HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

Nože: Jak spolu souvisí různé druhy výbrusů a řezivost?

Nože: Jak spolu souvisí různé druhy výbrusů a řezivost?

Při výrobě nožů se uplatňuje několik druhů výbrusů. Zvolit si ten nejideálnější bývá někdy oříšek. Roli zde hraje nejen osobní vkus majitele nože, ale hlavně způsob a účel používání.Ve dvou následujících videích jsem se pokusil v krátkosti zachytit základní druhy výbrusů, jejich přednosti a nedostatky, možné způsoby broušení a úpravy a následně potom malý test řezivosti v praxi. Nešlo o materiály čepelí ani o trvanlivost naostření, ale pouze o to, který druh výbrusu prokazuje největší ochotu „ponořit se" do jednoho ze základních a nejčastěji používaných materiálů – do dřeva. Je jasné, že při práci s jiným materiálem, jako jsou třeba potraviny, bude asi pořadí a „žebříček" výbrusů o něco jiný, ale o tom až zase někdy jindy.

V tomto testu jsem použil vysušený smrkový hranolek a snažil se, pokud možno stejnou silou, zaříznout nůž přes hranu tak, aby bylo vidět do jaké hloubky se to podařilo a současně nahlížet i na celkový vzhled jednotlivých zářezů. Asi vznikne diskuze, do jaké míry je toto porovnání směrodatné, ale pokud bude mít někdo pochyby, bude nejlepší, když si takový test někdy zkusí se svými noži sám. Třeba dojde k překvapivým závěrům a zjištění.


Text původně vyšel na BushCraftPortal.cz

O autorovi

Milan Matějka je stálým spolupracovníkem webu BushCraftPortal.cz a problematice nožů se věnuje několik desítek let. Má rád pobyt a pohyb v přírodě v jakékoliv formě a v jakékoliv roční době. Upřednostňuje praktickou, lehkou a spolehlivou výbavu, žádné zbytečnosti, protože hodně chodí a vše si nosí na zádech.


23.06.2014, Milan Matějka


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

• KAM NA HORY

... podle webu Pohora.cz
Trek do Everest Base Campu.
Trek do místa, jímž prošli všichni dobyvatelé Everestu.