TSL 302 Freeze – na sněžnice i s malými dětmi

TSL 302 Freeze – na sněžnice i s malými dětmi

Jednou z výhod sněžnic je to, že je může používat opravdu každý a dokonce bez nutného i nudného učení. To ocení obzvláště děti a samozřejmě i jejich rodiče. Výrobci sněžnic na děti pamatují a nabízejí i dětské modely. Inspirací mohou být sněžnice 302 Freeze od firmy TSL.

Údaje výrobce:
Materiál: Polypropylen
Nosnost: 25 – 40 kg
Rozměry: 48,5 x 18 cm
Hmotnost (pár): 760 g
Barvy: fialová (flower), modrá (flame), zelená
Infocena: 1800 Kč
Dodává: S.E.I.F.E.C.O.

Pokud tedy sněžnicím holdujete, můžete mít i dětský doprovod. Hlavní výrobci sněžnic na děti pamatují a nabízejí i dětské modely, v našich obchodech sice zatím příliš vidět nejsou, nicméně sehnat jdou. Inspirací mohou být sněžnice 302 Freeze od firmy TSL. Před časem jsme zveřejnili krátkou recenzi těchto sněžnic. Nyní původní text doplňujeme o praktické poznatky z testu.

Dětský model sněžnic 302 Freeze od francouzské firmy TSL je vhodný i pro serióznější výpravy. Nebudeme přece chodit jen po rovných loukách, i když od počátku to byla pro děti velká zábava. Důležitá věc na sněžnicích je vázání, zde umožňuje použít boty od velikosti 29 do 40. To znamená, že je obují už děti mezi 3 až 4 rokem a vydrží jim pak bez problémů mnoho let.

Vázání na těchto sněžnicích je velmi jednoduché, spolehlivé a účelně vyřešené, takže by s ním malý uživatel, po vysvětlení a vyzkoušení, neměl mít problémy. Podle zkušeností vím, že pokud dítě nemá doporučených minimálních 25 kg tak použití to nijak nevadí. Maximální nosnost výrobce limituje do 50 kg, doporučených je ale jen 40 kg.

Hmotnost každé ze sněžnic je 380 g a její rozměry jsou 48,5×18 cm. Sněžnice mají zespodu šest masivních ocelových hrotů pro zachycení i na zledovatělém povrchu sněhu a pod špičkou boty je plastový přední drapák pro zlepšení trakce při stoupání svahem. Celé sněžnice jsou vyrobeny z odolného polypropylenu a nabízeny jsou ve třech barvách – fialové (flower), modré (flame) a zelené. Navíc jsou sněžnice ještě ozdobeny drobným obrázkem, takže ty fialové s květinkou se naší malé slečně velmi líbí.

Sněžnice jsme testovali na závěr minulé zimy. Pro první kroky na těchto sněžnicích jsem dal dětem hůlky a myslel jsem, že jim pomohou k lepší rovnováze. U dospělých se to docela osvědčuje. Děti však, zdá se, hůlky v rovinatém terénu vůbec nepotřebují, pravda, občas upadnou, ale spíš s nepozornosti a vůbec jim to nevadí. Největší problém, který děti mají, je udržet si širší krok a jít rovně bez vytáčení špiček. Velmi brzo začínají na sněžnicích dokonce pobíhat. Kupodivu není pro začátek nutný příliš ideální sníh, děti se na sněžnicích snadno pohybují i v sypkém sněhu, kde se i klasické sněžnice boří 10-15 cm hluboko. Bez sněžnic se nohy ale boří až nad kolena, takže i děti snadno chápou, že se sněžnicemi jim se chodí lépe a dojdou i tam, kam by jinak dojít nemohly. Máme-li štěstí a sněžnice má více dětí, pak jsou brzy na sněžnicích obratnější než leckterý dospělý. Volná pata s vázáním výkyvným až do 90 stupňů nejde sice zablokovat na pevno, myslím, že dětem to ale nijak nevadí, neviděl jsem, že by chtěly couvat, nebo měly s chůzí nějaký problém. Maximálně si při běhu v zatáčce přišlápnou druhou sněžnici a pak občas i upadnou, to samé se jim ale stává i na lyžích. Malým dětem dělá problém synchronizace rukou s krokem, protože opírat se v lehkém terénu nemusí a tudíž je to nijak nenutí si dávat pozor. Je-li někde špatně průchodný sníh, doporučuji jít jako první, stopu jim trochu prošlapat a ukázat na případné záludnosti jako jsou kameny, větve apod. No a tady se hůlky již dobře uplatní.

Trochu problémů jsme měli s upínáním vázání. Ne tedy já, ale děti samostatně věnují jen malou pozornost řádnému upnutí bot do vázání. Pak se může stát, že volná sněžnice se z boty sesmekne. Vpředu se nejdříve špička boty zasune na doraz do plastové špičky vázání, pak zvedneme pohyblivý zadní úchyt přes patu boty a až poté se utáhnou dva popruhy přes nárt a zajistí se „suchými zipy“. Změna velikosti upnutí podle velikosti bot je také velmi snadná, nedokážeme-li ale předem velikost dobře odhadnout, zvolíme raději o trochu větší velikost a po nasunutí boty do špičky vázání patní část dorazíme k botě. Pak teprve zdvihneme patní úchyt a utáhneme oba přední popruhy. Zapnutí sněžnic je snadné i v rukavicích. Rozepínání jde stejně snadno, jen obráceným postupem. Nikdy během testu se nestalo, že by se sněžnice uvolnila či spadla někomu z nohy.

Dětské sněžnice 302 Freeze samozřejmě nejsou určeny do opravdu náročného horského terénu. V průměrných svazích se ale přední plastové hroty dobře zachycují o sníh a ocelové hroty na pevné části zespodu se také dobře zabodávají i na zledovatělém sněhu. Čtyřletou testerku jsem netrápil příliš náročným terénem. Na sněžnicích jsme chodili vždy tak hodinu mimo cesty a pak jsem změnil program na běžky, sjezdovky nebo sáňkování. Celkově tedy 2 maximálně 2,5 hodiny souvislých sněhových aktivit dopoledne a opět odpoledne. Škoda bylo jen, že tyto jediné sněžnice se kamarádům musely půjčovat a nebyly k dispozici alespoň páry dva. Byla to ale určitě dobrá inspirace dalším rodičům, co pořídit jejich aktivnímu dítku za sportovní náčiní na příští zimu. Sněžnice jsou vhodné také pro rodiny, kde nikdo nelyžuje, ale přesto chtějí zůstat aktivní spolu s dětmi po celou zimu i při pořádné sněhové peřině.

Na sněžnicích není po zimní sezóně patrné žádné poškození, drobné opotřebení samozřejmě ano, spíše tedy povrchové škrábance, jak sněžnice o sebe občas narážely. Je tedy předpoklad, že vydrží ještě dost sezón a užijeme si na nich hodně zábavy, ale i poučení při průzkumných cestách zimní přírodou, až tam kam bychom pěšky nebo na běžkách pronikali obtížně. Je-li lepivý sníh, je pak poměrně obtížné všechen odstranit z plastového profilu, nemohu doporučit o sebe sněžnice hrubě otloukat, lépe nechat na vhodném místě odtát. Do těchto sněžnic jdou samozřejmě zapnout i boty lyžařské, běžkové nebo v budoucnu ty od snowboardu a sněžnice tak umožní vystoupání i na strmější svahy bez vleků. To ale zatím příliš předbíhám ve svých představách, co nám sněžnice umožní, i když už třeba jen za pár roků.

Dětské sněžnice TSL 302 Freeze jsou výborným pomocníkem pro pohyb, zábavu i hry v zimní přírodě, zvlášť mají-li rodiče či kamarádi sněžnice také. Není potřeba se chůzi dlouze učit, po chvíli jsou už děti na sněžnicích zcela bez problémů.

© Svět outdooru, krátká recenze z ledna 2010 doplněna na test v listopadu 2010, text i foto Pavel Krupka. U doplněných recenzí zůstávají zachovány údaje o případných odkazech, komentáře a počet čtenářů původního článku.

Placené odkazy k tomuto článku:
Sněžnice TSL Freeze 302 s garancí nejnižší ceny pořídíte na Makalu.cz.
Nakupte výbavu sobě i svým dětem u expertů na outdoor!

Zde může být váš odkaz! Napište nám.

Zkušenosti čtenářů

P. Krupka

Nedá mi to, abych nepřipojil další zkušenost ke svému článku. Letos nám dorostl náš mladý muž do 3,5 roku a proto si začal zkoušet lyže ale hlavně i sněžnice, nejdříve ty holčičí půjčené. Na poprvé ušel bez problémů přes 2 kilometry v pořádně zasněženém Jizerskohorském lese, pravda motivovám nalezt Jetiho, což byl umně se skrývající děda také na sněžnicích, jen pořádně velkých. Hlásím tedy opět bezproblémový přechod na sněžnice! No a teď už má i své, modré Flame provedení, aby mohl vyrazit společně se starší a zkušenejší sestřenkou za dobrodružstvím zimních hor.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: