HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nejnovější články

SOUTĚŽ: Vyhraj výkonnou běžeckou čelovku Ledlenser
Soutěže

SOUTĚŽ: Vyhraj výkonnou běžeckou čelovku Ledlenser

Zahraj si s e-shopem savetheday.cz o výkonnou lehkou čelovku Ledlenser Neo 10R, se kterou tě tma na běžecké stezce nepřekvapí.

RECENZE: NAFUKOVACÍ KARIMATKY ZULU ALEX
Karimatka

RECENZE: NAFUKOVACÍ KARIMATKY ZULU ALEX

Recenze a testování nafukovací karimatky ZULU ALEX, která váží pouhých 360 gramů a nezabere mnoho místa. Jak izoluje, kolik zabere místa a kolik je třeba nádechů na její nafouknutí? To všechno se dozvíte v recenzi redakce Světa outdooru.

Přechod ostrova El Hierro po GR 131 Camino de la Virgen

Přechod ostrova El Hierro po GR 131 Camino de la Virgen

Stezka GR 131 Camino de la Virgen protíná v délce bezmála 40 km od východu na západ Kanárský ostrov El Hierro. Hřebenovka tohoto zeleného ostrova přináší spojení sopek, oceánu, vavřínových a borových lesů či zelených luk.

Czechoslovak Trail / Stezka Československem

Czechoslovak Trail / Stezka Československem

Czechoslovak Trail / Stezka Československem propojuje oficiální ultratraily českou Stezku Českem a slovenskou Stezku hrdinů SNP. Dálková turistická trasa přes české a slovenské hory v délce 1700 km slibuje krásné dlouhé putování nádhernou přírodou a celoživotní zážitek.

Jak vybrat čelovku
Outdoorová výbava – tipy redakce

Jak vybrat čelovku

Naši odborníci ti pomůžou zorientovat se v široké nabídce sportovních a outdoorových čelovek. Podle jakých parametrů se při výběru řídit a jaké jsou výhody a nevýhody různých typů?

Alta Via 1: úžasný přechod přes Dolomity

Alta Via 1: úžasný přechod přes Dolomity

Dálková turistická trasa srdcem Dolomit – Alta Via 1 – patří bezesporu k jedněm z nejkrásnějších treků nejen v italských Alpách. Nic ale není zadarmo – na délce 120 km nastoupá 6400 m a klesá 7440 m. Začíná u malebného jezera Braies, prochází kolem ikonických věží Cinque Torri, přes alpské louky i vysoká horská sedla. Zkrátka dokonalý horský trek!

Recenze vybavení

Nejnovější diskuze

Výstup na Ararat

Zkoušel jsem variantu ze západu (září 2021), jak je popsána výše. Chtěl jsem to dát za den, abych nemusel spát někde, kde nemám. Zakempil jsem u místních u silnice, přespal jsem u někoho, kdo byl tak na 99 % členem PKK, a chtěl se ve dvě ráno vydat na vrchol. Sotva jsem vylezl nahoru, zastavily mě dva obří světlomety, který z protějšího svahu křižovaly západní stranu Araratu. Nevím, jestli Turci hledali Íránce, Kurdy nebo jen nacvičovaly na příští Erdoganovo honění ega, ale skoro 100% by mě viděli, tak jsem se na to vykašlal.
Místo toho jsem ráno sjel do Dougabyazetu, kde jsem domluvil guida za 70 €, který mě ráno ve dvě hodil pod kopec do 2200 na oficiální jižní trasu. Cestou žádná kontrola nebyla. Nahoru jsem vyběhl/vyšel za 7 hodin, potkal jsem jednoho vůdce asi ve 4600, byl v pohodě, nic nechtěl. Cestou dolů (pro mě 4 hodiny) nikdo nic neřeší, žádnou kontrolu jsem nepotkal. Řidič na mě čekal a odvezl mě zase zpátky.
Jít to za den ale znamená ujít 22 km s 3000 m převýšením, doporučuju teda jen těm, co si na to opravdu věří. Pro mě to bylo dost na hraně, znova bych to jít nechtěl. Jinak si nemyslím, že by se dalo někde na jižní trase spát neoficiálně, všude je vidět a guidi by si to asi pohlídali. Stejně tak se nedá dojet normálním autem k nástupu do 2200.
Upřímně si myslím, že jsem měl smůlu a západní trasa je jinak v pohodě, ale já jsem neměl koule na to to risknout pod dohledem obřích světlometů (a slyšel jsem i nějaké drony, hádám s termovizí?). Jinak v oblasti je zhruba každých 15-20 km vojenský checkpoint, na český pas ale nechávají projet bez problémů (měl jsem půjčené auto)

Ahoj,
aké býva počasie a teplota pri výstupe na prelome augusta a septembra od výšky cca 4.000m na vrchol, ďakujem