolfovou. Horský vůdce Vojtěch Dvořák vás provede čtyřdenní skialpovou túrou v Krkonoších a prozradíme skialpové túry v okolí řeky Salzy. S Ivo Petrem zaletíme do Grónska, abychom prošli Arctic Circle Trail, zazimujeme kolo a s Ditou Podhadskou se vyvarujeme Hypotermii (podchlazení). Kromě recenzí a tipů na outdoorové vybavení poradíme, jak vybrat skialpový batoh. Součástí tohoto vydání je Zimní speciál 2020, jehož obsah se dočtete níže.
SVĚT OUTDOORU 4/2020 ONLINE
KE STAŽENÍ PRO PŘEDPLATITELE: SVĚT OUTDOORU 4/2020

Titulka Zimního speciálu 2020 Světa outdooru 4/2020.

Zimní speciál 2020

Mrazivá dobrodružství všeho druhu najdeš v letošním vydání Zimního speciálu. Jak to chodí na polárních expedicích jsme se zeptali toho nejzkušenějšího polárníka dnešní doby, Børgeho Ouslanda. Reportáž o zimním přechodu napříč Kamčatkou napsala Maria Horalíková. Na skialpech za freeridem se podíváme do Krkonoš, Rumunska i na Sibiř. A běžkaře potěší Pět tipů na české a slovenské běžkařské lokality Jana Hocka. Do bíle stopy vyrazíme do divočiny středních Čech – na hřebeny Brd, Žďárské vrchy na Vysočině, Krušnohorskou lyžařskou magistrálu, kolem rozhleden a bunkrů do Orlických hor a na Moravské a Slovenské Javorníky. Samozřejmě nechybí tipy a recenze na zimní vybavení.
KE STAŽENÍ: ZIMNÍ SPECIÁL 2020

Svět outdooru 3/2020

Téma vydání: Expedice Peru 1970, letos jsme si připomněli padesáté výročí smutné události. Vyzpovídali jsme Rogera Schäliho, švýcarského horolezce, kterému velice záleží na tom, co se děje v severní stěně Eigeru, a Pavla Kořínka o české expedici na nejvyšší, ještě nezlezený kopec Muchu Chhish 2020. S horským vůdcem Janem „Honzánym“ Novotným přelezeme tři Walliské klenoty, Alphubel, Täschhorn a Dom, prozradíme pět důvodů, proč projet Finsko bikepackingově. S Ditou Podhadskou vyřešíme puchýře a s horským vůdcem a našim šéftesterem Vojtou Dvořákem vybereme třísezonní spacák.

SVĚT OUTDOORU 3/2020 ONLINE
KE STAŽENÍ PRO PŘEDPLATITELE: SVĚT OUTDOORU 3/2020

Trekový speciál 2020

Podzim je jako stvořený na procházky, ať už krátké nebo dlouhé, záleží jen na tobě, jak velký a těžký si zabalíš batoh. I proto jsme se rozhodli v třetím vydání Světa outdooru věnovat trekování.
O tématický článek Trekování nalehko se postaral nikdo méně zkušený než držitel titulu Triple Crown (přechod tří nejdelších trailů v USA) Petr Kosek. Snad i tobě jeho rady přijdou k dobru a svůj další výšlap si užiješ s lehčím krokem. V Trekovém speciálu 2020 najdeš čtyři reportáže z dálkových přechodů Tater (Jan Hocek), francouzských masivů Dévoluy, Trièves a Vercors (Ivo Petr), Mongolského Altaje (Pavel Svoboda) a opuštěného karpatkého hřebene (Michal Medek). S Hanou Slabou a Patrikem Veselíkem můžeš nakouknout i do Bolívie.
KE STAŽENÍ: TREKOVÝ SPECIÁL 2020

Titulní strana Světa outdooru 2/2020.

Svět outdooru 2/2020

Míříte na Mont Blanc, pak byste měli vědět co se na něm děje. Přinášíme také tipy na treky v okolí Mont Blancu nebo úžasnou túru s horským vůdcem Romanem Kozelkou: na Eiger hřebenem Mittellegi. V Česku se podíváme na kole do Litovelského Pomoraví a pěšky na 100km mikrodobrodružství okolo Brna. Poradíme jak vybrat první vrstvu oblečení a v Lezeckém světě se dočteš vše o tom, jak začít s lezením na umělých stěnách, na ferratách, skalách i na horách. A článek jak se bránit sněžné slepotě od Dity Podhadské.

SVĚT OUTDOORU 2/2020 ONLINE
KE STAŽENÍ PRO PŘEDPLATITELE: SVĚT OUTDOORU 2/2020

Titulní strana Lezeckého světa 2020.

Lezecký svět 2020

Olympiáda v Tokiu je odsunuta, nicméně jsme vyzpovídali Adama Ondru o tom, jak se na ni připravuje i o tom, co si myslí o olympijském formátu kombinace lezeckých disciplín.

Mezi skvělé lezce, reprezentující Českou republiku patří i Vojtěch Trojan, který se ve svých dvaceti letech zapsal do klubu lezců s přelezem cesty obtížnosti 9a. Jak trénuje a co ho motivuje se dozvíš v dalším rozhovoru Lezeckého světa. Tento Lezecký svět je věnován začátečníkům, kde najdou jednoduché rady Jak začít s lezením na: umělé stěně, ferratách, skalách i v horách nebo na co si dát pozor u výběru lezeček.

KE STAŽENÍ: LEZECKÝ SVĚT 2020

Náhled titulky speciálu Nejvyšší vrcholy evropských zemí 2019.

Nejvyšší vrcholy evropských zemí

Jaké jsou nejvyšší vrcholy evropských zemí? Dokážeš je všechny vyjmenovat, a kolik z nich jsi navštívil/a?

Jaroslav Zaoral v roce 2019 pro Svět outdooru sepsal dvoudílný seriál, který našel základ v jeho projektu „Koruny Evropy“, během které se pokusil zdolat prvně nejvyšší vrcholy Evropské unie a pak i celé Evropy. Jak se dá vystoupat na nejvyšší vrcholy Pobaltí nebo třeba Ben Nevis?

Inspiraci na evropské výstupy najdeš v tomto PDF.

KE STAŽENÍ: NEJVYŠŠÍ VRCHOLY EVROPSKÝCH ZEMÍ

Svět outdooru 1/2020

Co dělat, když nemůžeme do zahraničí? Nocování v české krajině se věnuje tematický článek.

I po padesátce se dá žít na plno, dočtete se v prvním díle seriálu Světa outdooru Padesátka na ferratách. Horští vůdci, bratři Švihálkovi tě na stranách Světa outdooru provedou úžasným hřebenem Hohlaubgrat na čtyřtisícový Allalinhorn a Jindřich Kadrman po GRP okolo Andorry. Taky se dozvíš pět důvodů proč začít se speedhikingem, a že si své výstupy na vrcholy můžeš zapisovat online? Společně s Vrcholovka.cz jsme si pro tebe připravili výzvu o Korunu (NE KORONU!) Světa outdooru. Nakonec se dočtete, jak správně vybrat trekový batoh a jestli je tvé horolezecké vybavení v dobré kondici a co dělat, když se spálíš nebo opaříš.

SVĚT OUTDOORU 1/2020 ONLINE
KE STAŽENÍ PRO PŘEDPLATITELE: SVĚT OUTDOORU 1/2020

Bike speciál 2020

Letos v každém vydání najdeš alespoň 32 stran zaměřené na určité téma. S jarním vydáním jsme se zaměřili na kola

Najdeš v něm 10 postřehů pro začínající a probudívší se cyklisty, rozhovory s Janem Žďánským o bikepackingu a Jakubem Vlčkem o nejdelším cyklo-závodě na světě, dále tipy na cyklodestinace a článek o tom, proč je dobré dát před sezonou kolo do servisu. Tak na co ještě čekáš? Po přečtení Bike speciálu naskoč na kolo a vyraž!

KE STAŽENÍ: BIKE SPECIÁL 2020

Svět outdooru 4/2019

Tongariro Northern Circuit na Novém Zélandu, 1300 km na kolech z Peru do Ekvádoru. Skialpové túry hřebenem Ďumbierských a Západních Tater, ze švýcarského Andermattu do Ticina, tipy jak začít s dětmi jejich skialpové dobrodružství a nebo za prašanem do Gruzie. Traverz zubatého hřebene Grandes Jorasses, jarní běžkování v polských Jakuszycích. Omrzliny: prevence a léčba. Jak vybrat zateplovací bundu.

ROZHOVORY: s Milanem Jurkou, zakladatelem značky Sensor, Pavel Habětín z Warmpeace o testování spacáků, laufařka Heli Heiskannen o nadcházející sezoně.

SVĚT OUTDOORU 4/2019 ONLINE
KE STAŽENÍ PRO PŘEDPLATITELE: SVĚT OUTDOORU 4/2019

Svět outdooru 3/2019

Bikerafting ve Skotsku a cykloturistika Tchaj-Wanem. Tipy jak na dálkové pochody, nejkrásnější švýcarské dálkové trasy pro každého nebo československá dálková trasa Brno – Poprad. VHT s horským vůdcem a Lucií Výbornou na Zinalrothorn. Jak vybavit lékárničku na každý výlet.

SPECIÁL: Nejvyšší vrcholy Evropské unie II.

ROZHOVORY: Marek Holeček a Zdeněk Hák nejen o Chamlangu a lezkyně Mathilde Becerra o zvedání ženského sebevědomí. Ze životů chataře Téryho chaty Maťo Maličkého a horského vůdce Branislava „Gabo“ Adamce.

SVĚT OUTDOORU 3/2019 ONLINE
KE STAŽENÍ PRO PŘEDPLATITELE: SVĚT OUTDOORU 3/2019

Svět outdooru 2/2019

Via Dinarica: dálková trasa napříč Balkánem, pět tipů jak začít se speedhikingem, treking v okolí Tafjordu v Norsku nebo na hřebeni Nízkých Tater, nejlepší vyhlídkové vrcholy v srdci Švýcarska. Víkendový cyklo-přejezd Kysuckých Javorníků, bajkovým průzkumem Apenin či Mallorcy.

Děčín outdoorově – feraty na Pastýřské stěně, cykloputování po Labské cyklostezce nejhlubším pískovcovým kaňonem Evropy nebo výlet na Děčínský Sněžník, jak vybrat stan.

SVĚT OUTDOORU 2/2019 ONLINE
KE STAŽENÍ PRO PŘEDPLATITELE: SVĚT OUTDOORU 2/2019

Lezecký svět 2019

Ferratové klenoty Dolomit, jak s dětmi na ferratách a jak se vyrábí lana Tendonu, tipy na alpské VHT túry od horských vůdců, metodické střípky s tipy na bezpečnější VHT túry.

Rozhovor s Adamem Ondrou o olympiádě, horská průvodkyně Hanka Benešová o holkách na horáchDušan „Stoupa“ Janák o těžkém zranění.

Barefoot obuv, recenze lezeckého vybavení.

LEZECKÝ SVĚT 2019 JE SOUČÁSTÍ SVĚTA OUTDOORU 2/2019

Svět outdooru 1/2019

Běžky ve švédském Laponsku, evropská divoká voda, pádlování na bavorském jezeře Chiemsee, výstup na Breithorn a Nadelhorn, přechod letní Haute Route ve francouzských a švýcarských Alpách, kanadské Rocky Mountains (Rockies),  Menorca po GR 223 Camí De Cavals, po hřebeni Javorníků, přechod Totes Gebirge s dětmi nebo jarní lezení na Sicílii. Bikepacking Nomads o cykloputování z Nového Zélandu do Beskyd.

SPECIÁL: nejvyšší vrcholy Evropské unie I.

ROZHOVORY:  Denis Pail, nadějný sportovní lezec, který se dal na kariéru stavěče lezeckých cest na umělých stěnách, a Petr Snížk, šéfredaktora časopisu Pádler.

TÉMA: Královna Moravskoslezských Beskyd – Lysá hora a její neustále se zvyšující popularita. Proč na ni chodí tolik lidí, a někteří z nich neustále dokola?

SVĚT OUTDOORU 1/2019 ONLINE
KE STAŽENÍ PRO PŘEDPLATITELE: SVĚT OUTDOORU 1/2019

Svět outdooru 4/2018

Na běžkách projedeme krásné kouty Jeseníků, Beskyd a české i německé části Šumavy. Na sněžnicích se vydáme napříč mrazivým RaxalpeTotes Gebirge, finským Laponskem nebo rumunským Fagarašem. Na tuleních pásech se sklouzneme v rakouských a švýcarských Alpách i na Malé Fatře. Na fatbiku se probojujeme zavátou norskou Hardangerviddou.

Za lezením do Thajska a Laosu, za trekováním do utajeného ráje na Reunionu či na věčně zelené Azory a do pedálů šlápneme na turisticky neprávem podceňovaném Taiwanu.

ROZHOVOR: horolezec Tomáš Petreček, který se s Márou Holečkem pokoušel o prvovýstup Rupálskou stěnou Nanga Parbat.

Kde se vzal fenomén dálkových treků jako je Svatojakubská cesta, Pacific Crest Trail a další? Počty lidí na dálkových trasách každoročně výrazně stoupají. V čem je jejich kouzlo?

Na zoubek jsme se podívali také vybavení – jak je to s tepelným odporem karimatek a podle čeho vybrat kvalitní hardshell bundu?

SVĚT OUTDOORU 4/2018 ONLINE
KE STAŽENÍ PRO PŘEDPLATITELE: SVĚT OUTDOORU 4/2018

Svět outdooru 3/2018

V podzimním čísle najdete tipy na trekování opomíjenými kouty naší krásné domoviny – vypravíme se do podzimních Rychlebek. Podzimními barvami trekové Sibiře nás provede cestovatel a fotograf Pavel Svoboda Až na dohled osmitisícových velikánů se dostaneme při treku kolem nepálské Manaslu. Za trekováním vás pozveme do větrné a nehostinné Patagonie, která okouzlí svým drsným půvabem. Přejít napříč od jihu na sever Nového Zélandu se letos povedlo Martinu Maříkovi – připravili jsme rozhovor o cestě za dobrodružstvím, poznáním i za životním snem… Na seakajaku obkroužíme s dvojicí dobrodruhů vulkanický Island a na kole projedeme po zajímavostech Balkánu z Atén až do ČR. Jak na výstup na oblíbený vrchol Grossvenediger neboli Velký Benátčan, poradí horský vůdce Vojta Dvořák.

Těšit se můžete i na pořádnou porci rozhovorů. Horolezece Máru Holečka jsme vyzpovídali hned po návratu z expedice na Naga Parbat. Na povídání se můžete těšit také s Markem Jelínkem o jeho cestě na koloběžce Asií.

Polárník Vašek Sůra přiblíží základní pravidla a tipy pro oblékání v mrazivém počasí – troufáme si říct, že povinná četba pro každého, kdo se v zimě chystá na hory. Horský vůdce Vojta Dvořák poradí, jak na výběr technických kalhot na hory – ať už pro chození, lezení nebo VHT. Na zoubek se podíváme také GPSkám. Co tenhle přístroj umí, jak se čtou souřadnice z mapy, a podle čeho vybírat GPS?

SVĚT OUTDOORU 3/2018 ONLINE
KE STAŽENÍ PRO PŘEDPLATITELE: SVĚT OUTDOORU 3/2018

Svět outdooru 2/2018

Hned na úvod vás okouzlí povedený článek o trekování v Jižní Americe od cestovatele Pavla Svobody, který vás provede pěticí nádherných treků v Peru a Bolívii. Vydáme se také na sever Norska na magické souostroví Lofoty, kde podnikneme několik kratších túr s překrásnými výhledy na ostrově Moskenesøya.

Projdeme okruh GR 54 neboli Tour de I’Oisans ve francouzských Dauphinéských Alpách, který se řadí k nejkrásnější evropským trekům. Projdeme také Pyreneje, chorvatský Velebit nebo balkánská pohoří Prokletije, Stará planina Planina Šar.

Horolezce a extrémního sportovce Tomáše Petrečka jsme vyzpovídali o plánované expedici Rupálskou stěnou na Nanga Parbat, kam se s Márou Holečkem vydají v létě 2018.

Dál jsme připravili výběr pěti méně známých národních parků, které stojí za objevitelskou výpravu: katalánský Aigüestortes, estonský Lahemaa, sicilské Nebrodi, finská Oulanka nebo portugalský Peneda-Gerés a představíme i n ěmecký národní park Müritz nebo okolí slovinské Soči. Pro milovníky cyklistiky máme pozvánku na pohodovou projížďku po Drávské cyklostezce po slunečné straně Alp.

SVĚT OUTDOORU 2/2018 ONLINE
KE STAŽENÍ PRO PŘEDPLATITELE: SVĚT OUTDOORU 2/2018

LEZECKÝ SVĚT 2018

V květnovém Světa outdooru jsme připravili lezecký speciál!

Najdete v něm:

Metodiku pohybu po ledovci od horského vůdce Vojty Dvořáka.

Tipy na zajímavé VHT túry v Alpách, rozhovory s Adamem Ondrou nebo Radkem Jarošem či recenze lezeckého vybavení a další zajímavé čtení pro všechny milovníky vertikálního pohybu.

KE STAŽENÍ, PŘEDPLATITELÉ: LEZECKÝ SVĚT 2018

Svět outdooru 1/2018

Toulky rumunským Retezatem, bulharskou Rilou a Pirinem nebo několika ukrajinskými poloninami! Okružní túra po horských chatách okolo masivu Dachsteinu. Vzdušné feraty v okolí Ramsau am Dachstein. Stüdlgratem na Großglockner.

ROZHOVORY: Jiří Bína, který už 20 let na etapy objíždí svět na kole. Šéfredaktorka HedvabnaStezka.cz Katka Petríková prozradila své tipy na zajímavé destinace.

SVĚT OUTDOORU 1/2018 ONLINE
KE STAŽENÍ PRO PŘEDPLATITELE: SVĚT OUTDOORU 1/2018

SVĚT OUTDOORU 4/2017

V rozhovorech jsme vyzpovídali českou stálici v dálkových bězích Kateřinu Smutnou a musherku Janu Henchovou, která brázdí severské pláně se svými tažnými psy.

Zimní číslo přineslo 18 stran věnovaných běžeckému lyžování: na běžkách  v něm přejedem Krkonoše, Jizerky nebo Jeseníky, naučíme se správně vybrat lyže na klasiku, skate i backcoutra a odhalíme tajemství mazání běžek. Na sněžnicový přechod vyrazíme na Malou Fatru nebo na Šumavu. Na skialpech se vydáme do Vysokých Tater, kde si přijdou na své jak začátečníci, tak milovníci úzkých strmých žlabů. Nebudou chybět ani tipy na túry v českých horách.

Projdeme trekové stezky skrz pralesy a hory divokého národního parku Kahurangi na Novém Zélandu. Vydáme se i na západní pobřeží ostrova Vancouver v  Britské Kolumbii – trasa treku West Coast Trail původně sloužila k záchraně ztroskotaných osadníků, dnes patří k nejdrsnějším, ale i nejkrásnějším trekům Kanady. Za teplem se vypravíme na skály ve slunné Andalusii nebo do Rumunska. Tep vám zvedne vyprávění o extrémní kajakářské expedici do Kyrgyzstánu. Jakub Šedivý sjel s parťáky z mezinárodní expedice teprve potřetí v historii divoké peřeje řeky Sary Jaz.

SVĚT OUTDOORU 4/2017 ONLINE
KE STAŽENÍ PRO PŘEDPLATITELE: SVĚT OUTDOORU 4/2017

CESTOVATELSKÝ A OUTDOOROVÝ MANUÁL 2018: 30 zemí na 6 kontinentech

V předposledním čísle 2017 jsme pro vás připravili přehled s praktickými radami na cesty do různých koutů světa. To nejlepší z 30 zemí a 6 kontinentů. Kompaktní a přehledné!

Vybrali jsme nejzajímavější destinace pro rok 2018. Manuál poradí, kam na trek či túru, kam se vydat za pádlováním, kam na skialpy a dalšími zimními radovánkami nebo kde si můžete zaběhat.

Objevte oblíbené lokality v Alpách – Raxalpe, Dachstein, Stubai, Ötztal, Dolomity a Brenta, Zillertal, Julské Alpy, Berchtesgaden nebo Vysoké Taury – a ve Vysokých a Nízkých Tatrách. Přinášíme tipy, kam za dobrodružstvím v Gruzii, Turecku Maroku nebo evropských zemích jako Francie, Španělsko, Island, Rumunsko, Norsko, Řecko nebo Itálie. Pohorky nebo skialpy protáhneme i na Balkáně – v Černé Hoře, Chorvatsku, Makedonii, Bulharsku nebo Albánii. exotičtějších destinací jako Indie, Srí Lanka, Írán, Indonésie, Peru, Čína neboThajsko přiblížíme místní tradice, poradíme s bezpečnostní situací, dopravou i co ochutnat. Za outdoorem se podíváme i do USA Kanady.

CESTOVATELSKÝ A OUTDOOROVÝ MANUÁL 2018 KE STAŽENÍ ZDARMA

SVĚT OUTDOORU 3/2017

Svět outdooru 3/2017 přinesl rozhovor s Márou Holečkem o úspěšném výstupu novou cestou Satisfaction na Gasherbrum I. (8080 m). Na prodloužený víkend jsme vás pozvali k sousedům do Vysokých a Nízkých Tater, Roháčů nebo na Velkou Fatru. Pohorky protáhneme i na vulkanické Kamčatce nebo v neznámých Kamnických Alpách. Na expedice se vypravíme na nezlezené vrcholky v Pákistánu nebo na sólo přeběh Islandu za 9 dní.

Nevynecháme ani české hory, na kole se vypravíme třeba do Krušných hor a pěšky projdeme pohodovým tempem Orlické hory.. Těšit se můžete na články o cyklistice „na lehko“, tzv. bikepackingu. Sport, při kterém se snoubí požitek jízdy a večery u ohně, vás jistě nadchne stejně jako nás.

SVĚT OUTDOORU 3/2017 ONLINE
KE STAŽENÍ PRO PŘEDPLATITELE: SVĚT OUTDOORU 3/2017

SVĚT OUTDOORU 2/2017

V druhém čísle 2017 jsme se vydali objevovat trekové krásy drsného severu –konkrétně islandských duhovýchhor, švédského Sareku, norského Jotunheimenu, Hardangerviddy, Trollheimenu a dalších míst. Dozvíte se také, kde v létě protáhnout pohorky v GruziiArménii a Ázerbájdžánu. Podíváme se jak do oblíbené gruzínské Svatenie, tak k arménským klášterům, až magicky zasazeným do okolní krajiny. Pro milovníky ferat, turistiky i VHT jsme připravili tipy na pohodovou turistiku ve slunných Korutanech, popis šestice oblíbených feratových lokalit v dojezdové vzdálenosti z ČR s tipy na feraty pro lezce každé pokročilosti i na náročnou VHT túru ve švýcarském Wallisu. Po Česku se vydáme na pohodovou plavbu po řece Ohři a na kole se projedeme po severní Moravě a nahlédneme také na krásy, které skrývá pod povrchem.

V rozhovorech jsme vyzpovídali extrémní bikerku Markétu Peggy Marvanovou, která se s přítelem Adamem vrátila úspěšně z 900 km dlouhého závodu laponskou tundrou, a ultramaratone Zbyňka Cypru.

V lezeckém speciálu, zaměřeném tentokrát na feraty, se podíváme na zoubek metodice a nejčastějším chybám na zajištěných cestách. Horský vůdce Vojta Dvořák připravil devět stran nabitých praktickými metodickými tipy, jak se na feratách pohybovat bezpečně. Poradíme také tipy na top lokality u nás i v Alpách.

SVĚT OUTDOORU 2/2017 ONLINE
KE STAŽENÍ PRO PŘEDPLATITELE: SVĚT OUTDOORU 2/2017

LEZECKÝ SVĚT 2017: FERATOVÝ SPECIÁL

Co dělat, nedělat a jak s lezením zajištěných cest začít. Tipy na lezení s dětmi.

Dále se můžete těšit na přehledný „obrázkový“ seznam doporučeného vybavení na feraty.

Dále jsme pro vás vybrali nejhezčí feraty v Alpách a v Česku. Navrch jsme přidali spousty recenzí a samozřejmě rozhovory.

LEZECKÝ SVĚT 2017 KE STAŽENÍ

SVĚT OUTDOORU 1/2017

Na stránkách Světa outdooru 1/2017 se vydáme na trekování kolem impozantní hory Alpamayo v Peru nebo do základního tábora Mt. Everestu. Z evropských hor vás zavedeme do méně známých rumunských pohoří Capatani a Paring. A k jarním toulkám rozkvetlými loukami vybízí článek o přechodu Bílých Karpat. V sedle kola prozkoumáme top oblasti Švýcarska, kde si můžete užít MTB a singletraily. Představíme singletrailové lahůdky v okolí Davos – Klosters, Engadin Sv. Mořic a Scuol, které si užijí jak zkušení bikeři, tak rodiny s dětmi. Jak nezůstat ani v přírodě bez šťávy? Přinášíme článek o dobíjení na cestách, který shrne základy, které by měl znát každý outdoorový nadšenec.

Petr a Olga Koskovi loni v létě během pěti měsíců prošli nejdelší a nejnáročnější dálkový trail v USA, Continental Divide Trail, dlouhý 4500 km! Jaké to je strávit půl roku na nohou a jak se jim podařilo sbalit vybavení do 5 kilo Špičkového českého triatleta Petra Vabrouška jsem se zeptali na jeho úspěch v závodě World Marathon Challenge. Zvládl při něm vyběhnout stříbro v 7 maratonech během 7 dní na 7 kontinentech!

Speciální příloha Svět běhu přináší 32 stran plných praktických tréninkových plánů pro závody na 5, 10 km a půlmaraton, tréninkové rady špičkových českých běžců i řadu recenzí novinek v běžeckém vybavení.

SVĚT OUTDOORU 1/2017 ONLINE
KE STAŽENÍ PRO PŘEDPLATITELE: SVĚT OUTDOORU 1/2017

SVĚT BĚHU 2017

Přečtěte si tréninkové plány na 5, 10 km a půlmaraton, rozhovor se Zdeňkem Křížem, rady odborníků: Miloše Škorpila, Roberta Krupičky, Evy Vrabcové-Nývltové a Zuzany Kocumové.

Poradíme i kam vyrazit za závody do zahraničí a provedeme vás po běžeckých trasách po méně známých českých vrcholech.

Nechybí ani recenze a tipy na horké novinky v běžeckém vybavení.

SVĚT BĚHU 2017 KE STAŽENÍ

SVĚT OUTDOORU 4/2016

Ve posledním Světě outdooru 2016 jsme přichystali tipy na skialp v zajímavých i exotických destinacích, jako je ÍránNorsko nebo ruský Kavkaz. Za heliskiingem se vypravíme do prašanem pokryté Britské Kolumbie. Pokud vás zajímá jízda volným terénem, nechte si od horského vůdce Karla Kříže poradit, jak a kde s freeridem začít. Zaměříme se i na běžky – kromě tipů na trasy v Jizerkách, Krušných horách, na Vysočině nebo v Beskydech a Javorníkách na Valašsku představíme nejhezčí dálkové běhy na lyžích v Evropě i ve světě. Načerpáte tipy na tři víkendové sněžnicové výpravy v rakouských Alpách (Totes Gebirge, Raxalpe nebo Vysokých Taurách). Za treky, ale i pádlováním se vypravíme na Nový Zéland.

V rozhovorech jsme vyzpovídali extrémního bikera Jana Kopku, který má za sebou závody v drsných mrazech Aljašky, v pouštních oblastech Austrálie nebo Maroka, stepích Mongolska nebo horách Kanady, i členy expedice SKI Nošak. Zdeňkovi „Háčkovi“ Hákovi se dokonce podařilo sjet nejvyšší vrchol Afghánistánu na lyžích – jako prvnímu Čechovi a druhému člověku v historii! Nenechte si ujít článek o novinkách v lavinové výbavě ani nezávislé recenzevybavení.

SVĚT OUTDOORU 4/2016 KE STAŽENÍ

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA: CESTOVATELSKÝ A OUTDOOROVÝ MANUÁL 2017

V posledním čísle 2016 jsme pro vás připravili přehled s praktickými radami na cesty do různých koutů světa. Kompaktní a přehledné!

Vybrali jsme nejzajímavější destinace pro rok 2017. Manuál poradí, kam na trek či túru, kam se vydat za pádlováním, kam na skialpy a dalšími zimními radovánkami nebo kde si můžete zaběhat. Objevte oblíbené lokality Česka, Sovenska i dalších sousedních zemí. Přinášíme tipy, kam za dobrodružstvím v Evropě i mimo ni. U exotičtějších destinací přiblížíme místní tradice, poradíme s bezpečnostní situací, dopravou i co ochutnat.

CESTOVATELSKÝ A OUTDOOROVÝ MANUÁL 2017 KE STAŽENÍ

SVĚT OUTDOORU 3/2016

V podzimním čísle 2016 vystoupíme na nejvyšší hory MadeiryMaroka nebo Mexika. Podíváme se také do sluncem zalité Kalifornie nebo načerpáme klid ve sněhem zavátém Ladákhu. Připravili jsme rozhovor se skialpovýmimistry bratry Švihálkovými, kteří se letos vypravili s lyžemi nad modré hladiny norských fjordů. Dozvíte se také, jak trénují čeští mistři, jestli dbají na výživu nebo zda jim v tréninku pomáhá nějaká „chytrá“ aplikace. S horolezkyní Markétu Hanákovou, která s implantovaným kardiostimulátorem podniká výpravy do vysokých hor, jsme si povídali o neúspěšném pokusu vylézt na afghánský Nošak. Po řece Alatně propujeme společně s expedicí Fjolls aljašskou divočinou až k polárnímu kruhu. Připomeneme si, jak se v horách orientovat bez mobilu, pěkně klasicky s buzolou. V podzimním nečasu jistě uvítáte návod, jak se správně starat a impregnovat outdoorové boty.

SO3/2016 KE STAŽENÍ

SVĚT OUTDOORU 2/2016

Druhé číslo časopisu Svět outdooru 2016 přineslo našlápnuté tipy na letní výpravy na nejvyšší vrcholy Balkánu nebo do hor, kam se (ne)jezdí v Kyrgyzstánu. Dannyho Menšíka jsme se zeptali na detaily jeho světového rekordu v délce highline. Vyzpovídali jsme také Markétu Peggy Marvanovou, která se vrátila z extrémního cyklozávodu ve Finsku. A do světa sněhu a ledu se vrátíme ještě s expedicí českých polárníků Václava Sůry a Petra Horkého, kteří zřejmě jako první na světě přešli severomongolské jezero Khuvsghul. Ve druhém čísle vyšel navíc lezecký speciál!

SO2/2016 KE STAŽENÍ

LEZECKÝ SVĚT 2016

Součástí druhého čísla je speciál Lezecký svět, ve kterém jsme pod vedením horského vůdce Vojty Dvořák a připravili 32 stran metodických vychytávek,

recenze novinek ve vybavení,

rozhovory s Martinem Stráníkem Jakubem Konečným 

nebo tipy na lezecké oblasti v Česku i zahraničí.

PDF KE STAŽENÍ

SVĚT OUTDOORU 1/2016

Připravili jsme tipy na dálkové treky v Evropě, rozhovor s Jánem Smoleněm nebo Kilianem Jornetem a nechybí ani recenze a rady k vybavení. První číslo navíc obsahuje speciál Svět běhu!

Batoh si připravte a boty nakrémujte na korsickou GR20, nebo pochod švédskou divočinou Kungsleden, na pyrenejskou GR11 a toulat se s námi můžete i skotskou vysočinou po West Highland Way. Nepřeberné trekové možnosti nabízí také Balkán, představíme mozaiku těch nejzajímavějších trekových cílů tohoto poloostrova. V rozhovoru s horolezcem Jánem Smoleňem se dozvíte podrobnosti o prvovýstupu na legendární Fitz Roy v Patagonii. Pro méně vzdálené cesty v sedle kola se můžete inspirovat v článcích o cykloterénech v Alpách – podívat se s námi můžete do rakouských Korutan nebo k italskému Lago di Garda. Dále vám pomůžeme s výběrem správného batohu v praktickém článku „Jak vybrat batoh?“ A na co nezapomenout na cestě do divočiny, se dozvíte v článku od experta na přežití Ladislava Siegera „Příprava je půl úspěchu aneb Co nepodcenit“? V recenzích jsme si doslova posvítili na čelovky, vařiče, boty, batohy a spacáky světových i domácích značek.

Jarní speciál Svět běhu přinese praktické tréninkové tipy, rady k výživě běžce a doporučí řadu zajímavých závodů této sezony. Těšit se můžete na rozhovory s inspirativními běžci, včetně legendy horského běhu, Kiliana Jorneta. Ani běžce neochudíme o recenze a novinky ve vybavení.

PDF KE STAŽENÍ

SVĚT BĚHU 2016

Každému vyhovuje něco jiného, pro trénink tedy neexistují univerzálně platná pravidla. Na stránkách Světa běhu jsme připravili 44 tréninkových tipů, dozvíte se, jak se připravit na závod typu Beskydská sedmička nebo čím může váš trénink zpestřit třeba orientační běhnebo kolečkové lyže. O plánech pro nadcházející sezonu jsme si povídali s Radanem GrohemTomášem Lichým, ale po mailu jsme se ptali také Kiliana Jorneta. Pokud Vám chybí inspirace na neokoukané běžecké trasy, vybrali jsme do časopisu z naší databáze Salomon běžeckých tras některé z těch nejzajímavějších.

SVĚT BĚHU 2016: PDF KE STAŽENÍ

SVĚT OUTDOORU 4/2015

Tématem prolínajícím se celým číslem jsou zimní aktivity od těch tradičních až po adrenalinové – vyzkoušejte s námi lezení v ledusnowkite nebo jízdu na fatbiku. Pokud hledáte méně adrenalinové zimní radovánky, zalistujte na strany o skialpu v bulharském Pirinusněžnicových túrách v Krkonoších, Nízkých Tatrách i pod Dachsteinem nebo tipech na běžkování v českých horách.

Dočtete o možnostech trekování v australském Queenslandu nebo kam se vydat v zimě s pádlem. Blíž se v rozhovoru můžete seznámit s českou ledolezkyní Luckou Hrozovou. Olympijského medailisty v biatlonu Ondry Moravce jsme se zeptali, proč tráví dovolenou zase na lyžích. Borci z Beton ski teamu nám popsali své osmiměsíční dobrodružství se skialpy podél Hedvábné stezky až na osmitisícovou nepálskou Manáslu.

Nechsbí článek o peří a oblékání v chladném počasí, poradíme jak vybrat ten nejlepší vařič a s jakým vybavení se pustit do ledolezení. Důkladně jsme probrali také lavinovou výbavu, včetně novinek a vychytávek, dozvíte se nejen, co mít s sebou, ale i zásady, jak postupovat, když už se něco utrhne.

PDF KE STAŽENÍ

SVĚT OUTDOORU 3/2015: FOCENÍ NA CESTÁCH

Technika se prosazuje na cestách do přírody stále razantněji. Focení jde skoro samo a roste i počet outdoorových elektronických hraček. Jedni tento vývoj vítají, jiní nejsou příliš nadšeni, ale málokdo se bez techniky obejde. Ve třetím letošním čísle Světa outdooru jsme se proto zaměřili na techniku. Najdete tady jednak články věnované novým možnostem focení na cestách, jak najít kvalitní záběr a další tipy a nápady například kolem fotografické dokumentace. Nechte se inspirovat od třech fotografů, kteří vám poradí, jak se zdokonalit ve focení krajiny, na co si dávat pozor při vodních aktivitách a jak nemít přepálené snímky na sněhu. V článku „S prstem na spoušti“ najdete obecné rady, čím je outdoorové fotografování výjimečné a jak chránit svou výbavu před poškozením. Druhá skupina textů mapuje, kam míří svět outdoorové techniky. Dozvíte se nejen o možnostech tradičních GPS přístrojů nebo odolných chytrých telefonů. Podíváme se společně na čím dál rozšířenější Open Street mapy. V článku „Víte co je POV?“ představujeme také outdoorové akční kamery. Rozebíráme žhavé téma dronů, takže jestli vás zajímá pohled z ptačí perspektivy, určitě si článek přečtěte.

PDF KE STAŽENÍ

SVĚT OUTDOORU 2/2015: LÉTO V POHYBU

Toto číslo je věnováno aktivitám, které se dají v létě provozovat, a destinacím, kam se za nimi vypravit. Naleznete v něm také články o vybavení pro přespání, konkrétně pro vás máme připraveny rady kolem spacáků a karimatek, rozhovory se zajímavými osobnostmi a samozřejmě nechybí novinky v outdoorovém vybavení.

Dlouho jsme se vyhýbali kolům, i když je cyklistika společně s během jedna z nejoblíbenějších českých aktivit vůbec. Proto představíme nejznámější české singletrackové areály v článku „Jednosměrky lesem i mýtinou“. A v dalších článcích se dočtete, kam na kola vyrazit za naše hranice, např. do rakouských Korutan nebo do okolí Dachsteinu, známého také jako „Rakouské Kolorádo“ (i zde kolo musí být v názvu). A když kola, tak nesmí chybět rozhovor s jedním z našich nejlepších cyklistů – Jardou Kulhavým. Zapomenout jsme nemohli ani na feraty, tentokrát přinášíme tipy nad italským Lago di Garda. V článku „Skalní výstupy v Tatrách“ se dočtete, že i v těchto nejmenších velehorách se najdou lehké lezecké cesty. A aby i vodáci si přišli na své, objevíte s námi turisticky téměř nedotčenou polskou řeku v článku „Dvě stě třicet sedm zatáček v písku…“. Opomenut nezůstane ani pořádný trek, i když přeci jen trošku vzdálenější od našich krajin, a to patagonský, který absolvoval náš šéfredaktor Jirka Červinka. Jeho vyprávění jsou vždy zážitkem, určitě si přečtěte článek „Velmi větrná země“.

PDF KE STAŽENÍ

SVĚT BĚHU 2015: BĚH V PŘÍRODĚ

V prvním tištěném vydání speciálu Svět běhu čtenáře čekalo 24 stran nabitých čtením o běhání v přírodě.

Nechyběly rozhovory s osobnostmi jako Núria Picas nebo Zdeněk Kříž.

Najdete v něm tipy na běžecké trasy po českých horách, rady a tipy o běžeckém tréninku a výbavě i doporučené závody na jaro a léto.

SVĚT BĚHU 2015: PDF KE STAŽENÍ

SVĚT OUTDOORU 1/2015: ČESKÉ HŘEBENOVKY

Dvacet čtyři stran o běhání v přírodě, rozhovor s Davidem Švejnohou o mizejícím světě přírodních kmenů, články o vybavení pro trekování a samozřejmě novinky outdoorového vybavení.

Jarní pozvání na přechody hor „České hřebenovky“ naladí na outdoorovu notu a ve stejném duchu se nese i zasvěcený článek „ Pojeďte na vodu na jaře“ o přednostech jarního splouvání českých řek s mnoha tipy na víkendové i týdenní vodácké kratochvíle. A pokud dáváte přednost běžeckým zážitkům, nabízíme popisy a převýšení celkem osmi tras v článku „Zaběhejte si po českých hřebenech“.

Outdooorové vybavení jsme zaměřili na trekování. V článku „Pohory na hory“ se dozvíte, co zvážit před koupí nových trekových bot a v článku „Proti trudnomyslnosti“ najdete řadu zajímavých tipů pro vybavení, na které je dobré myslet už před cestou.

PDF KE STAŽENÍ

SVĚT OUTDOORU 4/2014: SKIALP

Skialpové lahůdky, možnosti sněžnic, lavinové batohy, jak otestovat riziko laviny, vodácký „Mistr světa“ Sam Sutton a rozhovor s Jiřím Švihálkem o tragédii pod Dhaulágirí, to vše v novém čísle Světa outdooru.

Víte, jak zjistit nebezpečí laviny přímo v terénu? Jak na to se dozvíte v článku „Jak otestovat riziko laviny“. K tématu v čísle dále najdete tipy na zajímavé skialpové terény v zahraničí nebo skromné možnosti skialpu u nás. Určitě nepřehlédněte obsáhlé články „Zůstat na povrchu“ o novinkách mezi lavinovými batohy a „Šup do pastičky“ o trendech ve skialpinistickém vázání. Otázky bezpečnosti řeší článek o tragické chybě skialpinisty a číslo přináší také velké rozhovory s předním „big mountain“ lyžařem současnosti Američanem Chrisem Davenportem a se slovenskou osobností strmých sjezdů Ivou Sikulovou-Filovou.

PDF KE STAŽENÍ

SVĚT OUTDOORU 3/2014: PŘEŽITÍ

Příběhy neuvěřitelných přežití, dobíjení elektroniky v divočině, trio expedic Radka JarošeLibora Uhra a Zoltána Pála a osobnosti Pavol Barabáš a Jaromír Štětina v novém vydání Světa outdooru.

Kolik dní byste si troufli bloudit divočinou bez vody a bez jídla jen s tím co najdete a ulovíte vlastníma rukama? Bylo by to 8 dní, jak to zažil český dobrodruh v článku „Ztracen na Jamajce„, nebo hned 71 dní jako Australan Ricky v článku „Přežít svou smrt„, který ztratil plných 55 % své hmotnosti? Nejde jen o příběhy, které se už staly, je třeba znát své možnosti a být připraven se o sebe postarat, jak radí v článku „Hranice lidských možností“ odborník na vlivy extrémních podmínek Ladislav Sieger.

PDF KE STAŽENÍ

SVĚT OUTDOORU 2/2014: VIA FERRATY

Neláká vás podívat se ze zajištené horské cesty ho hloubky pod sebou, i když nepatříte mezi horolezce? Ochutnávku alpských, světových a dokonce i malých ale našich českých ferat nabízí nové číslo tištěného magazínu Svět outdooru.

U článků k tématu ferat nazvaném Uprostřed vertikály se rozhodně nudit nebudete. A kdo exponované zajištěné cesty moc nemusí, může si s Radkem Jarošem zatrénovat na K2, přečíst si rozhovor s horolezcem Pavlem Vrtíkem, vydat se s kajakem do pralesa na Borneu nebo vyšlápnout na kole do nejvyššího silničního sedla. To vše je jen zlomkem toho, co nové vydání magazínu Svět outdooru nabízí.

Mezi hodně čtené články se určitě zařadí už zmiňovaný rozhovor s Radkem Jarošem o jeho přípravě na další expedici v článku K2 se neptá. Půjde o mediálně sledovaný výstup na tuto osmitisícovku, která českému horolezci jako poslední chybí k dovršení Koruny Himálaje. Nebezpečí výškové nemoci se podrobně věnuje článek Bojte se, ne však příliš.

PDF KE STAŽENÍ

SVĚT OUTDOORU 1/2014: NAD 6000 METRŮ

Možná nevíte, že výstupu do výšky 6000 m není třeba se tolik bát, pokud máte dost natrénováno a máte dostatečné zkušenosti z nižších hor. V novém čísle tištěného magazínu Svět outdooru se dozvíte o potřebném vybavení, o tréninku, expediční stravu přibližuje Radek Jaroš a máme pro vás i tipy, kam do takových výšek nejlépe vyrazit.

Pokud vás velehorské výšiny nelákají, můžete zůstat na úrovni mořské hladiny s expedicí Petra Majora na kajaku kolem Skandinávie, vydat se do výšky desítek až stovek metrů nad zem s highlinerkou Ančou Kuchařovou, nebo se zúčastnit antarktické expedice Marka Holečka a také si přečíst o plánech Tomáše Petrečka, jeho parťáka pro dokončení prvovýstupu na Gasherbrum. Z dalších článků o vybavení nejdete třeba přehled specializovaných batohů nebo exkluzivní info o vyhřívaných botách Radka Jaroše.

PDF KE STAŽENÍ

SVĚT OUTDOORU 4/2013

Poslední vydání roku 2013 přináší mimo jiné rozhovor se slovenskými horolezci, kteří začátkem roku 2013 dokázali bez podpory uskutečnit zimní přechod kompletního hřebene Tater po neuvěřitelných 35 letech. Honza Haráč se s námi podělil o zážitky z afghánské expedice na tamní nejvyšší vrchol Noshaq (7492 m) a Jack Bright se Zdeňkem Tlamichou přiblížili, co obnáší přeplavání Beringovy úžiny mezi Aljaškou a Čukotkou.

Dále v něm najdete třeba inspiraci pro zimní aktivity v Alpách. Co takhle na příští skialpový výlet vyrazit letecky, třeba do údolí Aosty? Vyzkoušet můžete také ledolezení v rakouském Pitztalu, mushing nebo snowkiting v Obertauern. Samozřejmě nechybí články o vybavení, tipy na cesty a recenze konkrétních výrobků.

PDF KE STAŽENÍ

SVĚT OUTDOORU 3/2013

Přečtěte si rozhovor s britským dobrodruhem Alastairem Humphreysem, osudovou expedici na stolovou horu či pestrou paletu nejhezčích trekových možností. Další pozoruhodnou osobností je dvojnásobný vítěz českého extrémního cyklozávodu 1000 mil Adventure Zdeněk Kříž a také povídání o outdoorových zážitcích zpěváka Václava Bárty, mezi jiným o podivuhodném koncertu s vlčí smečkou v Laponsku.

Článek o trekařských lahůdkách přibližuje rozdílné možnosti trekových zážitků v nejrůznějších koutech naší planety. Věříme, že nabídka od chladného Islandu přes putování do Santiago de Compostela, ománské horské treky či trek Arizonou v sedle koně až k džungli kolem papuánské hory Trikora zaujme a inspiruje.

PDF KE STAŽENÍ

SVĚT OUTDOORU 2/2013

Rozhovory s Markem Holečkem nebo Sashou DiGiulian a tipy na exotické lezecké zážitky, to je první co upoutá z obsahu magazínu Svět outdooru.

Lezecké číslo vás zavede na skály do Jordánska, Kyrgyzstánu nebo s Adamem Ondrou na Madagaskar. 

Článek o expedicích mapuje lezecký úspěch českých horolezců na Baffinově ostrově, kde Jakub Novák a Pavel Krýže zaujali v květnu 2012 svým prvovýstupem na Great Cross Pilar.

PDF KE STAŽENÍ

SVĚT OUTDOORU 1/2013

Tentokrát se s lyžařskou expedicí podíváme do Grónska. V rozhovoru s velkou osobností světového paraglidingu,Daliborem Carbolem, se zaměříme na krásy a záludnosti extrémních bivakovacích přeletů ve velehorách. V článku „Indický pětiboj“ si můžete podrobněji přečíst, co vše se dá zažít a objevit v Indii, a to na kole, kajaku, pěšky nebo na skalách. A pro nadšence do techniky jsme připravili článek o outdoorových aplikacích do chytrých telefonů.

PDF KE STAŽENÍ