HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

GPS versus smartphone: Jak se uplatní v outdooru?

GPS versus smartphone: Jak se uplatní v outdooru?

Outdoorové GPS navigace mají při navigaci mimo civilizaci stále zdatnějšího soupeře v chytrých mobilních telefonech (smartphone), v lepším případě v jejich odolných„outdoorových“ verzích. Nabízené služby se aktuálně příliš neliší. Otázka zní, jestli má smysl pořizovat si pro účely navigace v přírodě speciální přístroj GPS, nebo jestli je výhodnější chytrý telefon.Navigace v outdooru má jiné preference než navigace v autě. V tuzemsku jsou k dispozici turistické značky, u kterých (na rozdíl od navigace) nehrozí uvíznutí v oplocené chatařské kolonii nebo v bahnisku. Není tedy většinou potřeba navigovat po trase a GPS oceníme především při aktivitách mimo značené cesty (sporty, houbaření, geocaching atd.) nebo v případě, že na turistické značky nevidíme (tma, mlha, sněhová bouře).

Displeje s transreflexní vrstvou jsou čitelné i na přímém slunci bez podsvícení displeje.Displeje s transreflexní vrstvou jsou čitelné i na přímém slunci bez podsvícení displeje.

Extrémní zima vadí navigacím i mobilům a především jejich bateriím.Extrémní zima vadí navigacím i mobilům a především jejich bateriím.

Výhodou outdoorových GPS navigací je delší výdrž a možnost výměny baterií, mobily dokážou zavolat pomoc a jsou univerzálnější.Výhodou outdoorových GPS navigací je delší výdrž a možnost výměny baterií, mobily dokážou zavolat pomoc a jsou univerzálnější.

Nesmíme zapomenout na stav nouze, kdy se po ztrátě orientace či po zranění potřebujeme dostat do civilizace nebo rychle zajistit pomoc. V zahraničí budou důvody využití navigace v přírodě podobné, jen značených cest bude méně (málokde jsou tak dobře značené, jako u nás) a GPS častěji využijeme i pro navigaci po zvolené trase. Pro porovnání jsme vybrali následující kritéria.

Příprava trasy a její záznam

Při přípravě trasy je možné si předem nahrát potřebná data do obou typů přístrojů, tady se služby nijak významně neliší. Přínosem pro archivaci tras výprav, přechodů a expedic je záznam trasy. S tím souvisí vykreslení na mapě, lokalizace fotografií, výškový profil atd. (souřadnice fotografií jsou samostatná kapitola s řadou možností využití, proto i některé foťáky a kamery mají zabudovaný GPS čip). Vzhledem k tomu, že smartphone je vlastně malý počítač, nabízí všechno s pomocí příslušných aplikací. Data z outodoorové gépéesky (některé jsou vybavené fotoaparátem a ukládají snímky i se souřadnicemi) se musí zpracovat na počítači. Rozdíl v tomhle ohledu není zásadní a obě skupiny je možné hodnotit jako úspěšné.

Start, funkčnost a přesnost navigace

Zpracování signálu satelitů je u GPS a chytrého mobilu stejné a podobné jsou i výsledky. Přesnost navigace závisí na kvalitě a vybavení přístroje a GPS čipu. Může být o něco lepší na jedné i na druhé straně (např. větší přesnost při využití signálu satelitů GPS i Glonass), i když v případě chytrých mobilů mohou být značné rozdíly v dosažené přesnosti a je vhodné si vybraný model prověřit.

Mobil vs. GPS navigace

Rozdíl mezi mobilem a GPS navigací je při tzv. studeném startu (zapnutí po delší době), kdy každý přístroj musí nejprve najít (lokalizovat) svou polohu. K tomu musí mít aktuální informace o satelitech (mají omezenou platnost a po několika dnech se musí obnovit). Mobilní telefon pro prvotní lokalizaci s výhodou získá informace z asistenčního centra mobilního operátora. Tato A-GPS služba (Assisted GPS) může zkrátit čas lokalizace i o desítky vteřin.

Gépéeska musí načíst informace o satelitech z jejich signálu (pokud platnost dat už vypršela), což nějakou chvíli trvá. Další možností mobilu je hybridní lokalizační služba (např. přibližné určení polohy podle základnových stanic mobilního operátora), proto se mobil přibližně chytne i v místech s horším nebo nulovým příjmem signálu satelitů (zakrytý výhled, budova atd.). Pokud je služba A-GPS v mobilu vypnutá, funguje úplně stejně jako klasická GPS navigace. Pro naše porovnání je tedy ve startovních blocích a na místech s horším příjmem satelitů pohotovější smartphone.

 

Některé mobily se odolností podobají nebo blíží outdoorovým navigacím.Některé mobily se odolností podobají nebo blíží outdoorovým navigacím.

Mechanická odolnost, odolnost proti prachu, vodě a vlhkosti

Civilizací hýčkaný smartphone, kterému může vadit i zvýšená vzdušná vlhkost, tady na GPS navigace nestačí, protože ty si většinou s běžnými pády, s vodou i s prachem bez problému poradí. Srovnání outdoorové GPS a běžného chytrého mobilu ale není úplně férové, protože odolné verze chytrých mobilů zvládnou totéž co gépéeska. Nevýhodu běžného mobilu můžete eliminovat ochranným vodotěsným pouzdrem. Bez něj má GPS oproti mobilu navrch; pokud máte odolný smartphone, je to zhruba fifty fifty (kromě problémů kapacitního displeje v dešti, viz další odstavec).

Čitelnost a funkčnost displeje na slunci a v dešti

Na přímém slunci je čitelnost kapacitního displeje chytrých mobilů i přes výrazný pokrok stále dost mizerná, ne-li nemožná. Rezistivní dotykové displeje GPS mají transreflexní (transflektivní) vrstvu, která počítá s vnějším osvětlením. Při ztlumení podsvícení na nulu je možné číst údaje i na sluníčku (a ještě se ušetří energie). Z hlediska čitelnosti jsou nejlepší transreflexní bezdotykové displeje starších navigací.

Jinou výhodou displejů outdoorových GPS je, že se dají se ovládat i v rukavicích a nevadí jim déšť. Naopak neumožňují víc dotyků a např. zoom mapy je nutné řešit pomocí tlačítek + / –, místo známého roztažení prsty (existují ale i GPS s kapacitním vícedotykovým displejem s transreflexní vrstvou). Citlivější a lépe ovladatelná kapacitní dotyková vrstva displeje mobilního telefonu má naproti tomu problémy v dešti i s rukavicemi (bez kontaktu s tělem jsou potřeba speciální rukavice). V tomto bodě má technologie outdoorové GPS navrch.

Extrémní zima

Zima je zavilým nepřítelem všech baterií, které v mrazu rychle ztrácejí kapacitu. Jak outdoorovou GPS, tak chytrý mobil je třeba schovat do tepla, nejlépe do kapsy vnitřního oblečení. Výhodou gépéesky je, že když baterie vlivem mrazu skomírají, můžete je vyměnit za zahřáté z teplé kapsy. Kromě baterií trpí extrémním chladem elektronika obecně. Displeje z tekutých krystalů hůř zobrazují, přístroj nedokáže přijmout signál navigačních družic. Výhodou rezistivních displejů GPS v zimě je také lepší ovladatelnost v rukavicích (viz předchozí odstavec).

Navigace off-line mimo signál vysílačů mobilní sítě

V tomto bodě není ve fungování obou skupin rozdíl. Outdoorová GPS pracuje off-line stále, musí jen mít nahranou příslušnou mapu, popřípadě předpřipravenou trasu a body zájmu. Ani mobilu nevadí navigovat off-line, pokud má všechna data (mapu, trasu a trasové body) předem stažená a uložená. K samotnému navigování stačí satelity, mobilní síť není potřeba. Hodnocení je vyrovnané.

 

Co znamená to GPS?Co znamená to GPS?

Když není š´táva, není ani navigace.Když není š´táva, není ani navigace.

Některé navigace se stále ovládají čudlíky.Některé navigace se stále ovládají čudlíky.

 

Výdrž baterií a možnost jejich výměny

Největší a také nejzásadnější výhodou outdoorových přístrojů GPS je výdrž baterií a jejich snadná výměna. Zapnutá navigace (funkce „GPS“, nebo „Poloha“) chytrému mobilu výrazně „upíjí“ energii (příjem GPS družic, aplikace pro záznam trasy, rozsvícený displej, stahování on-line mapy a případně něco dalších dat). Mobil při zapnuté navigaci vydrží jen pár hodin, mimo dosah síťové zásuvky je dnes nejčastějším řešením dobíjení powerbanka. Outdoorová GPS navigace si vystačí se sledováním satelitů, jde i stáhnout podsvícení a tím šetřit další energii. Ve výsledku se dá (zase podle typu konkrétního přístroje) hovořit o 5x i vícekrát delší výdrži baterií outdoorové GPS oproti mobilu.

Klasické baterky do navigací

Výhodou GPS je jednoduchá výměna baterií (většinou tužkové AA baterie) za náhradní a v případě nouze bývá možnost je dokoupit. U chytrého telefonu není náhradní baterie běžná a některé přístroje výměnu vůbec neumožňují.

Nouzové situace

V případě nouze je z mobilního telefonu možné zavolat pomoc a existují aplikace, které zmáčknutím jediného tlačítka dokážou odeslat záchranářům nouzovou sms s údajem o vaší poloze. V případě zabloudění, vyčerpání, úrazu a při dalších „emergency“ situacích je taková možnost k nezaplacení. Outdoorová GPS bez GSM modulu takovou zprávu poslat neumí a musíte mít nějaký komunikační prostředek, abyste nahlásili své souřadnice a přivolali pomoc. V tomto případě boduje chytrý telefon (pokud se nevybije).

 

Navigace vs. WiFi.Navigace vs. WiFi.

 

Cena

Pohybujeme se na hodně rozsáhlém poli, ale při jistém zprůměrování jsou smartphony a outdoorové navigace plus mínus podobně finančně náročné. Odolné chytré mobily se pohybují většinou nad cenou gépéesky. Je samozřejmé, že chytrý mobil má širší využití a většinou je při ruce.

Výsledkem našeho porovnání je tabulka, kde jsou vyznačeny přednosti obou variant navigace v outdooru. Základní předností gépéesky je delší výdrž baterií a snadná možnost jejich výměny. Čím víc a čím dál jsme v terénu a mimo civilizaci, tím se GPS jeví zajímavější. Všechny výhody a nevýhody mohou měnit svou váhu podle osobních preferencí. Právě na nich bude nejvíc záležet, pro kterou variantu se rozhodne konkrétní uživatel.

Porovnání výhod GPS navigace a chytrého mobilu

GPS Smartphone Odolný smartphone
Příprava a záznam trasy
*** *** ***
Lokalizace po startu ** *** ***
Přesnost navigace ** ** **
Odolnost *** * ***
Čitelnost displeje *** ** **
Extrémní zima ** * *
Navigace off-line ** ** **
Výdrž a výměna baterií *** * **
Nouzové situace * *** ***
Cena ** ** *

Pro srovnání můžete využít stránky pro TEST GPS navigací!

O autorovi:

Miroslav Bachtík
Grafik a letitý spolupracovník Světa outdooru je velkým fandou využití GPS jak při cestách v outdooru, tak při jízdách na své oblíbené motorce.


20.09.2018, Redakce


Diskuse


Luma
Luma

Ahoj,

já osobně mám odolný smartphone a tím je celý problém vyřešen :). https://www.arecenze.cz/mobily/odolne-mobily/ mám vítěze odtud. Problém s čitelnosti ani poškozením neexistuje :).

05. 06. 2018, 20:31:36

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze