HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nejnovější články

Lezecká kolekce Direct Alpine spojuje top kvalitu a atraktivní design
Zprávy z firem

Lezecká kolekce Direct Alpine spojuje top kvalitu a atraktivní design

Outdoorové oblečení od české značky Direct Alpine vyniká velkou odolností, funkčními vlastnostmi, kvalitou zpracování a atraktivním vzhledem. Výjimkou není ani lezecká kolekce 2020. Na co můžete těšit?

ROZHOVOR s Honzou Žďánským: Bikepacking je o tom užít si jízdu
Cyklistika

ROZHOVOR s Honzou Žďánským: Bikepacking je o tom užít si jízdu

Je bikepacking pouze synonymem pro cykloturistiku, nebo se za tímto pojmem skrývá něco víc? Oslovil jsem Jana „Žďánu“ Žďánského, který má s obojím bohaté zkušenosti, společně jsme snad rozkryli to, v čem se bikepacking od „klasické cykloturistiky“ liší.

Lechtalské Alpy: ostré štíty a zelená údolí západního Rakouska
Alpy

Lechtalské Alpy: ostré štíty a zelená údolí západního Rakouska

Odlehlé Lechtalské Alpy a jejich 100 km dlouhý ostrý hřeben jsou rájem pro turistiku. Doporučíme nejlepší vysokohorské túry a výstupy v tomto izolovaném koutu rakouských Alp.

Nejlepší lezecké vybavení na skály i na stěnu
Zprávy z firem

Nejlepší lezecké vybavení na skály i na stěnu

Vybrat lano, lezečky, sedák nebo nějaký dárek pro lezce může dát někdy zabrat. Tipy na nejlepší lezecké vybavení od lezců pro lezce.

Recenze bundy: ALPINE PRO NAN – nanomebránová bunda
Pánské oblečení

Recenze bundy: ALPINE PRO NAN – nanomebránová bunda

Česká značka ALPINE PRO pro výrobu své vlajkové bundy NAN použila materiál NANOMEMBRANE vysoké gramáže, a tudíž vytvořila odolnou a kvalitní ochranu před přírodními živly. Na vývoji a testování bundy firma spolupracovala v tréninkové přípravě i s českou biatlonovou reprezentací. Materiál mě nadchnul svou prodyšností. Při testování na skialpech jsem bundu nesundával ani při výstupech.

Recenze stravy: Adventure Menu LIGHTWEIGHT – s chutí nalehko
Vaření

Recenze stravy: Adventure Menu LIGHTWEIGHT – s chutí nalehko

Na první pohled zaujme „scucnutý“ obal jídel Adventure Menu LIGHTWEIGHT. Když balení vezmete do ruky. Nic. Co nic? Nic necítíte. Díky nízké hmotnosti a vakuovému balení ušetříte dvakrát. Na objemu v loďáku a i na hmotnosti v batohu. Co ještě umí tenhle balíček?

Recenze vybavení

Zobrazit všechny recenze

Nejnovější diskuze

Kolem Menorky po GR 223 – Camí De Cavalls
Horská turistika

Ještě několik připomínek. Osobně bych pochod kolem Menorky dělal jinak. Ubytování na jednom místě, vypůjčení vozu z půjčovny a jeden člověk by byl řidičem, který by vždy turisty odvezl ráno na určité místo a odpoledne je vyzvedl. řidič může být člověk, který je rád na pláži nebo se budou účastníci střídat. Ubytování na začátku sezóny v levnějším hotelu a větším městě (asi Ciutadella, je tam možnost levného nákupu potravin funguje tam např. i Lidl). Na Menorce není delší vzdálenost z jednoho místa do druhého než 60 km. Ubytoval bych se na 14 dní a střídal pochod s poznáváním historických památek ve vnitrozemí. Mezi Maó a Ciutadellou je dobré autobusové spojení cca každých 30 minut. Pokud bych cestu podnikal sám nebo ve dvou nebál bych se bivakovat na osamělých místech. Problém je pouze voda. Při bivakování ale nerozdělávat oheň v tom jsou nekompromisní. I když je ostrov v podstatě celý brán jak rezervace, strážce rezervace jsem viděl pouze jednou a na motorce. Na skalnatém pobřeží je dost různých převisů a jeskyň které poskytnou úkryt v době nepohody. Termín bych zvolil v druhé polovině května, je už delší den, nejsou prázdniny a sezóna začíná. K trase GR bylo vydáno několik publikací a i soubor map ale to bylo někdy kolem roku 2010-12. Zda jsou k sehnání nevím. Jinak na začátku každé etapy je informační panel kde je vše popsáno. Španělé mají cestu rozdělenou na 10 dnů. Ostrov jsem naposledy navštívil v roce 2015 tak nevím zda vše co tady píšu je aktuální.

Jen pár poznámek. Na Menorku jsem jezdil od roku 2004. Stezka kolem pobřeží je pěkná ale osobně bych to nechrtil za 7 dnů a pobyl tam déle. O Menorce se říká, že je to muzeum pod širým nebem. Je tam spousta kamenných objektů z období 2-3000 let před naším letopočtem, ty jsou však ve vnitrozemí. Pro milovníky vojenské tématiky je tam několik vojenských pevností z nichž největší je la Mola, vojenské muzeum v es Castelu stojí také za zhlédnutí. Na ostrově je také několik jeskyní z nichž největší je Coves des Coloms, k níž je nejlépe dojít odpoledne kdy je osvícen vnitřek sluncem. Nevím jak je to nyní ale vše jsem navštívil ještě před rokem 2010. Také vrchol Santa Agueda na který dojdete po staré římské cestě je nezapomenutelný zážitek. Jinak z cesty GR 223 se v podstatě nedá sejít. Je značena zabetonovanými dřevěnými trámky, které jsou nahoře červené. Problémem je pitná voda na severní části ostrova (na jižní jsou městečka kde se dá koupit). Ne Menorce jsou pozemky oddělené kamennými zídkami. Pokud je chcete překonat a nejsou tam typická dvířka z olivovníku, tak zajděte do rohu a tam ze zídky vyčnívají kameny (jako schody). Kamenných zídek stavěných na sucho skládaných kamenů je na ostrově 23000 km, a byla tam učňovská škola kde se tento obor (stavění zídek z kamenů) vyučoval. Pokud budete nakupovat potraviny tak doporučuji menorský polotvrdý sýr a jejich gin je také vynikající.