HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Spacáky

Spánek je přirozený a přitom nejúčinnější regenerační prostředek. O jeho kvalitu a délku se při nocování v přírodě stará spacák. Výběr správného spacáku není vůbec jednoduchá záležitost.Článek z ročenky MP2000
Teplotní určení nemusí být vždy objektivní

Teplotní určení spacáku je důležitý údaj, který poskytuje výrobce. Měl by přitom vycházet z fyzikálně exaktně měřitelných hodnot tepelné izolace. Takto však postupují jen někteří výrobci a paradoxně se tím dostávají oproti konkurenci do nevýhody. Ostatní totiž tyto hodnoty pouze odhadují a pochopitelně mají tendenci svým výrobkům spíše přilepšit. Setkat se můžeme i s výrobci, kteří tvrdí, že tyto hodnoty určit nelze s odůvodněním, že každý člověk jinak vnímá chlad (subjektivita pocitů, funkce krevního oběhu, metabolismu, adaptace, zdravotní stav, únava...), ženy že prý jsou zimomřivější, mění se vlhkost vzduchu, spacák může být v akci první den nebo padesátý atd.

I kdyby to vše byla pravda, ani trochu by to neodporovalo tomu, že každý nový spací pytel má přesně měřitelnou schopnost tepelně izolovat (stejně muže, ženu, ale třeba i mravence, který dovnitř vleze) od okolního prostředí. S onou subjektivitou je to tak: při jízdě autem se některým pasažérům také může zdát, že jedou příliš rychle a druhým pomalu. Skutečná rychlost auta je však jen jedna. Stejně je tomu se spacáky. Každý patří na konkrétní místo v řadě od nejteplejších po nejstudenější. Lze předpokládat, že v budoucnosti bude laboratorní posouzení spacáků povinné.

Zařazení spacích pytlů podle sezónního používání ukazuje následující tabulka. Pokud by některý spacák výrazně nezapadal do tabulky (byl o hodně lehčí), pak se může jednat o špičkový expediční model (např. peří 96:4) nebo klamavou reklamu. Mnoho chyb vzniká při posuzování působícího chladu. Zmiňované teploty se týkají nehybného vzduchu, avšak působící chlad je výsledkem teploty vzduchu a rychlosti jeho proudění (např.: plus 5 °C + vítr 74 km/hod = mínus 15 °C)!

Zařazení spacích pytlů podle sezónního používání
kateg. spacáků dolní hranice
tepelného komf.
(°C)
extremní teplota
(°C)
hmotnosti spacáků
pro dospělé
letní +10 0 850–1000 g
3sezonní 0 -5 1200–1800 g
celoroční -10 -15 1700–2100 g
zimní speciál -20 -30 2000 g...
Hmotnosti jsou závislé na použitých materiálech a způsobech ušití, viz dále.

K čemu je dobrý zip?

Díky zipu je možno spacák dobře odvětrávat a urychlovat jeho vysoušení přes den. Usnadňuje "nastupování a vystupování" ze spacáku. Praktický je zip rozepínací z obou konců. Měl by být dostatečně překryt izolující légou, jinak propouští do spacáku zimu. Nesmí se "zakusovat" do okolní tkaniny.

Kvalita peří

Nejčastěji se používá peří husí, za nejlepší je považováno peří mořských ptáků (kajčí). Kvalita péřové náplně záleží na poměru prachového peří a malých pírek (90:10, 80:20 apod.). Samotné prachové peří by bylo z hlediska izolace nejlepší, ale po čase by se slehávalo. Dalším důležitým údajem je tzv. plnivost. Ta vyjadřuje pružnost a rozpínavost peří, tedy schopnost zaujmout maximální objem. Udává se v kubických palcích (cuin). Čisté prachové peří (100:0) dosahuje hodnoty 950 až 1000 cuin, směs 90:10 cca 650 cuin a 70:30 cca 500 cuin.

Velikost spacáku

Správná velikost spacího pytle vzhledem k postavě uživatele je důležitější, než by se zdálo. Malé tělo jen obtížně vyhřívá příliš velký spacák a navíc nosíme zbytečnou zátěž (nejčastější případ dětí ve spacácích po rodičích). Malý spacák je nepohodlný a stlačená izolační vrstva studí. Pokud se při otáčení z boku na bok otočí i spacák, vytlačí se teplý vzduch z izolační vrstvy.

Miniaturizace pokračuje

Svět se předhání ve snaze vyrobit co nejmenší spacáky. To je umožněno několika faktory: stále lepšími syntetickými materiály (jak vlákny, tak tkaninami), používáním nejlepšího peří bez nároků na celoživotní trvanlivost, neboť lidé si zvykají na častější obměnu vybavení a zaopatřují se více než jedním univerzálním spacákem. Pokračuje boom cykloturistiky, s níž souvisí poměrně přesně definovatelná "cykloturistická sezóna". Té postačují spacáky s tepelným komfortem kolem 5 až 10 °C. Hmotnosti se tak stlačují na 0,5 až 0,8 kg (péřáky) či 0,8 až 0,9 kg (umělá vlákna).

Obal na spacák

dvojitá stahovačka, kompresní popruhy Chrání spacák před špínou, poškozením a mokrem. Někdy se hodí obal nepromokavý (vodáci, transport na krosně), ale pak nemůže spacák přes den vysychat a naopak hrozí jeho zapaření. Ve většině případů dodávají výrobci obaly příliš malé a balení spacáku do nich je nepříjemné. Často je proto nejlepší pěchovat spacák do batohu bez obalu.

Dobrým řešením je velký obal s dvojitou stahovačkou. Ta usnadňuje balení a zajišťuje částečnou kompresi obsahu. Při krátkodobém uskladnění stačí povolit jednu šňůrku (samosvorku). Obaly s kompresními popruhy dokáží udělat ze spacáku miniaturní váleček. Musí však být kvalitní, jinak se popruhy, všité do švů, časem vytrhnou.

Obal slouží pouze pro transport, spacák by v něm neměl být dlouhodobě skladován.

Materiály tkanin

Vnější tkanina by měla být lehká, pevná, chránit náplň před vlhkem a přiměřeně zpomalovat výměnu vzduchu v ní, a přitom nebránit průstupu vodní páry ze spacáku. Ve velkých mrazech je to problém, pára kondenzuje a namrzá na vnitřní straně tkaniny (někdy i v horních vrstvách izolace). Někteří výrobci proto opatřují spacák otvorem na suchý zip, kterým je možno případné zmrazky odstranit. Vnitřní tkanina musí být dobře prodyšná. Používá se i bavlna (a její směsi s polyesterem), protože je pro mnoho lidí nejpříjemnější, ale rychle se špiní, přijímá vlhkost a dlouho schne. Vhodné jsou proto lehoučké umělé tkaniny.

Vnější i vnitřní materiál musí být dostatečně hustý, aby izolační náplň (zejména peří) nepronikala ven.

Novinka - ukázněná vlákna a teplý zip

Uspořádání vláken izolační náplně Duotherm Berounský výrobce Condor používá ve svých spacácích vlastní patent Duotherm, což jsou "učesaná" a vertikálně orientovaná dutá vlákna, ukázňovaná vloženou řídkou síťkou (aby se vlákna "nerozčesávala"). Výsledkem je veliký "loft", jinak řečeno zdvih izolační vrstvy, která se navíc minimálně slehává. Další "condoří" novinkou je dvojitý zip. dvojitý zip Je velmi zajímavou variantou doposud běžně používané légy. Jeden zip je našit na vnější a druhý na vnitřní stěnu spacáku, mezi nimi je izolace.


Autor: Petr Ďoubalík
Článek z ročenky MP2000

24.10.2000, Petr Ďoubalík