Zkušenosti zkušených – Jesse Guthrie

Zkušenosti zkušených – Jesse Guthrie

S lezením začal známý průkopník sportovního lezení Američan Jesse Guthrie v roce 1973. Mezi jeho lezecké partnery patřili Jeff Lowe, Kurt Albert, Stefen Glowazc, Jerry Moffat, Wolfgang Gullich a další.

S CHLADNOU HLAVOU

S lezením začal známý průkopník sportovního lezení Američan Jesse Guthrie v roce 1973. Mezi jeho lezecké partnery patřili Jeff Lowe, Kurt Albert, Stefen Glowazc, Jerry Moffat, Wolfgang Gullich a další. Jeho cesta Tour de Jour (Alabama) je jedna z prvních 10+ v Americe, účastnil se expedic Makalu či Aconcagua, cestoval do 26 zemí. V roce 2003 uvedl do ČR značku Marmot a roku 2006 převzal obchodní zastoupení Vaude v ČR. Další sporty: pádlování na C1, běžecké lyžování, paraglading.

Jaké outdoorové aktivity tě zajímají?

Vždy mělo přednost lezení a běžkování. Mám ale rád vše, co se dá dělat v přírodě, v divočině, v horách, v lese. Většinou jsou to věci dobrodružnější, se špetkou adrenalinu… Naposledy jsem byl v Nepálu a Indii a šli jsme trek kolem Annapurny. Ale v poslední době cestuji méně, než bych chtěl, po Čechách, v Německu i v USA.

Máš recept pro stresové situace a pro bezpečnost na cestách?

Většinou se snažím udržovat zenovo/taoistický přístup a brát věci tak, jak jsou. Důležité je udržet si chladnou hlavu a nenechat se naštvat. A hlavně, když dělám něco nebezpečného, tak myslím na bezpečnost, snad nejvíc to platí při lezení v ledu.

Při které ze svých aktivit si kvalitu vybavení uvědomuješ nejvíc?

Asi právě při lezení v ledu si vždy říkám, že bych si mohl pořídit lepší vybavení. Ale obvykle je to proto, že bych uvítal, aby mi bylo tepleji nebo abych byl víc v suchu.

Jakému vybavení obecně dáváš přednost a co považuješ za největší pokrok v této oblasti v poslední době?

Chci vybavení, které je spolehlivé, pohodlné a jednoduché. Co se týká vývoje, tak nejvíce pokročily materiály. Jsou stále pevnější, flexibilnější, teplejší, sušší a zlepšuje se prodyšnost, takže tkaniny více udýchají… Snažím se držet krok s dobou, když se objeví něco nového, tak to vyzkouším a vidím, zda to funguje. Jak se říká, jsi jen tak dobrý, jak ti tvoje vybavení dovolí.

S jakým vybavením jsi spokojen, nebo naopak nespokojen?

Jsem velmi loajální ke značkám, které používám: VauDe, Marmot, Red Chilli, Wild Country… Na druhou stranu mi připadá, že se v outdoooru objevuje mnoho nového vybavení, na kterém je trochu zbytečně plno věcí navíc. Ne vždy to přidá na funkčnosti, ale vybavení skoro vždy víc váží…

Před čím by se člověk při výběru vybavení měl mít na pozoru?

Pokud narazíte na vybavení, které je tak skvělé a výhodné, že to snad ani nemůže být pravda, pak to nejspíš skutečně pravda není. Jinými slovy, dostanete, co si zaplatíte… Dobré vybavení není levné, ale je spolehlivé. Život je příliš krátký na to šetřit pár korun nebo dolarů na vybavení…

Vzpomeneš si na situaci, kdy vybavení bylo příčinou problémů?

Příčinou problémů obyčejně není chyba vybavení, obvykle je to špatné rozhodnutí, nezkušenost nebo nevhodně použité vybavení. Třeba když jsme jednou na sněhu použili lyžařské hole místo stanových tyčí. Když jsme je pak vytáhli, tak talířky zůstaly asi metr pod umrzlým sněhem.

Tour De Jour

Jaké přání bys sis chtěl splnit do budoucna?

Chtěl bych se vrátit na Makalu a znovu se pokusit o Západní pilíř. A jinak chci zažít tolik dobrodružství a zábavy, jak jen to bude možné.

© Svět outdooru 2008 převzato z MP 07 připravili Ondra Müller a Jiří Červinka

Zkušenosti čtenářů

T.Marek

Tak zkušenosti tohoto člověka tu opravdu chyběly! S velkým vděkem jsem zhltnul článek pojednávající o této legendě chodící reklamy, jež trousí reklamní slogany i zadarmo. Dosud jsem ani netušil, že je možné mít zenovo/taoistický přístup (asi k životu) a považoval jsem to za blábol. Leč J.G. mi konečně otevřel oči. A to nebyl jediný přínos mému bytí, co bych si počal bez Marmotu? Nosím několik svršků i bot vyrobených v zemích třetího světa a není to na nich vůbec poznat, ale zakoupením dalších – od této top outdoor značky jsem teprve pochopil o co jde. Z kvality zpracování a techničnosti střihů snoubících se ve výrobcích -Made in Bangladesh- jsem nadšením málem ejakuloval. To tu rozhodně chybělo! Rovněž tak musím J.G. gratulovat k lukrativnímu místu u takové firmy, jakou je Vaude. V marketingu této značky dělají opravdu ti nejlepší a všichni by se od nich mohli učit. Vždyť vytvoření holandské mutace jejich strány byl nanejvýš moudrý a progresivní krok – mají tam hory a přírodu úplně všude, škoda jen, že žádné místo ve zmiňované republice není dál než 3km od silnice. Snad pan J.G. stihne českou verzi do konce tohoto století, když musí být cituji: velmi loayální …a baví (ho)…věci dobrodužnější (asi víc dužniny). Přeji mu, ať mu vyjde ten Západní pilíř na Makalu a zalíbí se mu tam tak, že tam zůstane, neboť jen tak bude dělat věci nebezpečné a myslet přitom na bezpečnost. Což já tedy dělám vždycky, zejména při nechráněné souloži. Můj život je od teď rozzářen aurou čisté, nezkažené duše Jesse Guthrieho, jež ke mě proudí přes internet…

A nic

Marku, z tvého příspěvku se mi zdá jasná akorát tvoje orientace, když ti článek o Jessem navozuje tolik sexuálních představ….škoda jen, že je zadán ;o(
Nicméně bys měl vědět, že Vaude je německá značka..

Jiří Červinka

Přiznám se, že názory T. M. jsou pro mne nepochopitelné, ale zkusím se s tím poprat. Zkušenosti zkušených jsou krátké rozhovory o vybavení, které zpestřují ročenku Malý Průvodce. Příležitostně je zveřejňujeme i na Světě outdooru. Beru, že se jejich obsah může T.M. zdát plochý – my si myslíme, že i krátké představení názorů zajímavých lidí může být pro podobně smýšlející lidi přínosné (více o J.G. např. na http://www.zilinskyvecernik.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=7012&Itemid=71). Beru, že by v textu neměly být překlepy (díky za upozornění, za loayalitu a dužnost se omlouváme). Beru, že ne každý má rád Vaude (i když jde o špičku co se týká outdoorových trendů), Marmot či Holandsko. Ale co nechápu, že T.M. zpochybňuje skoro urážlivým způsobem člověka, kterého si velice vážím. Buď jde o ultranevrlého čtenáře (tzv. ultras), nebo zkrátka jen využívá internetu k vlastní exhibici. Tak snad aspoň ta aura bude pozitivní. Šéfredaktor Světa outdooru.

Jiří Červinka

Omluva čtenářům a dík T.M. za upozornění. Překlepy opraveny. J.Č.

T.Marek

Já to beru tak, že nám J.G ze svých zkušeností NIC neřekl. Být víc v suchu nebo chtít aby mi bylo tepleji – to snad při lezení v ledu napadlo každého. Většina Holanďanů německy rozumí. Pokud je někomu jasná má orientace, tak málo rozumí ironii – jestli jsem si ho někdy vážil tak teď už vůbec a to včetně spojení obou východních filozofií. A není to vůbec tím, že bych se o taoismus nezajímal, spíš mi to zní jako že to pan J.G. říká to, co je momentálně cool, free a in , ikdyž tento zvyk je samozřejmně poplatný jiné generaci. Včlánku jsou jeho horolezecké úspěchy jen slabě zmíněny, popis jeho kvalit jako vedoucího pracovníka jsem nenašel. Za to se dovíme že: Dobré vybavení není levné, ale je spolehlivé. = tak to je opravdu zkušenost zkušených, to mě osobně nikdy nenapadlo :-). Tyto články mi tedy připadají hodnotnější a přínosnější http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?107725-czech-gasherbrum-expedition-2007 a http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?107710-zkusenosti-zkusenych-honza-s%9Dovicek

T.Marek

…že pan J.G. říká to…V článku…

T.Marek

Ano, ten článek v Žilinském večerníku je ÚPLNĚ o něčem jiném.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: