HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Specialisté mezi batohy: Jaký batoh vybrat na kolo, běh, lezení, vodu a další sporty?

Specialisté mezi batohy: Jaký batoh vybrat na kolo, běh, lezení, vodu a další sporty?

Správný outdoorman pro pokrytí všech svých potřeb pochopitelně potřebuje odpovídající portfolio různých batohů podle objemu. V případě řady specifických aktivit je navíc vhodné poohlédnout se po speciálně dedikovaných kouscích pro tu kterou disciplínu.Kolo

Cyklistický Deuter Trans Alpine 25 s přichycenou přilbouCyklistický Deuter Trans Alpine 25 s přichycenou přilbou

Cyklistika je u nás, podle různých statistik, absolutně nejčastěji provozovanou sportovně-rekreační aktivitou. Tomu odpovídá i nabídka cyklistických batohů. Tuto kategorii si dovolí opomenout málokterý výrobce, ale jen někteří se jim věnují natolik, aby tuto kategorii posouvali i co se týče dalšího vývoje. Bohatou škálu cyklistických batohů najdeme například v kolekci značek Osprey, Deuter nebo Vaude.

 

Objemová škála cyklistických batůžků se pohybuje od těch nejmenších, které jsou vlastně jen nosiče pro hydrovak, doplněné o kapsu na peněženku a klíče, přes střední objem v rozmezí cca 8 – 14 litrů, tedy velikost dostatečnou pro většinu celodenních výletů a vyjížděk (Osprey nabízí jen v této kategorii více než tucet různých modelů), až po ty největší pro vícedenní akce, které dosahují objemu kolem 30 litrů (např. řada Trans Alpine od Deuter).

Některé enduro batohy umožňují připevnění chráničůNěkteré enduro batohy umožňují připevnění chráničů

Pro výšlap na enduro MTB je výhodné mít možnost připevnit integrální přilbu na batoh (Osprey Zealot)Pro výšlap na enduro MTB je výhodné mít možnost připevnit integrální přilbu na batoh (Osprey Zealot)

Osprey Zealot unitř skrývá organizér na cyklistické drobnosti (nářadí, duši ap.)Osprey Zealot unitř skrývá organizér na cyklistické drobnosti (nářadí, duši ap.)

Cyklistické batohy se vyznačují především tvarem zad, přizpůsobeným ergonomii těla při jízdě na kole – tedy více či méně ohnutým zádům a pažím směřujícím vpřed na řídítka. Velmi důležitou roli hraje co nejefektivnější odvětrání, nosné popruhy jsou většinou lehké a vzdušné, často i bez polstrování. Tvar vlastního vaku se snaží dbát na požadavek aerodynamiky a umístění hydrovaku. Pro různé „traťovky" a tyčinky poslední záchrany se hodí síťované kapsičky, které jsou snadno dostupné i za jízdy.

Různé sporty vyžadují použití různých batohů, ani cyklistika není výjimkouRůzné sporty vyžadují použití různých batohů, ani cyklistika není výjimkou

Kdo vozí multiklíč, minipumpičku a záložní duši raději v batohu, ocení speciální vnitřní kapsy, kde mají tyto předměty své stálé místo a obsah batohu zůstane přehledný. Kladem je integrovaná pláštěnka na batoh, někdo využije i nosič přilby. Šikovnou drobností je poutko pro snadné přichycení blikačky. Některé firmy odlišují i u cyklistických batohů modelové řady, určené speciálně pro ženy a pro muže. Pár výrobců myslí dokonce i na vyznavače bikového endura a freeridového ježdění – takové batohy počítají s převážením integrální přilby a chráničů kolen a loktů.

Běh

Rostoucí popularita kondičního běhu (a speciálně trail runningu) v posledních letech přinesla i rozšířenou nabídku speciálních běžeckých batohů. Tato kategorie se místy překrývá s batohy cyklistickými, ale v několika ohledech jsou požadavky na běžecký batoh přece jen odlišné.

Běžecká vesta Inov-8 Race UltraBěžecká vesta Inov-8 Race Ultra

Kromě ještě důraznějšího požadavku na co nejmenší hmotnost je to především snaha o co nejlepší distribuci nákladu kolem těla (nejlépe co nejblíže jeho těžišti), pro eliminaci nežádoucího pohybu a házení při běhu. Pro zamezení nežádoucího pohybu věcí v batohu je důležitá možnost důkladného stažení – většinou pomocí kompresních pružných lanek. Poznávacím znamením u běžeckých batohů jsou poutka na ramenních popruzích pro uchycení dvou bidonů.

 

Prosazují se i hybridní designy v podobě jakýchsi vest s úložným prostorem (např. Inov-8 Race Ultra Vest).

Rovněž populární nordic walking má na batohy nároky podobné, i kdyžne tak vyhraněné, jako běh. Hodit se mohou navíc poutka pro přichycení holí.

Zajímavou inovací u běžeckých a cyklobatohů je horizontální hydrovak, který aktuálně najdetev nabídce CamelBak nebo Inov-8 (Race Pro 18 oceněný ISPO Award 2014).

 


Podrobnější informace o vybavení na běžecký trénink ale třeba i horské maratony najdete na webu www.SvetBehu.cz.

 

 


 

Lezení

Další specialitou, i když ne tak vyhraněnou, jsou batohy pro lezení. Pro čistokrevné skalkaře jsou určené jednoduché batohy na lano s oddělenou kapsou na expresky a další lezecký materiál, které jde rozložit jako podložku pro přezutí do lezeček, „čisté“ smotávání lana nebo „inventuru“ materiálu.

U batohů určených pro vlastní lezení (většinou o objemu 20 – 35 litrů) se většinou cení relativní jednoduchost – pro snížení pravděpodobnosti zachycení o skálu. Pevný, ale úzký bederní pás, který nebude v žádném ohledu omezovat náš pohyb, může být doplněn o oka na zavěšení materiálu, podobná, jaká jsou na sedacíchúvazcích. Horní část batohu resp. víka je tvarována tak, aby nijak neomezovala pohybhlavy i s přilbou. Většinou jednoduchá záda mohou být polstrována výplní, kterou je možnévyjmout a použít jako malou karimatku v případě nouzového bivaku.

Síťka na přilbu umístěná na vrchlíku lezeckého batohuSíťka na přilbu umístěná na vrchlíku lezeckého batohu

Osprey a jeho zajímavý systém na uchycení cepínu pomocí otvoru v hlavě cepínuOsprey a jeho zajímavý systém na uchycení cepínu pomocí otvoru v hlavě cepínu

Batohy určené pro alpské a zimní lezení (cca 30–55 litrů) jsou kromě většího objemu vybaveny systémem pro upevnění dvou cepínů a stoupacích želez. Výhodou je, pokud se cepíny dají odepnout bez toho, abychom museli batoh sundat. V případě lezeckých zbraní si ověřte, že je můžete skutečně bez problémů na batoh připevnit.

Ultralehké

Ultralehký Sea to Summit Daypack je navíc voděvzdornýUltralehký Sea to Summit Daypack je navíc voděvzdorný

Malou, ale určitě nezanedbatelnou kategorii tvoří ultralehké batohy (objem 10 – 20 litrů) jednoduché konstrukce a z lehkých, ale vysoce pevných materiálů, kde je vše podřízeno sbalitelnosti do minimálních rozměrů a nízké hmotnosti. Batoh poslouží jako záložní zavazadlo, denní batůžek při cestování nebo jako „vrcholový“ batoh při méně náročných výstupech.

 

Takové spartánské batohy najdeme například v nabídce značek Ferrino nebo Sea to Summit. (Day Pack posledně jmenovaného výrobce o objemu 20 litrů se dá sbalit do velikosti klíčenky, jeho hmotnost je pouhých 68 gramů a nosnost 120 kg).

Sea to Summit DaypackSea to Summit Daypack

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na vodu

Voděodolné batohy konstrukcí i materiálem vycházejí z lodních pytlů (Sea to Summit Hydraulic Dry Pack)Voděodolné batohy konstrukcí i materiálem vycházejí z lodních pytlů (Sea to Summit Hydraulic Dry Pack)

Specifickou záležitostí jsou vodotěsné batohy. Většinou vycházejí konstrukcí i materiálem z lodních pytlů s rolovacím uzávěrem a jsou doplněné více či méně komfortním nosným systémem,vnějšími kapsami a kompresními popruhy. Kromě vodních sportů (mimo jiné i prostále populárnější SUP – stand up paddling) mohou být určeny pro cyklistiku, canyoning nebo speleologii. (Příkladem jednoduchého vodotěsného batohu se slušným zádovým systémem je třeba Hydraulic Dry Pack od Sea to Summit).

Lyže a snowboard

Také v případě zimních aktivit najdeme řadu batohů – specialistů. V první řadě jde především o batohy lyžařské, resp. pro freeriding. Hlavním rysem je oddělená kapsa pro lavinovou výbavu – lopatu a sondu. Díky tomu bude v případě potřeby – tedy ve vysoce stresové situaci – tato životně důležitá výbava vždy snadno a rychle dostupná. Batohy určené pro snowboardisty mají široké čelní popruhy pro bezpečné upevnění prkna, které poslouží stejně dobře i pro sněžnice. Některé freeridové batohy mohou mít integrovaný chránič páteře (např. Deuter Descentor, Ortovox Free Rider nebo Evoc Freeride FR).

Skialpový batoh by měl disponovat oddělenou kapsou na lavinovou výbavu (na obrázku prověřený Ortovox Haute Route)Skialpový batoh by měl disponovat oddělenou kapsou na lavinovou výbavu (na obrázku prověřený Ortovox Haute Route)

Nelze doporučit polstrovaná záda z perforovaným mesh povrchem, ve kterém se velmi rád usazuje sníh. To platí i pro batohy pro alpské lezení.

Batohy pro skialpinismus počítají především se snadným upevněním lyží (ať už jednotlivě po stranách batohu nebo diagonálně na jeho čele), prostor pro lavinovou výbavu je obdobný jako u freeridových batohů.

U batohů pro výkonnostní formy skialpinismu je připevnění lyží řešeno výhradně velkou spodní smyčkou a horním popruhem se suchým zipem nebo pružnou smyčkou tak, aby bylo možné lyže nasadit i odepnout z batohu, aniž bychom ho museli sejmout ze zad.

Článek vyšel v magazínu Svět outdooru. Kde jej zdarma získat?

Celkem 76 stran zajímavých rozhovorů, reportů z expedic, novinek z outdooru a článků o outdoorové výbavě hledejte ve Světě outdooru 1/2014. Je zdarma k dispozici na více než 250 odběrných místech (především outdoorové obchody a horolezecké stěny), případně si jej můžete ihned stáhnout ve formátu pdf. Přehled obsahu aktuálního čísla naleznete pod tímto odkazem.

Svět outdooru si můžete také předplatit za sybolických 79 Kč na rok, stačí vyplnit formulář a zaslat peníze na účet.

Lavinové batohy

Určitou technickou zajímavostí a výrazným trendem poslední doby jsou pak speciální lavinové batohy s airbagem. Řada testů prokázala, že tyto batohy výrazně zvyšují šance na přežití při zasažení lavinou. V současné době existují na trhu čtyři nezávislé systémy: ABS, Snowpulse, BCA a JetForce. Produkty dalších výrobců vycházejí vždy z jednoho z těchto čtyř systémů. Rozšíření zmíněných technologií k většímu počtu výrobců v poslední době mělo za následek určité snížení cen oproti době dřívější, i když se jedná stále o poměrně nákladnou záležitost. Na trhu je i několik modelů batohů značky Black Diamond s integrovaným systémem AvaLung, který umožní vdechovat okolní kyslík při zasypání lavinou a zároveň bezpečně odvádí vydechovaný oxid uhličitý.

Airbag u batohů JetForce je ukryt uvnitř batohu tak, že nijak nekazí tvar batohuAirbag u batohů JetForce je ukryt uvnitř batohu tak, že nijak nekazí tvar batohu

Odpalovací systém na batozích s technologií JetForce zároveň při každém zapnutí provede kontrolu celého systémuOdpalovací systém na batozích s technologií JetForce zároveň při každém zapnutí provede kontrolu celého systému

Technologie JetForce je nyní v nabídce Pieps a Black DioamondTechnologie JetForce je nyní v nabídce Pieps a Black Dioamond

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Technologickou novinkou je systém JetForce, který narozdíl od všech ostatních systémů nespoléhá na stlačený vzduch, ale na malý, ovšem vysoce výkonný ventilátor poháněný baterií. Výhodou je možnost několikerého nafouknutí na jedno nabití baterie, bezproblémové cestování letadlem a v neposlední řadě snadné opětovné skládání nafouknutého vaku.


13.09.2017, Jakub Havel


Diskuse


mezi batohy postrádám nekolikadenni expediční na delší pochody nebo se nedělají?
02. 07. 2014, 22:41:54
Ivana
Ivana

Ahoj shanim cyklo batoh, jedeme na cyklistickej zajezd a potrebuji ho uz objednat, prosim o doporuceni. Diky

24. 06. 2016, 15:53:38
Jirka
Jirka

Zdravím, je jasné, že většinou je lepší, když člověk vybírá takový batoh, který je přímo určený tomu, co dělá. Já takhle koukám na rybářský. Dost mě zaujal tento: https://www.rybashop24.com/podle-vyrobce/cormoran/batoh-cormoran-twinbag-model-3030.html?listtype=search&searchparam=batoh. Každopádně jsem začátečník a rád bych vaši radu. Je dobrý? Praktický? Děkuji za rady.

18. 09. 2017, 16:59:17
Jan
Jan
Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný
31. 05. 2018, 09:59:56

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze