↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

• ARCHIV

Test cestovního vodního filtru Sawyer Squeeze

Test cestovního vodního filtru Sawyer Squeeze

Chystáte se v létě do oblasti, kde není zaručen každodenní přísun pitné vody? Pak se rozhodně neobejdete bez vodního filtru. Filtr, který díky své velikosti hravě schováte do kapsy, jsme otestovali na vodácké expedici v Turecku.Vodní cestovní filtr Sawyer SP129 Squeeze

Technologie: PointONE

Hmotnost: 85 g

Délka/průměr: 15 cm/ 4 cm

Kapacita: 3 000 000 l

Infocena: 1790 Kč

Dodává: Bushcraftshop.cz

Více info na Bushcraftshop.cz

Hned na první pohled mne filtr zaujal svými rozměry. Patnáct centimetrů dlouhý váleček o průměru 4 cm přesně splňuje moje představy o tom, jak má vypadat filtr, který jsem ochotný s sebou tahat pro pobyty v přírodě. Vzhledem k tomu, že jsem kajakář a na vícedenní cesty nemám v lodi příliš prostoru pro výbavu, můžu hned na začátek říci, že filtr Sawyer Sqeeze si do výbavy z tohoto pohledu bez problému můžu přidat.

Pojďme na to ale popořadě. Když filtr dostanete, vybalíte z krabice tři komponenty. Samotný filtr, skládací plastovou lahev a injekční stříkačku o objemu 60 ml. Samotný filtr je navíc opatřen šroubovacím uzávěrem používaným na cyklolahvích (=“dudlík“), pro případ, že  chcete pít přímo přes něj.

Pozor na dotahování závitu

Samotné použití je jednoduché a intuitivní, nicméně jsem při něm narazil na jednu nepříjemnost zaviněnou vlastní nepozorností, ale k tomu se ještě dostanu. Do skládací plastové lahve o objemu 1 l naberete vodu, kterou chcete filtrovat. Výhodou je, že můžete použít i klasickou PET lahev, protože závit na té dodávané je totožný. Našroubujete filtr. A tady pozor. Protože jsem chtěl zkoušet, jak moc intuitivní použití je,  nečetl jsem pozorně návod, což se mi právě v tomto bodě manipulace vymstilo. Utáhl jsem závit na maximum, což je z důvodu použití měkkého těsnění pod hrdlem nežádoucí. Pokud těsnění příliš zmáčknete, přestane plnit svoji funkci a při filtraci potom dochází k jeho obtákaní, voda stéká po filtru a mísí se s přefiltrovanou vodou.

 

Ze skládací plastové lahve voda protéká filtrem a do pet lahve protéká již přefiltrovanáZe skládací plastové lahve voda protéká filtrem a do pet lahve protéká již přefiltrovaná

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po shlédnutí videa, jak má správně utažení filtru vypadat, byl problém byl vyřešen. Pro všechny tedy zdůrazňuji, závit stačí dotáhnout jen jemně, druhou rukou je dobré držet skládací lahev a ve chvíli, kdy ji otáčením začnete deformovat, je utaženo. Žádné dotahování na krev se tady nehodí. Složitější to bude u PET lahve, nicméně člověk brzy tu správnou míru dotažení dostane do ruky. Mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Po našroubování filtru už jen velmi jednoduše protlačíte vodu skrz. Zkoušel jsem zda voda proteče gravitačně – proteče, ale filtrace jednoho litru trvá několik minut. Mnohem rychlejší budete, když dodávanou skládací lahev (nebo PET lahev) budete mačkat. Voda se přefiltruje úplně stejně, ale velmi rychle. Je potom už jen na vás jestli si ji budete lít rovnou do pusy nebo třeba do připravené větší nádoby, abyste si vytvořili zásobu. Já jsem filtr používal na obojí a vždy bez problémů.

Jak vůbec filtr funguje?

Součástí balení je ještě zmíněná injekční stříkačka. Tu potřebujete na zpětný průplach filtru. Pokud bych měl popsat proč je to potřeba, začnu asi tím, jak vlastně filtr funguje. Jedná se o systém vláken, na jejichž povrchu je membrána s póry (otvory) velikosti 0,1 micronu. Voda se z vnější strany vláken tlačí skrz póry dovnitř a vlákna (chcete-li malé rourky) ji vedou dále směrem k výtoku z filtru. Otvory o průměru 0,1 mikronu svou velikostí zajišťují zachycení všech nežádoucích věcí, které potřebujete z vody dostat. Tedy prvoky, bakterie a mechanické nečistoty. Filtr si neporadí s viry, které jsou příliš malé a také s chemickým znečištěním. Osobně ale neznám filtr, který by si snadno s chemickým znečištěním snadno (tedy v polních podmínkách, kdy řešíte velikost a každý gram) poradil.

 

Z krabice vybalíte filtr, skládací plastovou lahev a injekční stříkačkuZ krabice vybalíte filtr, skládací plastovou lahev a injekční stříkačku

Pokud se vám nechce vodu přefiltrovávat do nádoby, můžete pít rovnou z hrdla filtru, které je k tomu uzpůsobenéPokud se vám nechce vodu přefiltrovávat do nádoby, můžete pít rovnou z hrdla filtru, které je k tomu uzpůsobené

Filtr je nutné pravidelně čistit injekční stříkačkouFiltr je nutné pravidelně čistit injekční stříkačkou

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tím, že vodu filtrujete se otvory membrány postupně zanáší a sem tam je třeba ji pročistit. A přesně k tomuto účelu slouží dodávaná stříkačka. Naberete do ní přefiltrovanou vodu, nasadíte v protisměru k filtru a jednoduše jej vodou v propláchnete. Tuto činnost je třeba provádět v závislosti na znečištění vody, kterou přes filtr tlačíte. V případě čistších vod stačí třeba i jednou za tři dny, takže například v mém případě třídenního výletu s lodí nemusím stříkačku ani tahat s sebou, pokud nepojedu na africký bahnotok. Pro mě tedy další příjemná zpráva.

Ostrý test: Filtr obstál

Co se týká kvality přefiltrované vody nemám k dispozici laboratorní testy ani další výsledky, nicméně jméno, které firma Sawyer má a množství informací, kterými je spolehlivost filtru na webu podložena ve mne rozhodně budí důvěru a ne pocit, že se jedná o „levnou cetku“. Pokud mohu hodnotit čistě uživatelsky, tak jsem měl filtr na devítidenním výlětě do jižního Turecka a ani já, ani kamarádi, které jsem filtrovanou vodou hostil, netrpěli žádnými potížemi. Řekl bych tedy, že filtr obstál.

Pokud bych měl přidat ještě něco k dobru, pak je to určitě kapacita filtru, která mne naprosto ohromila. Výrobce uvádí životnost filtru více než 3 000 000 litrů, což je slušný výkon a po přepočtu na peníze zjistíte, že vás jeden litr vody vyjde na neuvěřitelných 0,0004 Kč. Obávám se však, že za svůj krátký pobyt na Zemi toto tvrzení nebudu moct potvrdit. Osobně si myslím, že dřív než si to kvantum litrů, které filtr vydrží vypiju, tak ho ztratím nebo jinak znehodnotím.

Z praktického použití ještě zmíním, že jsem filtr po dobu testu nijak nešetřil a vše vydržel bez úhony,  filtrační lahev nevyjímaje. Myslím, že jsem našel lehkého, cenově dostupného, akorát velikého, a spolehlivého parťáka na cesty. Zcela jistě se mnou nevyrazil naposledy a určitě se ještě do pár zemí, kde je třeba filtrovat vodu, podíváme.

Podívejte se na desrtiminutové video, na kterém je znázorněno použití filtru v praxi:


21.05.2014, Petr Snížek


Diskuse


V testu mi chybí, z jakého zdroje jste brali vodu na filtrování. Chápu, že rozbor filtrované vody je náročný, takže hodnocení, že se za devět dnů nikdo nepo... stačí, ale z praktického hlediska vidím dost zásadní rozdíl mezi tím, jestli jste filtrovali vodu přímo z řeky nebo z jiných, možná i nekontaminovaných zdrojů.
22. 05. 2014, 21:56:35
Ahoj Jirko, kolega, kter7 filtr testoval, bral vodu z řek, na kterých v jižním Turecku pádlovali. Samozřejmě je možné, že voda tam byla v pohodě, ale tak to zkrátka s testama v terénu je. Nicméně myslím, že jižní Turecko už patří mezi oblasti, ve kterých se test filtru dá považovat za odpovídající :-). Měj se, Martin
26. 05. 2014, 11:30:13
Dav
Dav
Místo časového údaje 3 dnu po kterých je potřeba filtr propláchnout by se spíše hodil údaj po kolika litrech.
31. 05. 2014, 21:46:58
Tomáš
Tomáš
Ono je to čištění dost závislé na tom jak moc je voda zakalená, potřeba čištění se projeví sníženým průtokem vody filtrem. Já třeba čistil po 7 denním treku až doma, takže těžko uvádět počet litrů.
01. 06. 2014, 22:24:55
Čistě ze zvědavosti se chci zeptat jestli dokáže přefiltrovat mořskou vodu na pitnou. Můj názor je, že roztok soli se přes filtr nezmění. Máte s tím někdo zkušenost? A to samé předpokládám i u UV čističe SteriPEN.
25. 06. 2014, 11:00:19
To zcela jistě neumí, ani jeden ani druhý. Příručné odsolovače existují, dokonce v posledním vydání časopisu Svět Outdooru byla i recenze jendoho takového odsolovače. Ovšem hmotnost a cena jsou někde jinde.
25. 06. 2014, 11:53:03
Ahoj, nemáte někdo zkušenost s tímhle filtrem v asijských zemích? Ne, že bychom chtěli na Srí Lance pít přímo z potoka, ale zajímalo by mě jak si poradí s bakteriemi ve vodě z kohoutku a jinak stáčené a znečištěné vodě. Díky za případnou odpověď :)
04. 07. 2014, 21:54:33
Petra
Petra
My jsme ho používali při dovolené v Thajsku, cestovali jsme jako baťůžkáři, právě výhradně na kohoutkovou vodu. Jsme už víc jak půl roku doma a jsme v pořádku, takže bych se nebála ani Srí Lanky.
15. 07. 2014, 14:29:45
Honza
Honza
S bakteriemi by opravdu neměl být problém nikde, třeba i s vodou ze stoky - vzhledem k velikosti filtru 0.1 nanometru filtrem bakterie neprojdou. Jiná věc jsou viry - menší virové částice filtrem projdou. Drtivá většina problémů ze špatné vody je způsobena bakteriemi, ale ne všechny.
22. 07. 2014, 18:04:16
mik
mik
Mám filtr od stejného výrobce,ale jinou řadu.Ten se musí proplachovat již PŔEFILTROVANOU VODOU!!Tady ten borec sundal náústek a natáhl vodu z potoka a prohnal to tím filtrem.Několikrát!Tak jak je to správně?Podle mě ten filtr může rovnou zahodit.Nejsem angličtinář,takže to mohl okecat tak,že tam řekl,že je třeba použít vodu již přefiltrovanou.Ale nemusel to potom demonstrovat,takže to považuji za nepravděpodobné.
27. 04. 2015, 15:27:43
Martin
Martin
Filtr je potřeba proplachovat čistou vodou.
26. 06. 2015, 10:33:04

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

• SVĚT OUTDOORU KE STAŽENÍ

Svět outdooru 1/2016

 

Stáhněte si první číslo časopisu Svět outdooru 2016!

Těšit se můžete na tipy na dálkové treky v Evropě, rozhovor s Jánem Smoleněm nebo Kilianem Jornetem a nechybí ani recenze a rady k vybavení. První číslo navíc obsahuje speciál Svět běhu!

PRODUKTOVÉ TIPY

• ANKETA

Pro orientaci v přírodě a na horách používám:

Mapu a buzolu
Mobil s GPS
Outdoorovou GPS
Mraveniště
Hvězdy a souhvězdí
Chodím za nosem