Jak si vybrat cepín

Jak si vybrat cepín

Dodnes se mi vybavuje starý dřevěný cepín, který jsem viděl jako prcek na stěně jedné beskydské hospody. V té době to pro mne bylo jen velké kladívko, které jsem nemohl mít. Bohužel výběr cepínu je trochu složitější, než koupě nářadí.

Pro výběr cepínu je, jako pro všechno vybavení na hory, důležité uvědomit si aktivitu, pro kterou ho budu používat. To mě vede k rozdělení na dva základní tipy: turistický a lezecký cepín. Každý z nich má ještě jakousi podskupinu, která se trochu vymyká své „šabloně“.

Abyste lépe pochopili následující řádky, je dobré si říci, z čeho se cepín skládá. K tomuto popisu využiji obrázek vlastní výroby, tak prosím buďte v hodnocení mých kreslířských schopností shovívaví.

(Obrázek je jen orientační, neodpovídá všem typům)

Turistické cepíny

Myslím, že na začátek je dobré zmínit, že tento typ cepínu není pro vertikální pohyb na ledu, ale slouží pro usnadnění pohybu na sněhu, firnu a ledovcových svazích. Jeho stavba tomu také odpovídá. Hlava (hrot)není příliš zahnutá, disponuje spíše rovným tvarem. To má samozřejmě svůj důvod. Hlavní funkcí není škrábat se po závratných ledových stěnách, ale brzdit svůj případný pád nebo použít cepín jako jištění. Když kloužete po ledu, těžko byste zabrzdili se zahnutým hrotem, spíše by vám cepín vyletěl z rukou. Dobré je také zmínit materiál, který může být na rozdíl od ostatních typů rozdílný. Hlava bývá většinou ze slitin oceli, ale pokud jsou kladeny vysoké nároky na váhu, můžete se setkat i se slitinou hliníku. To využívají zejména skialpinisté.  Jsou vyráběny ve všemožných velikostech. Pomocník při určování délky je jednoduchá metoda, kdy uchopíte cepín za hlavu a držíte jej podél těla. Bodec by měl končit u kotníků.

-Cepíny pro klasické horolezectví

Tady se setkáte s topůrkem, které je mírně prohnuté. Odlišnost můžete zaznamenat i ve sklonu hrotu, který je mnohem více zkosený. To znamená, že cepín má využití i ve velmi strmých svazích, ale samozřejmě je pořád využitelný ve všech směrech jako turistický cepín. Širší využití může mít za následek menší pohodlnost při chůzi. Jsou tady předpoklady pro to, že budete s cepínem mnohem více pracovat, a proto je obvykle kratší, než výše zmíněný (zhruba do 65 cm). Pro určení správné velikosti už nemůžete použit metodu spuštění cepínu podél těla.

Lezecké cepíny

Asi nejnápadnější změnou oproti turistickým „bratříčkům“ je tvar topůrka, který je velmi prohnutý. Hlava je rovněž poznamenaná velkými změnami. Asi největší rozdíl je ten, že hroty se dají vyměňovat, jsou velmi zkosené a ostré. Pokud se budeme bavit o dalších parametrech, tak je potřeba zmínit délku, která je většinou do 50 cm a váhu. Hmotnost je větší, než u turistických cepínů, aby se zvětšila kinetická síla, která je potřebná k lepšímu zachycení v ledu. Určitě zaznamenáte i několikanásobný cenový rozdíl oproti turistickým cepínům.  Tyto „zbraně“ , jak jsou lezecké cepíny často nazývány, využívají horolezci pro pohyb v ledových žlebech, ledopádech a mixech.

-Ledové speciály

Tady se dostáváme k velmi specializované formě lezeckých cepínů, které nejsou přímo určeny pro slézání vrcholů. Využití najdou hlavně na ledových stěnách a technicky velmi náročných cestách, se kterými se můžete setkat na závodech v ledolezení. Změny můžete opět zaznamenat ve tvaru topůrka, které čím dál více připomíná tvar otevřeného „U“. Rovněž rukojeť prodělala velké změny oproti klasickým lezeckým cepínům. Je mnohem více ergonomicky tvarovaná z důvodu lepšího úchopu.

Tipy

Poutko – Vybírejte ho velmi pečlivě, protože mnohdy přenášíte veškerou váhu jen na něj (hrozí přetržení). Důraz je třeba klást i na dostatečnou šířku poutka, která zaručuje pohodlnost. Kromě posledního zmiňovaného typu cepínu (ledový speciál), je potřeba poutko u všech ostatních.

Nosnost topůrka – Při výběru cepínu se rovněž setkáte s označením „B-basic“ a „T-technical“. Toto označení mají cepíny vždy vyryté na své hlavě. Tato písmena symbolizují odolnost topůrka vůči síle zatížení (např. při jištění). Cepíny s označením B vydrží sílu 2,5 kN.  „Téčkové“ snesou ještě o jeden kilonewton více, tedy 3,5 kN. Není to pravidlem, ale s „béčkovými“ se setkáte většinou u turistických cepínů a s“téčkovými“ u lezeckých.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: