Hory s kontaktními čočkami (PR)

Hory s kontaktními čočkami (PR)

Kontaktní čočky jsou všeobecně považovány za spásu sportovců, outdooristů obzvláště. Platí to ale i pro lezení? Vzhledem ke specifickým podmínkám v horách se čočky zdají jako ideální volba. A také po zvážení všech pro a proti jsou! Jen je třeba správně vybírat a i volbu kontaktních čoček přizpůsobit drsnějšímu klimatu a prostředí.

Kontaktní čočky jsou všeobecně považovány za spásu sportovců, outdooristů obzvláště. Platí to ale i pro lezení? Vzhledem ke specifickým podmínkám v horách se čočky zdají jako ideální volba. A také po zvážení všech pro a proti jsou! Jen je třeba správně vybírat a i volbu kontaktních čoček přizpůsobit drsnějšímu klimatu a prostředí.

Proč kontaktní čočky?
Oproti brýlím se kontaktní čočky nemlží, neomezují zorné pole, nepoškrábají se, nerozbijí se. Navíc si s nimi můžete pořídit jakékoliv sluneční brýle, tedy i horolezecké brýle s příslušnou tmavostí, nemusíte investovat astronomické částky do slunečních dioptrických brýlí.

Vyberte z kontaktních čoček ty nejlepší
Na co se při výběru čoček zaměřit s ohledem na potřeby a horské podmínky:

1. Propustnost kyslíku: Oční rohovka, na kterou se kontaktní čočka usazuje, ke svému správnému metabolismu potřebuje dostatek kyslíku, který získává z okolního vzduchu. V nadmořských výškách nad 2000 m dostává oko „zabrat“ i bez kontaktní čočky. Čočka je jen další bariérou v příjmu kyslíku. Proto určitě doporučujeme propustnost materiálu čočky vyšší než 100 Dk/t (propustnost materiálu vzhledem k tloušťce čočky). Při zamezení dostupnosti kyslíku oku hrozí hypoxie rohovky a s ní související otok nebo zákal rohovky.

2. Možnost kontinuálního nošení: Králem v propustnosti kyslíku jsou tzv. kontinuální čočky, které je díky jejich vlastnostem možné nosit i několik dní v kuse, takže jako bonus s nimi v extrémním bivaku nemusíte řešit vyndávání čoček na noc z oka. Ty mají okolo 160 Dk/t. Konkrétně se pak jedná o Biofinity, které jsou ve všech hlediscích to nejlepší, co trh aktuálně nabízí, nebo čočky Air Optix Night & Day Aqua.

3. UV filtr: Skalnaté svahy a obzvlášť sněhem pokryté ledovce odráží téměř stejné množství dopadajícího slunečního záření, při lezení jste tedy vystaveni až dvojnásobnému záření v porovnání s nížinou – přímo a odrazem. To znamená i zvýšené riziko pro oči a potřeba jejich důsledné ochrany. Tmavé horolezecké brýle se proto hodí doplnit čočkami s UV filtrem, který mají např. čočky Acuvue. UV filtr ochrání rohovku oka před bočními paprsky, v případě že nemáte i postraní kryty k brýlím.

K čočkám nezapomeňte přibalit další čočky
Čočky sice jen tak neztratíte, pokud je už máte v očích, ale pro delší a náročné výpravy je dobré vzít si jako pojistku náhradní pár čoček nebo brýle. Když se dostanete do situace, že si budete muset čočky vyndat/nasadit špinavýma rukama, mohl by se hodit antibakteriální gel Purell na bázi alkoholu (do 5 vteřin se vypaří), kterým z rukou dostanete pryč 99,9% pro oči potenciálně nebezpečných bakterií.
V bagáži se sice šetří každé místo, ale určitě byste do nějaké skulinky měli vecpat umělé slzy pro zvlhčení nebo výplach oka. Maglajz nebo písek s kontaktní čočkou v oku dokážou pěkně potrápit, umělé slzy – kapky pomůžou s jejich vyplavením. Ve vyšších nadmořských výškách je navíc sušší vzduch a to nepomáhá ani slznému filmu, ani pohodlnému nošení čočky – vkápnutím umělých slz očím ulevíte. Z těch známějších jmenujme kapky Refresh nebo Aquify, většina kapek určených na čočky – tzv. umělých slz, je v plastových lahvičkách o objemu ne víc než 15 ml.

Nevýhody čoček v horách
Samozřejmě existují i rizika použití čoček v horách. Pokud si čočky v extrémních podmínkách nedokážete nasadit nebo čočky poškodíte (nečistoty, písek, natržení) bez možnosti náhradního páru, neuvidíte! Ale stejně tak můžete rozbít brýle… Velkým problémem v terénu je nedostatečná hygiena – do očí si kontaktem s nimi můžete zanést mikroorganismy způsobující infekci očí, kapky mohou zamrznout. Proto je rozumné vzít si sebou také antibiotika nebo volně prodejné kapky Oftalmo-septonex s antimikrobiálním účinkem.

Asi není nutné říkat, že je v každém případě před výpravou potřeba konzultace s očním specialistou na čočky – optometristou či kontaktologem, speciálně pro použití čoček ve vysokohorských podmínkách. Odborník vám doporučí čočky na míru i s ohledem na omezující faktory, jakými jsou vyšší nadmořská výška, nedostatek kyslíku nebo nízké teploty. S čočkami Vám mohou poradit například v aplikačním středisku čoček a zároveň e-shopu s kontaktními čočkami www.cockyshop.cz.

© Svět outdooru, srpen 2012, tento text je PR článkem inzerenta, text neprošel redakční ani jazykovou úpravou a obsah nemusí vyjadřovat názor redakce.

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: