Test čelovky Fenix HP15

Test čelovky Fenix HP15

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Fenix HP15
Druh svícení (Svícení) čelovka
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Hmotnost 198 g
Napájení baterie, akumulátor (dobíjecí)
Druh baterie nebo AKU AA
Pozice napájení interní
Počet akumulátorů nebo baterií 4
Mody svícení 6
Doba svícení v jednotlivých modech 2 hod až 206 hod (dle režimu)
Dosvit v jednotlivých modech až 172 m
Voděodolnost nebo vodotěsnost IPX-6
Použité LED diody Cree XM-L2(500 lm)
Upevnění čelovky třípáskové
USB konektivita ne
Infocena 1999
Dodává ARIGA
Více info na www.kronium.cz

Zaujalo mě

  • kvalitní provedení
  • odolnost a dlouhá životnost
  • velký světelný výkon

Shrnutí recenze

Krátce před koncem roku 2013 spustil Fenix prodej nové čelovky HP15, která se v době uvedení na trh pyšnila nejvyšší svítivostí z celé nabídky Fenix. Po sedmiměsíčním testování dříve publikovanou recenzi doplňujeme o více praktických zkušeností s touto parádní a skutečně výkonnou čelovkou.

PODROBNÝ POPIS

Na úvod by bylo dobré zmínit, jak testování probíhalo. Zatímco v rámci recenze otištěné v magazínu Svět outdooru 1/2014 (a následně publikované zde na webu) jsme se zaměřili především na technický popis, při následném testování šlo již jen o praktické poznatky z terénu, kterými je původní text obohacen. Fenix HP15 byl prověřen především během četných víkendů strávených v Alpách na skialpech, při zimní i jarní turistice v Česku a v neposlední řadě testování probíhalo v sedle horského kola.

Čelovka Fenix HP15 s trojcestným páskem a pouzdrem na baterie mimo samotnou čelovku
Čelovka Fenix HP15 s trojcestným páskem a pouzdrem na baterie mimo samotnou čelovku

Svítivost na papíře

Čelovka značky Fenix, model HP15, využívá výkonné LED firmy Cree a to XM-L2. Tato LED je schopná poskytnout výkon až 10W (1052 lm) a výrobce u ní dosáhl účinnosti nebo-li měrného výkonu 116 lm/W při nejvyšším napájecím proudu 3A (při obvyklejší hodnotě proudu 0,35 A je to dokonce 186 lm/W). Pro zajímavost uvedu, že když trhu s výkonnými LED kralovaly v roce 2006 Luxeony firmy Lumileds, pohyboval se měrný výkon pod hranicí 40 lm/W. K čemu to vše ale vlastně je? Je to jednoduché. Čím větší měrný výkon, tím více dodávané energie se přemění na světlo a nikoliv na teplo. A to je žádoucí. Model HP15 byl se svými 500 lm byl nejvýkonnější čelovkou značky Fenix. To sice dnes už není pravda, protože jej předběhl model HP30 (totožná LED dioda, 900 lm, napájení 4x CR123A nebo dodávaný akumulátor), nicméně svítivost je impozantní.

Bez difuzoru na maximální výkon HP15 dobře osvětlí objekty vzdálenější než 100 m
Bez difuzoru na maximální výkon HP15 dobře osvětlí objekty vzdálenější než 100 m

Svítivost v terénu

Hned při prvním ostřejším použití čelovky na tradičním prosincovém přechodu Krkonoš s horolezeckým oddílem, při kterém každý rok bez výjimky zatmíme, se ukázalo, že svítivost bude opravdu dobra. Nicméně nebylo ji možné dostatečně posoudit vzhledem k mlze, která Krkonoším celý víkend vládla.

O skutečně skvělé svítivosti mě přesvědčila zkušenost ze skialpinistické akce v Ötztalských alpách. Na horskou chatu (toho času zavřenou, stejně jako většina alpských chat přes zimu) jsme první den vyrazili příliš pozdě a celá naše skupina zatměla. Nikdo nevěděl kde přesně chata je a cesta byla neznačená a neprošlapaná-nejspíš jsme byli první, kdo na chalupu v zimní sezoně šel. Čím blíže jsme byli cíli (nebo alespoň doufali, že jsme), tím se terén stával obtížněji průstupný a těžší na orientaci. Nebudu už vás napínat. Hledali jsme římsu na skalním masivu, která nás měla dovést přímo k chalupě. Nebylo tedy možné nastavit azimuth a pustit se rovnou za nosem, ale trefit se v noční zasněžené krajině přesně do daného místa kdesi ve tmě. Když jsme se podle navigace nacházeli 300 metrů od skaliska, o kterém jsme si mysleli, že to správné, odklopil jsem difuzor a na vzdálenost 300 metrů na skalním masivu jasně rozpoznal, kudy vede naše cesta. Musím říct, že tento zážitek se mi vryl hluboko do paměti a i během dalšího testování jsem si svítivost, ať už do dálky bez difuzoru nebo v širokém úhlu s ním velmi pochvaloval.

Konstrukce

Čelovka Fenix HP15 je klasické konstrukce, na třícestném pružném náhlavním pásku je umístěn čelní světelný modul. Bateriové pouzdro lze umístit jednak na pásek na zátylek, což se při hmotnosti 4 ks  AA baterií nebo akumulátorů nenosí úplně pohodlně, nebo lépe za pomoci 1 m dlouhého prodlužovacího kablíku (130 cm kabeláže celkem) někam do kapsy nebo batohu. Nejprve jsem s kablíkem trochu zápolil, protože jsem mna jeho přítomnost nebyl zvyklý a kamarádi mne vždy od takovéto konstrukce čelovky odrazovali, ale musím konstatovat, že si člověk zkrátka zvykne. Jediný problém bych možná viděl u nočního běhání v létě, kdy máte jen elasťáky a triko, potom bateriové pouzdro nebude kam zastrčit. Protože ale běh k smrti nenávidím, v praxi jsem toto neprověřil. Zdroj energie (v zimě) je díky umístění v bundě lépe chráněn před nízkými teplotami a odlehčí se vám hlava. Konektory kablíku nemají žádnou otáčecí bajonetovou pojistku. Při testování jsem si nikdy nelámal hlavu s tím, kam pouzdro na baterie uložím a když jsem jej potřeboval vyndat, bez obav jsem jej z batohu silou vytahoval přímo za kabel. Spojky se nerozpojily. Proti samovolnému rozpojení jsou spoje chráněny lisovanou „obroučkou“ na konektoru/zástrčce, která po silnějším zatlačení do protikusu – konektoru/zásuvce vklouzne do žlábku uvnitř a spolehlivě drží.

bateriového pouzdra můžeme dát jak klasické alkalické baterie, tak kvalitnější lithiové články, nebo pro opakované používání výhodnější dobíjecí NiMH akumulátory. Nezkoušel jsem jiné než alkalické baterie a doby svícení jsem přesně neměřil. Mohu říct jen tolik, že s čelovkou na hlavě můžete bloudit nočními horami, máte skvělý rozhled do stran a nemusíte si dělat starosti s tím, že vám „dojde šťáva“.

Ve vodorovné poloze je spínač Fenic HP15 zcela zakrytý plastovou stříškou...
Ve vodorovné poloze je spínač Fenic HP15 zcela zakrytý plastovou stříškou…

Jediná vada na kráse?

Provedení bateriového pouzdra je totožné jako u modelu Fenix HP25. Je dostatečně utěsněné a přístupné po povolení plastové hlavice šroubu ve spodní části. V recenzi jsme vyjádřili podezření, že šroub sloužící k dotažení krytky bateriového pouzdra se při používání samovolně dotahuje a po delší době používání je pak velmi obtížné jej holýma rukama povolit. Musím říci, že toto podezření se během testu potvrdilo. Pokud šroub jen lehce dotáhnete a následně jej chcete po cca měsíčním používání povolit, jde to opravdu ztuha. Pokaždé se mi to nakonec podařilo povolit jen rukama (šroub jsem chytil například v bavlněném triku), ale dá to zabrat.

Optika

Vlastní světelný modul je složen z kombinace plastových dílů a hliníkového dílu pro uchlazení výkonné LED. Kdo by namítal, že plastové díly nemají dlouhou životnost, mýlil by se. Jak už jsem zmínil výše, čelovku jsem ani při samotném používání a hlavně při jejích četných transportech nešetřil a po sedmi měsících používání je na povrchu jen několik škrábanců. V tomto bodě bych rád vyzdvihnul existence difuzoru, který při transportech plní fuknci ochrany reflektoru, což vidím jako velké plus. Ten má průměr 3 cm a kryje jej tvrzená skleněná čočka s antireflexním povrchem. Vzhledem k absenci optiky a hladkému povrchu reflektoru je výsledná světelná stopa dána zejména vyzařovacími vlastnostmi samotné LED. Světelná stopa má silněji zvýrazněný střed s rovnoměrně rozloženým okolím (viz foto). Okolo výraznějšího středu jsou zejména při blízkém nasvícení např. zdi patrné menší nažloutlé laloky směřující do 4 stran. Petr Macháček při recenzi světelnou stopu hodnotil takto: „Osobně mi barva přijde jemně do studena, lehounce modro-fialová, zejména blíže ke krajům, ale tento vjem se citelně vytrácí s větší nasvícenou vzdáleností. Celkově hodnotím v terénu vjem z barvy světla jako uspokojivý.“ Já z pohledu praktického testera mohu říci jen to, že i při delším nočním použití mne nijak nebolely oči a světelná stopa se mi zdála jako příjemně rozložená, i když poznámka ke zvýrazněnému středu je na místě-nicméně to v praxi vidím spíš jako výhodu než naopak. Mimochodem LED Cree XM-L2 se vyrábí až v 6 variantách bílého světla (od studené bílé, přes neutrální, až po bílou s CRI 90). Jaká je použita zde nevím.

Světelná stopa HP15 bez nasazeného difuzoru. S difuzorem je zvýraznění středu téměř zanedbatelné
Světelná stopa HP15 bez nasazeného difuzoru. S difuzorem je zvýraznění středu téměř zanedbatelné

Světlo je z reflektoru vyzařováno v úhlu cca 80° (ve vzdálenosti 1 m je šířka světelné stopy cca 1,7 m). Případná potřeba většího rozptýlení světla do šířky je u modelu HP15 řešena sklopením zmíněného difuzoru nasazeného na hlavici reflektoru. Difuzor je v obou polohách dostatečně fixován a při jeho použití se úhel vyzařování světla rozevře až na cca 180°. Bohužel pant difuzoru i „packa“ na jeho sklápění odrážejí nepatrné množství světla směrem k očím. Neznamená to, že by uživatele světlo oslňovalo, je to však trochu rušivý element, než na tento drobný neduh uživatel při chvíli svícení zapomene. Když jsem si během testu jen krátce posvítil ve stanu a podobně, vždy jsem si této vady na kráse znova všimnul, ale jak bylo řečeno, po chvíli si zvyknete a nevidím v tom problém.

Naklápění světelného modulu je možné v několika krocích v rozsahu takřka 90°, z vodorovné polohy až téměř zcela kolmo dolů pod nohy. Fixace je dostatečná a drží i za pohybu. Ve vodorovné poloze je spínač čelovky dokonale krytý plastovou „stříškou“ proti náhodnému zapnutí. Tato krytka byla podle mého názoru asi jediným adeptem na zničení, nicméně se tak nestalo, neulomil jsem ji a je stále tam, kde má být. Spínač má jasnou a zřetelnou odezvu na namáčknutí, a přestože není rozměrný, lze jej pohodlně obsloužit i v rukavicích. Možná se někomu zdálo, že letošní zima za nic nestála, ale kdo jezdil do Alp ví, že sněhu bylo dost. V rukavicích jsem s čelovkou manipuloval většinu testu a skutečně je obsluha jednoduchá. Nepatrný problém při obsluze spínače v mohutnějších rukavicích nastane pouze v případě, kdy se jej snažíme ovládat při svícení do dálky. Spínač je totiž zčásti zakrytý zmíněnou „stříškou“.

Pět režimů svícení dává dostatečně na výběr výkonu pro každou příležitost. Šestým režimem je signál SOS. Jednotlivé režimy jsou seřazeny v pořadí od nejméně výkonného po nejvýkonnější následovně: 4 lm (výdrž 206 hodin) – 45 lm (25,3 hod) – 125 lm (10 hod) – 275 lm (4,3 hod) – 500 lm (2 hod). Chybí možnost svítit červeným světlem, což by možná někomu mohlo vadit, nicméně já ani u čelovek, které tuto funkci nabízejí, tuto možnost nevyužívám. Uvedené časy odpovídají použití NiMH akumulátorů o kapacitě 2500 mAh. Provoz v režimu 500 lm je omezen na 3 minuty, poté dojde k přepnutí do režimu 275 lm. Tři minuty jsou dost času na to, například najít skalní římsu uprostřed skalního masivu, jak jsem psal hned v úvodu… Obsluha je klasická, krátké nebo delší namáčknutí vyvolá obvyklou činnost (přepnutí nebo vypnutí). Čelovka je vybavena elektronickou regulací pro konstantní proud, která zaručí konstantní výkon i při postupném vybíjení baterií. Výrobce uvádí dosvit až 172 m, což je dle mé zkušenosti nesmysl. Možná skála nebyla vzdálená 300 metrů, ale méně, nicméně dosvit je podle mě minimálně 200 metrů, ale spíš více.

Orientačně jsem se přesvědčil, jak je na tom elektronika čelovky. Proud v klidovém stavu je příkladně neměřitelný (méně než 1 µA), takže nehrozí samovolné vybíjení baterií nebo akumulátorů. Na krátce použitých s čelovkou dodávaných alkalických bateriích (celkové napětí naprázdno 6,15 V) jsem v jednotlivých režimech naměřil následující příkony:

V režimu nejvyššího výkonu si čelovka bere více než 5W příkonu a teče do ní proud téměř 1A!

Mohu konstatovat, že změřené hodnoty korespondují s časy výdrže udávanými výrobcem.

Závěrečné shrnutí

U čelovek a svítilen firmy Fenix jsme si zvykli, že používají často jako jedni z prvních nejnovější výkonné LED firmy Cree. Dosahují tak značného světelného výkonu a dosvitu při současném snižování spotřeby energie. Druhou devizou těchto čelovek je jejich pečlivé zpracování a provedení od kterého lze očekávat odolnost a dlouhou životnost. Osobně jsem po testu z čelovky nadšený a už teď se těším, až do redakce dorazí další testovací kousky Fenix.

HP15 bych doporučil všem, kteří potřebují opravdu hodně svítit a nevadí jim vzít s sebou do batohu nebo do kapsy nějaký ten gram navíc. Přestože jsem do teď používal daleko méně výkonnou a lehčí čelovku (Black Diamond Spot) a měl jsem pocit že je to přesně taková svítilna, kterou potřebuji, asi trochu změním názor!

Další informace

LED svítilny značky Fenix si za své několikaleté působení na světovém trhu vybudovaly obrovský respekt. Jedná o výrobky společnosti FenixLight Limited, jenž se zaměřuje na produkci vysoce kvalitních LED svítilen a čelovek pro domácí, venkovní a profesionální použití.

Výrobky firmy FenixLight se vyznačují velmi pokročilým designem a kvalitním provedením. Srdce každé svítilny tvoří spojení vysoce efektivní digitální elektroniky a špičkové výkonné LED.
Díky široké nabídce modelů se svítilny Fenix uplatňují v profesionální sféře v armádě, policii, vězeňské službě, u záchranných složek, jako svítilny pro dobrodruhy, pro sportovce, turisty, horolezce a i běžné domácí použití.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: