Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

Test Univerzálního kempinkového Samovaru Alb (video)

Test Univerzálního kempinkového Samovaru Alb (video)

V zahraničí poměrně známá konvice na rychlé uvaření vody, tzv. Kelly Kettle, se dočkala svého českého ekvivalentu od firmy ALB Forming s pojmenováním Kempinkový Samovar a musím poznamenat, že česká verze je v ledasčem o dost vylepšená.Údaje výrobce:
Univerzální kempinkový Samovar Alb
Objem: 1,2 l
Hmotnost: 980 g (bez podstavce)
Materiál: hliník
Infocena: 981 Kč
Dodává: ALB Forming

Celý set je tvořen hliníkovou konvicí, „topeništěm“ (miska s otvorem pro přívod vzduchu), podstavcem na ešus a transportním obalem. Konvice má dvojitou stěnu s „komínkem“ uprostřed. Pomocí nalévací/vylévací hubičky se do mezistění nalije voda a hubička se zavíčkuje pískátkem. V topeništi se rozdělá oheň, konvice se na něj usadí a v tu chvíli začne fungovat komínový efekt. Jen při přespřílišném naložení dřevem je třeba dát pozor na ucpání přívodového otvoru. Pokud je vše v pořádku, z komínku se téměř nevalí kouř. Po 3 – 4 minutách se začne konvice chvět a poskakovat a pískátko dá nepřeslechnutelným signálem najevo, že voda vře. Sklopná izolovaná ucha usnadní přenášení a vylévání horké vody. Pískátko a ucha jsou asi dvě nejlepší inovace, které si zahraniční originál zasloužil, a českému výrobci se povedly.

Při testu se konvice osvědčila. Litr vody v ní uvaříte za báječné 3 minuty a 20 vteřin, je to skutečně velmi rychlé a s pískátkem i poněkud vtipné, když vám vaše konvička na některém z brdských kempů ohlásí, že voda na kávu je už hotová. Vychytávkou je nerezový podstavec na ešus, který se vsune do ústí komína, lze tedy teplo vzniklé spalováním dřeva využít hned nadvakrát. Ovšem na podstavci nelze provádět nějaké velké vyvařování, vzhledem k době varu vody v samovaru, spíše nějaký ohřev apod.

Na co si dát pozor? V první řadě je potřeba říct, že topeniště se samozřejmě silně zahřívá, a je třeba myslet na podklad pod ním, aby nevzplanul či se jinak nepoškodil. Ohýnek se v misce (topeništi) nerozdělává tak snadno jako volně v ohništi, ale po nasazení konvice se už spolehlivě rozjede. Přikládat je možno buď spodním přívodním otvorem v misce, anebo přímo komínkem. Topit se dá drobnými větvičkami, šiškami… na ohřev většinou stačí to, na co z pohodlného sedu někde v lese dosáhnete. Konvice by se neměla plnit ničím jiným, než čistou vodou (tedy ne šťávy, čaj, alkohol). Orientačně jsem konvici převážil a se vším všudy (kompletní příslušenství) váží 996 g, v podstatě tedy méně než uvádí výrobce. Výrobce nabízí také ještě menší konvici 0,5 l (520 g, 767 Kč).

Součástí je i transportní obal, do kterého se dá souprava pěkně uklidit a bez problémů přenášet i v batohu. Jistě stojí za zmínku, že použití Kempinkového Samovaru je poměrně nezávislé na počasí.

Z uvedeného vyplývá, že hlavní využití konvice je pro všechny, kdo rádi táboří s otevřeným ohněm. Konvice je jednoúčelová a vcelku objemná věc a pro outdoorové cesty s minimem vybavení, pro hřebenovku Roháčů, ale ani pro natřískaný kemp na Mácháči nebude velkým přínosem. Na tom nemění nic ani doplnění o nástavec na ešus, protože při delším vaření sice může být konvice podstavcem pro nádobu, ale musela by se v ní pořád vyměňovat vroucí voda za studenou. Ale pro táborníky, zálesáky a trampy, kteří potřebují opakovaně horkou vodu, mají potřebu udělat si po ránu pod širákem rychle čaj nebo vypít po obědě kávičku s výhledem na pískovcové údolí, pro ty všechny bude konvice zajímavou možností. Ostatně také vodácký puťák nebo stálé tábořiště, to všechno jsou místa, kde se konvice uplatní.

Konvice je dobrým pomocníkem pro každý typ táboření, při kterém je potřeba vařící voda a s touto konvicí ještě i velmi rychle. Osobně mi nedělá problémy ji nosit v batohu, jen je třeba dát pozor na promáčknutí pláště, uschovaná někde na kempu by také nebyla k zahození, ale její váha zas není tak závratná, spíše to, že je to objemnější válec, pro který se v batohu nemusí najít vždy místo. Je to skvělá alternativa místo klasické konvičky, nemusíte rozdělávat oheň v ohništi, ani mít vařič, ale přesto si uděláte dobrou kávu za jakéhokoli počasí.

© Svět outdooru, test říjen 2012, text, foto i video Zdeněk Hübst

 

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

03.10.2012, Zdeněk Hübst


Diskuse


BAZAJAC
BAZAJAC
Nemusí byť až taká nevýhoda. Zaobstaral som si originál Kelly Kettle 0.5L. Teda tá má namiesto píšťalky korkovú zátku. Už som ju odskúšal aj tak, že do batohu som zbalil konvicu naplnenú vodou a dovnútra sa v pohode zmestí ešte 0.5L PET flaška. Pravdepodobne sa to dá aj do tejto konvice.
04. 10. 2012, 12:09:00
Zdeněk Hübst
Zdeněk Hübst
Samozřejmě, že se něco vejde i do této konvice, ale je třeba počítat tím, že se značně to něco za zašpiní.
05. 10. 2012, 16:10:00
jan
jan
Jde např při použití v kempu dát pod konvici liháč na tekutý líh vejde se misky na dříví
06. 10. 2012, 13:15:00
Zdeněk Hübst
Zdeněk Hübst
Horní průměr misky topeniště je 18 cm, dolů se trochu kónicky zmenšuje. Otázkou bude ale efektivita.
07. 10. 2012, 19:59:00
Jaro
Jaro

Celkom fajn je aj Ghillie Kettle, na tej sa dá aj variť - http://doprirody.prakticky.sk/2015/12/15/ghillie-kettle-explorer/

15. 12. 2015, 14:25:29

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze