Držák na frézy

Držák na frézy

Loni jsem v Tatrách zahlédl zajímavou pomůcku, která usnadňuje manipulaci s jištěním při lezení v ledu. Na nošení trubkových šroubů do ledu, řečených též fréz, tu dva pražští horolezci Bobr a Kuba používali speciálně vyrobený držák či nosič, těžko říct, jak to pojmenovat (v angličtině často ice screw rack nebo také ice clipper či holder). Držák tvoří dvě karabiny, které jsou za svoji zadní část spojené …

Loni jsem v Tatrách zahlédl zajímavou pomůcku, která usnadňuje manipulaci s jištěním při lezení v ledu. Na nošení trubkových šroubů do ledu, řečených též fréz, tu dva pražští horolezci Bobr a Kuba používali speciálně vyrobený držák či nosič, těžko říct, jak to pojmenovat (v angličtině často ice screw rack nebo také ice clipper či holder). Jak je patrné z obrázků, tvoří jej dvě karabiny, které jsou za svoji zadní část spojené dvěma dráty. Celý aparátek se připne na sedák za hlavní nosný popruh v pase. Fígl spočívá v tom, že dráty drží nosič v poloze, kdy karabiny trčí do prostoru kolmo k rovině těla. Frézy se tak na něj dají bez problémů a velmi rychle zavěšovat, a hlavně velmi rychle sundávat.

Jak je patrné z obrázků, tvoří jej dvě karabiny, které jsou za svoji zadní část spojené dvěma drátyJak je vidět na dalším obrázku, při sudávání z nosiče se fréza povysune nahoru, zapáčením přes její oko se otevře zámek karabiny, z něhož se pak trubkový šroub stáhne

Jak je vidět na dalším obrázku, při sudávání z nosiče se fréza povysune nahoru, zapáčením přes její oko se otevře zámek karabiny, z něhož se pak trubkový šroub stáhne. Pak se může ihned vrtat do ledu. Jednoduché a elegantní. Hlavním přínosem držáku je to, že odpadá několik manipulací s expreskami. Když totiž šroub visí na sedáku za expresku, při jeho zavrtávání je nutné expresku často odepnout a vrátit ji znovu na sedák, aby nespadla do hlubin, a pak ji znovu zapínat do frézy. Nezanedbatelná výhoda spočívá v tom, že pevná konstrukce umožňuje mít některé typy fréz dolním zubatým koncem od těla, což snižuje riziko poranění. Zobrazená verze aparátu pochází z dílny známého ústeckého horolezce a kutila Jana Leníčka, kterému děkuji za zapůjčení přístrojku k otestování.

Simond Ice Screw Rackdržák od Charlet Moserpro Svět outdooru Filip Křivinka (redaktor MF DNES)

redakční poznámka (Petr Macháček): Podobný přístrojek vyrábí komerčně také známá firma Simond a možná že by se našli i další. I někteří další známí výrobci (Charlet Moser, Petzl, DMM …) vyrábějí držák na frézy, nebo univerzální držák, ale používají odlišnou konstrukci a filozofii. O tom že i ve světě si někteří podobné „udělátko“ vyrábí se můžete přesvědčit např. na těchto stránkách

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: