To základní o svícení

To základní o svícení

V článcích „To základní o …“ jsou přehledně zpracovány základní informace o vybavení. Jsou určené pro rychlou orientaci a podle potřeby aktualizované. Upravili jsme článek o svícení, které je dnes v outdooru už takřka zcela v režii moderní LED technologie…

V článcích „To základní o …“ jsou přehledně zpracovány základní informace o vybavení. Nyní vám předkládáme aktualizovaný článek se základními informacemi o svícení v outdooru věnovaný zejména čelovkám.

Čelová svítilna neboli čelovka

Svícení v outdooru je dnes už takřka zcela v režii moderní LED technologie. Žárovky nahradily vysoce svítivé a výkonné LED diody. Výkonné žárovky si drží svou pozici snad jen v tak speciálních oblastech, jako je speleologie nebo orientační běh. I tady však už mají na kahánku a je možné předpokládat, že i v této oblasti se nakonec velmi brzy uplatní nové výkonné LED diody.

ČELOVÉ SVÍTILNY
Nejoblíbenějším a nejpoužívanějším zdrojem světla jsou v outdooru čelové svítilny (neboli čelovky). Jako samotného zdroje světla je dnes takřka výhradně využíváno moderních LED diod, které bohatě postačují na většinu outdoorových aktivit. Přesto lze ještě dnes sem tam narazit na čelovky kombinující LED diody s žárovkou (kryptonová, xenonová nebo halogenová) symbolizující spíše období příchodu LED diod. V případě speciálních outdoorových aktivit, jako je speleologie nebo orientační běh, si ještě výkonné žárovky drží svou pozici, i když už ne tak neotřesitelně a lze předpokládat, že i v této oblasti se nakonec uplatní velmi brzy nové výkonné LED diody.

Světelné zdroje používané v čelovkách:
Klasická žárovkaHalogenová žárovkaKlasická 5 mm LED
klasická žárovkahalogenová žárovkaklasická 5 mm LED
Výkonná LED - LuxeonVýkonná LED - XLamp
výkonná LED
(zde Luxeon)
výkonná LED
(zde XLamp)


LED TECHNOLOGIE

Výkonné LED diody mají svítivost srovnatelnou se žárovkami, nebo i vyšší. Jejich výhodou je nižší spotřeba oproti žárovkám o stejném výkonu (vyšší měrný výkon), delší životnost a menší rozměry. Nejčastěji se v čelovkách setkáme s výkonnými diodami pod názvem Luxeon (výrobce Philips Lumileds) nebo Xlamp (výrobce Cree) o příkonu 1 W a více (obvykle do 5 W). I LED diody vyzařují kromě světla i určité ztrátové teplo, které je nutno odvádět, ale stále jsou výrazně účinnější než žárovky. Pro ilustraci uveďme, že moderní LED diody používané pro svícení dokážou přeměnit až 90 % dodané elektrické energie na světelnou, zatímco klasické žárovky využijí pro světlo méně než 10 % energie, zbytek se mění na teplo potřebné k rozžhavení vlákna. V čelovkách se výkonné diody používají v kombinaci s běžnými vysoce svítivými LED diodami nebo i samostatně, často doplněné elektronickou regulací zajišťující co možná nejdéle trvající konstantní světelný výkon.

Hlavní výhody LED technologie:

+ nepatrná spotřeba a vyšší účinnost, diody svítí podle výkonu a počtu diod řádově stovky hodin na jednu sadu baterií
+ praktická nerozbitnost a vysoká životnost, která je nepoměrně vyšší než u všech typů žárovek
+ možnost efektivně elektronicky řídit světelný výkon LED

V podstatě jedinou nevýhodou LED technologie byl až do nedávné doby účinný dosvit. Poslední výkonné LED diody se však už vyrovnají i halogenovým žárovkám a nabízejí dosvit i více než 50 m.

MODERNÍ ČELOVKY S LED
Na trhu je dostatečné množství čelovek rozličného provedení. O čelovkách kombinujících LED a žárovku jsme se zmínili v úvodu. Zabývat se jimi dále nebudeme, neboť už pomalu mizí v propadlišti dějin. Moderní čelovky můžeme podle osazení různými počty a typy LED diod rozdělit zhruba do následujících tří skupin:

Nejjednodušší jsou čelovky s několika klasickými LED (obvykle mají 5 mm v průměru). Začínají často na počtu 3 LED diod, jsou lehoučké, nejčastěji napájené třemi kusy baterií velikosti AAA a mají velmi malou spotřebu. Nevýhodou je tu ovšem nízká intenzita světla, a tím i malý účinný dosvit. Pro potřeby svícení ve stanu, čtení mapy či vaření na tábořišti apod. takové čelovky ale naprosto postačují. Rozhodně se však nehodí na kolo nebo běh a často ani pro chůzi v terénu.

Příklad čelovky s několika klasickými 5mm LED Příklad čelovky s několika klasickými 5mm LED
Obr: Příklad čelovek s několika klasickými 5mm LED

Druhým typem jsou čelovky kombinující klasické LED s výkonnou LED (obvykle několik 5mm LED a jedna LED o výkonu od 1 do 5 W). Tyto čelovky poskytují jak výkonný, úzce směrovaný světelný zdroj pro daleký dosvit (výkonnou LED), tak méně výkonné, obvykle do široka svítící klasické LED pro osvícení blízkého okolí. Čelovky tohoto druhu jsou velmi univerzální a dobře poslouží takřka při všech aktivitách.

Příklad čelovky kombinující klasické LED s výkonnou LED Příklad čelovky kombinující klasické LED s výkonnou LED

Obr: Příklad čelovek kombinujících klasické LED s výkonnou LED

Posledním typem jsou čelovky s výkonnou LED (jedna LED o výkonu od 1 do 5 W). Tyto čelovky nabízejí jediný úzce směrovaný světelný zdroj (výkonnou LED) a jejich specialitou je daleký dosvit. I tento typ však už dnes stále častěji míří mezi univerzální čelovky, a to díky přítomnosti volitelně použitelné rozptylné čočky pro nasvícení širokého okolí a elektronické regulace zajišťující několik stupňů výkonu. Takové čelovky jsou pak použitelné od svícení ve stanu po běh v terénu nebo jízdu na kole. Nejvýkonnější varianty pak dnes aspirují i na použití v oblasti speleologie a profesionálního orientačního běhu.

Příklad čelovky s jedinou výkonnou LED Příklad čelovky s jedinou výkonnou LED

Obr: Příklad čelovek s jedinou výkonnou LED

KONSTRUKCE ČELOVEK A ULOŽENÍ BATERIÍ
Čelovky jsou opatřeny pružným nastavitelným páskem umožňujícím jejich nošení na hlavě nebo na přilbě. U lehčích čelovek bývá pásek jednoduchý (pouze po obvodu hlavy), u těžších je pásek proveden tzv. „třícestně“ (nejen po obvodu, ale také horem přes hlavu). Hlavní čelní modul je pak obvykle možné naklápět v určitém rozmezí.

čelovka s jednoduchým páskem čelovka s třícestným páskem

Obr: jednoduchý pásek (vlevo) a třícestný pásek (vpravo)

S ohledem na uložení baterií rozlišujeme následující tři typy provedení čelovek:

Baterie umístěné přímo v čelním modulu u zdroje světla. Jde o nejjednodušší řešení, obvykle na baterie velikosti AAA, případně i AA. Není potřeba starat se o kabel, je tedy méně součástek náchylných k poruše a čelovka může být levnější. Nevýhodou tohoto způsobu je, že čelovka bývá s bateriemi těžší, rozměrnější a při běhu se může na hlavě posunovat. Druhou možností jsou baterie umístěné v zásobníku na čelence vzadu na temeni hlavy. Výhodou tohoto řešení je lepší rozložení hmotnosti než u baterie vpředu, zvláště v případě napájení 4 ks baterií velikosti AA, a čelovka je na hlavě podstatně stabilnější. Tato možnost se používá nejčastěji u výkonnějších čelovek v kombinaci s třícestným páskem. Poslední variantou uložení baterií je externí zásobník (akublok). Ten je díky delšímu kablíku možné umístit např. na opasek nebo nosný popruh, případně pod oblečení, a chránit jej tak proti mrazu. Externí zdroj je také někdy nabízen jako volitelná alternativa k zásobníku umístěnému na temeni hlavy.

čelovka s rozptylnými čočkami čelovka s červeně svítící LED

Obr: rozptylné čočky (vlevo) a červeně svítící LED (vpravo)

U čelovek s výkonnými LED může přijít vhod rozptylná čočka. Ta dokáže jinak úzce směrovaný světelný paprsek rozptýlit do širokého okolí. Rozptylná čočka může být provedena i v červené barvě a díky ní pak červené světlo nenaruší akomodaci našeho oka na tmu. U některých čelovek je to řešeno klasickými červenými LED. Aby měla přítomnost červeného světla smysl, je vhodné, aby bylo možné červené světlo zapnout samostatně, případně aby bylo hned první mezi přepínanými módy. Důležitá je také optika (optická soustava). Naopak reflektor už není u čelovek s LED diodami tak důležitý jako býval u těch žárovkových. Mnohem důležitější je použitá optika (čočka), která by měla zajistit co možná nejrovnoměrnější rozložení světla ve světelné stopě bez zbytečných „haló“ (okrajových kruhů) a nerovnoměrností.

rozdíl v kvalitě optiky pozná každý rozdíl v kvalitě optiky pozná každý

Obr: rozdíl v kvalitě optiky pozná každý

Dobrou optiku oceníme zejména u výkonnějších čelovek, u těch jednodušších nemá takové opodstatnění. V poslední době se jako novinka a alternativa k rozptylné čočce začínají objevovat i čelovky s proměnnou optikou (zoomem) umožňující plynule měnit světelný paprsek z doširoka rozprostřeného do úzce směrovaného. Elektronická regulace výkonu pak zajistí co nejdéle trvající konstantní světelný výkon (světlo postupně nepohasíná), jak jen to baterie dovolí. Vypínač čelovky by měl být ideálně jednoduše ovladatelný v rukavicích a dostatečně zajištěný proti samovolnému zapnutí.

DALŠÍ ZDROJE SVĚTLA
Bateriové svítilny mají dlouhou outdoorovou tradici, i u nás vešly ve známost například kvalitní ruční svítilny Mag lite. I do branže baterek však začíná úspěšně pronikat LED technologie. Z elektrických zdrojů světla je třeba ještě uvést bateriové minizářivky. Své použití mají především v osvětlení prostoru. Mezi osvědčené zdroje světla patří také lampy plynové (na klasické kartuše pro vaření) či přetlakové petrolejové, které fungují na principu rozžhavené punčošky. Použití těchto lamp bylo dříve limitované, protože jemné punčošky špatně snášely nárazy, ale v současné době jsou tyto lampy proti nárazům odolnější a mají své uplatnění při táboření bez možnosti elektrické přípojky. Své použití mají také karbidové lampy, které stále provázejí jeskyňáře při jejich objevitelských cestách do podzemí. A konečně nelze také zapomenout na chemické zdroje světla. Nouzové luminiscenční trubičky vydávají po aktivaci světlo několik hodin.

POMOCNÍK PŘI VÝBĚRU ČELOVKY

– čelovka je pro turistiku opravdu lepší než baterka do ruky.
– ověřte si snadnost a jednoduchost obsluhy (zapnutí, vypnutí, přepínání módů, složitost na zapamatování).
– věnujte dostatečnou pozornost provedení vypínače (samovolné zapnutí, obsluha v rukavicích, příliš tuhý chod).
– ověřte si snadnost a jednoduchost výměny baterií a zjistěte si jejich výdrž.
– vyzkoušejte, jak čelovka drží na hlavě při pohybu, jestli při pokývání nespadne na nos.

MŮŽE SE HODIT

– sklopení světla oceníte, když potřebujete svítit a nechcete oslňovat nebo rušit kamarády.
– vhodné pořadí světelných módů – od nejméně výkonného po nejvýkonnější (většinou si potřebujete jen krátce posvítit,
a ne oslepit spolunocležníky).
– možnost volby mezi široce rozprostřeným světlem a úzkým světlem do dálky (přepínáním světelných zdrojů nebo použitím
rozptylné čočky).
– červené světlo, které nenaruší přizpůsobení oka na tmu.
– elektronická regulace, která zajistí co možná nejdéle trvající konstantní světelný výkon.
– indikace stavu baterií.

© Základní informace, Svět outdooru 2004, aktualizováno 2008, publikováno v Malém Průvodci světem outdooru, u aktualizovaných článků Základních informací zůstávanjí zachovány údaje o případných odkazech, komentáře a počet čtenářů.

Zkušenosti čtenářů

Mirek

Marně sháním žárovku H3 6V 55W,poradte

ixilus

Nevíte prosím, jestli si někde v Praze můžu vyzkoušet boty Bestard pro VHT.

kamila

Ahojky, prosím o radu nevím jakou čelovku si vybrat, zda jen diodovou (kolik diod) nebo kombinovanou. Chci ji používat v jeskyních, ale i venku (stavění stanu)atd.

Břeťa

Volil bych buď kombinovanou LED+halogen nebo LED+Luxeon (v jeskyni, ale i v terénu je občas posvítit do dálky, což klasický LED nezvládají, takže se hodí halogen nebo Luxeonka) – příkladem může být Silva z tohoto článku nebo HLX-513, nebo s Luxeon diodou a přepínáním výkonu (třeba SunSet HLX-313A, viz jiný článek, ovšem je na mikrotužky, takže tolik nevydrží a provoz se prodraží).

Salmon

dobré LEDky na http://www.volny.cz/diody

Otas

Nahodou jsme narazil v bazaru na celkem pekne provedenou kopii celovky Petzl s 5 LED; cena byla asi 150,-. Mate s ni nekdo zkusenost? Ota

Richo

Začátkem prosince 2004 jsem ji koupil v Baumaxu v Jihlavě. Super cena 15,-Kč a měly jich poměrně dost.

Richo

Koupil jsem 2 ks po 120Kč asi před půl rokem. U jedné mi před měsícem přestala svítít prostřední dioda. Svítivost celkem slušná, pouze pro provoz na 3 aku AAA sanyo 800 mAh jsem musel trochu vyklenout kontakty a moc se jim tam nechtělo se vejít.

jojo

Kdeze sa daju kupit tieto „cinske“ ? 🙂 A ako dlho asi vydrzia svietit?
diki

Otas

Tak jsem je koupil (prosinec 04) zkusenosti:
Maji 3 rezimy – blikani vsech diod, blikani postupne a souvisle sviceni – original nema.
Mensi vykon pri subjektivnim porovnani s originaly tak 1/3 svitivosti cili staci pro chuzi, orientaci ve stanu. Nelze naklapet. Na cyklistiku, bezky v noci nestaci. Jeden kus ma po 4 mesicich volnejsi uzaver u baterie (izolepa spravila vse).
Zaver: cena/vykon= dobre.

Jarek

Výrobce NARVA … http://narva.netdirect.cz … 901246 H3 6V 55W PK22s 48301 … 63,80 Kč … Benešov nad Ploučnicí nebo Brno, viz www.

BEL

Výkonné bílé LED žárovky do svítilen jsou k dispozici zde:
http://www.bel-shop.eu/kategorie56.html

Killian

LED celovky prakticky uplne vytlacili klasicke celovky z trhu. Moderne LED (nehovorim o cinskych 5mm LED) maju minimalne rovnaky vykon ako ziarovkove a spotrebuju ovela menej. Ziadna nova celovka od poprednych vyrobcov uz nema ziarovku (pozri Petzl, PT, Silva a inych poprednych vyrobcov). Ak hladate dobru celovku, tak mala by obsahovat bud Cree, Seoul alebo Rebel LED. Ani starsie Luxeon nie su na zahodenie, ale pocit ze s tou istou spotrebou energie by som mohol mat minimalne dvakrat tolko svetla…. Jedna vec co nebola spomenuta je „color-rendition“, neviem ako to presne prelozit ale ide o schopnost rozoznat rozdiely vo farebnych odtienoch. Klasicke ziarovkove svetlo emituje rovnomerne spektrum. Vacsina LED ma vela v modrom spektre, ale chyba jej cervene spektrum. Lacne cinske celovky maju hnusne modre svetlo, vsetko potom vyzera ako vytiahnute z farieb. Moderne LED sa uz priblizuju kvalitou farieb k ziarovkam, ale stale to este nie je to prave… Ale aj tak neexistuje dovod preco este dnes niekde zhanat ziarovkovu celovku, existuju take vykonne LED celovky, ze ak by ste chceli taku ziarovkovu celovku tak by vam to baterky stiahlo za minutu.

Ja momentalne mam objednanu miniaturnu Zebralight H30 (na CR123A baterku), http://www.zebralight.com/includes/templates/zebra/images/H30_3_large.jpg.

Borek

sa vám asi nejako poondialo,nie?

Petr Macháček

Ze LED celovky spotrebuji ovela menej neni tak zcela pravda a je to casto zpausalizovane a zevseobecnene tvrzeni. Plati jen pro urcity segment celovek. U vykonnych celovek osazenych 3W a 5W LED (jejichz vykon je pro valnou vetsinu outdooraku naprosto nadbytecny) se odber vyrovna nebo dokonce prekona srovnatelne zarovky (staci srovnat napr s halogen zarovkou 6V 0,5A 3W pouzitou napr. v Petzl Duo). Svet se zacal honit za velkym vykonem celovek naprosto zbytecne (pro vetsinu outdooraku naprosto vyhovi 1W jako maximum, jine je to treba na kole) a se zvysujicim se vykonem klesa ucinnost a zvysuji se tepelne ztraty. Jinak souhlas ze dnes jiz nema cenu kupovat zarovkovou celovku. To co je na trhu je beztak ve vetsine jiz jen vyprodej skladovych zasob. Ta Zebra H30 je sice pekna ale ja bych si ji neporidil – nemam rad „nestandardni“ baterky jako je CR123A. Jinak jsem rad ze vylepsili to co jsem u H50 kritizoval – ovladani pomoci otaceni hlavice (zde na boku tlacitko – super!) a doufam ze i ten drzak je tesnejsi.

Petr Macháček

Nepoondalo Borku. Jak je psáno v úvodu (možná ne zcela jasně) jsou to aktualizované základní informace. Prostě jsme vzali dosud vyvěšený text základních informací o svícení a aktualizovali jej aby odpovídal současnému stavu v outdoorovém svícení. Počet přečtení zůstal, stejně tak komentáře, jen text je inovovaný. Info o aktualizaci je pak i v copyrightu na konci textu.

jirik

CR123 sice u nas nejsou moc rozsirene, ale v zahranici se ve svetlech pouzivaji celkem bezne. Kdyz je srovname s tremi alkalickymi AAA bateriemi bezne pouzivanymi v celovkach, tak CR123 jasne vyhravaji. Maji v sobe vic energie nez 3xAAA dohromady a pritom jsou mensi a lehci, mnohem lepe funguji v mrazech a daji se sehnat za stejnou cenu jako tri AAA. Samovybijeni maji prakticky nulove nekde na urovni 1% za rok a bezne maji vyznacenou pouzitelnost 10-15 let. Jedina nevyhoda je asi horsi dostupnost nekde v odlehlych koncinach, ale vzhledem k rozmerum a vaze neni problem vzit si dostatek nahradnich. Ten kdo svitilnu/celovku pouziva jen obcas a baterie kupuje jednou za par mesicu, v podstate nema duvod se CR123 vyhybat.

Petřík

Uvažuji o čelovce ale po přečtení několika recenzí tápu zda se mám rozhodnout pro luxeon,obyč.diody nebo kombinaci.Je u luxeonu rozptylná čočka dostatečná aby dost osvětlila blýzké okolí.Uvažoval jsem o tactikka xp,ale není na toto spíš lepší model plus.Potřeboval bych poradit abych pak nebyl naštvanej.Třeba od pana Macháčka nebo jiných díky

BartICQ

V dnešní době jedině LED Lenser, je to firma se super výrobky, mám doma vyzkoušenou Led Lenser H7 čelovku a nemůžu na ní nechat dopustit. používám v ní tři AAA nabíjecí články a i tak má pěknou výdrž. Jak by potom svítila s alkalickými. Umí plynule přidávat intezitu světla a také volit díky posuvné optice šíři kužele světla.
Je to skvělý pomocník při jakékoliv situaci.

2Pac
BartICQ:

Zaslechl jsem, že Lensery mají prý problémy s šíleně citlivými čudlíky, co se rády samy zapínají a hlavně s vodou. Takže tam bych si asi nevybral.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: