Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
Svícení a turistické doplňky

Lampa Geniol 150CP, aneb petrolejky v outdooru

Jano
Jano
Existuje nieco podobne aj na benzin ? Autobenzin dostane clovek uplne vsade a petrolej mozno nie...
25. 11. 2004, 21:02:00
Šťastný
Šťastný
Tyto lampy se vyráběly i na benzín. Požívaly se ve Švýcarské armádě. Měly však jinak řešen zplynovač. V současné době se vyrábí především z bezpečnostních důvodů na paliva s vyšším bodem vzplanutí než 57stupňů Celsia. Tuto podmínku splňuje nejen petrolej ale i parafínové oleje(směs dekanu,tetradekanu a dodekanu) které hoří velice kvalitně a téměř bez zápachu, mají velmi dobrou spalitelnost. Nicméně jak petrolej tak i výše uvedené oleje prodává prakticky každá drogerie. Taktéž v zahraničí zejména v exotických zemích je petrolej dokonce dostupnější.
25. 11. 2004, 21:26:00
P. Krupka
P. Krupka
Tzv. parafinové oleje jsou samozřejmě součástí směsi uhlovodíků zvanou petrolej. Například i tekutý podpalovač FIRE je toho ukázkou, dekan 9%, dodekan 35%, tetradekan 30% a asi v lampě Geniol hoří-svítí, i když jsem to zatím nezkoušel. Těch n-alkanů je celá řada a podle % zastoupení jsou pak i různé vlastnosti té směsi. Liší se od sebe teplotou varu a tání a je z nich vyráběna i motorová nafta, různé petroleje ap. Nejvíc sazí , zápachu a problémů dělají různé neodstraněné příměsi z výroby, třeba síra, fosfor, aromáty ap.
26. 11. 2004, 13:09:00
jano
jano
Takze je v pripade nuzde mozna nejaka jednoducha uprava (napr. vymene trysky) aby to slo aj na benzin ? Ci dokonca na naftu ? Predstavujem si to ako vojnove dieselove nakladiaky Studebaker. Stary vojak mirozpraval, ze ci do toho naliali naftu, benzin, petrolej, aceton, letecky benzin, rozpustadlo, vsetko jedno, ze to by slo snad aj na vodu :-) Druha otazka, aka je asi v hodinach zivotnost puncosky ?
29. 11. 2004, 20:44:00
Šťastný
Šťastný
Lampa vám bude svítit na jakékoliv palivo.Na naftu,benzín i líh. Je to prakticky jedno. Je pouze nutné aby docházelo k jeho zplynování. životnost punčošky se nemění protože plyn se smíchává se vzduchem a hoří uvnitř punčošky která se tímto rozžhavuje a svítí a je jí celkem jedno jakým palivem je rozžhavována. Důrazně ale varuji - dejte pozor na bezpečnost.Pokud vám lampa spadne nebo bude někde špatně utažena (např.nalévací otvor) může hrozit , vzhledem k těkavosti,nebezpečí výbuchu či požáru. Proto je nutné z důvodu bezpečnosti používat jen paliva doporučená. Pokud vám lampa vybuchne či způsobí požár máte jen jeden pokus. Nechápu ale proč trváte neustále na benzínu? Petrolej nebo jiná adekvátní paliva jsou dostupnější než benzín. Síť drogerii je hustší než síť benzinových čerpadel. A navíc je vždy koupíte v balení po jednom, třech nebo pěti litrech,což je praktičtější nez tankovat do kanystru.
30. 11. 2004, 10:31:00
Jano
Jano
ale chcel som vediet, co to bude robit v pripade ze nebude nahodou k dispozicii originalne palivo, teda petrolej. Ale zabudli ste mi odpovedat, aka je primerna zivotnost jednej puncosky. Dik.
30. 11. 2004, 15:52:00
Šťastný
Šťastný
Životnost punčošky je přímo úměrná na četnosti používání lampy a na množství mechanických otřesů kterým je lampa vystavena. Lampy vozím v autě a velmi často zapaluji protože je ukazuji jako vzorky. Převážná část mých jízd je po Praze tzn. v městském provozu. Životnost punčošky se pohybuje mezi dvěma až třemi měsíci. Na jednom americkém webu udává jakýsi rybář že jednu punčošku používá každý den bez výměny více než rok. Myslím že je to nadsazené. Ale při normálním každodením požívání, bez velkých otřesů by měla žárová punčoška punčoška vydržet bez problémů od tří do šesti měsíců. Při její ceně 61,- Kč vč. DPH a její svítivosti to tak velká investice není.
30. 11. 2004, 19:02:00
janicik@seznam.cz
janicik@seznam.cz
mozete mi prosim poradit, kde by som mohol kupit puncosku na petrolejovu lampu, 300-400 cp. dakujem. peter
07. 12. 2004, 12:08:00
Šťastný
Šťastný
Lampy, náhradní díly a příslušenství je možno objednat na dobírku na www.petromax.cz
07. 12. 2004, 20:47:00
Pavel
Pavel
Ppotřebuji poraditPodařilo se mi rozbít skleněný cilindr na lampě od firmy HASAG a nemohu najít prodejce.
11. 12. 2005, 00:01:00
Petr Macháček
Petr Macháček
Zkuste kontaktovat firmu Josef Šťastný - odkaz na kontaktní údaje je na konci článku! Někde jsem myslím četl že servisují i lampy Hasag a Gold Mohar ...
11. 12. 2005, 01:31:00
Pepa
Pepa
Myslím, že pan Štastný moc nepomůže, cylindr není stejný s Petromaxem. Ale pokud se jedná o typ 351L (ten mám změřený), tak vnější průměr cylindru je 12 cm. Sice cylindr nemám rozbitý, ale přemýšlel jsem už dříve nad náhradou. Jediné na co jsem přišel, je použít chemické sklo - kádinku vysokou s výlevkou (firma Simax, www.simax.cz) pro objem 2l s vnějším průměrem 12 cm. A najít schopného skláře, uříznout by to sice doma šlo diamantovou pilkou, ale problém je s hranou a především s dírou.
03. 01. 2006, 09:55:00
Petr
Petr
K Vánocům jsem dostal tuto lampu (výkon 400 W) jako - pro mne - nevhodný dárek. Jestli o ni někdo máte zájem, napište a je vaše nerozbalená za 2000. Petr
20. 01. 2006, 23:48:00
Pavel
Pavel
Mnohokrát děkuji za rady psal jsem panu Šťastnému snad mi odepíše.S tím laboratorním sklem to vyzkouším.Jsem rád že se najdou lidé kteří poradí.Mnohokrát děkuji Beták
06. 02. 2006, 21:04:00
Oata
Oata
Mám problém s novou lampou Petromax 500 : málo svítí (mám jednoznačné porovnání s obdobnou lampou Optimus) a na punčošce se neustále tvoří saze které nemizí. Tyto problémy nastaly až poté, co jsem u dodavatele lampy fy CONRAD reklamoval keramický směšovač (díl č.3) jelikož po několika desítkách hodin provozu se u něj vyčvachtal závit až tam skoro žádný nezbyl a směšovač samovolně vypadl. CONRAD uznal mou reklamaci a po opravě předal lampu s novým keram. směšovačem (díl č. 3) a novou směšovací komorou (díl č. 34). Mám podezření, že mi u CONRADů dali keram. směšovač a směš. komoru patřící jinému typu lampy - nepamatuji si to přesně, ale domnívám se, že původní směš. komora měla trochu jiný tvar než ta nová. Oba původní díly mě CONRAD s opravenou lampou nedal. Problémy se svítivostí i sazemi přetrvávají, i když je vše utaženo, nikde nic neuniká a ani změna polohy šroubu směš. trubice nebo změna vzdálenosti směš. trubice od trysky nemají žádný vliv. Nevíte někdo co s tím? Díky za rozumné rady. Ota
03. 09. 2007, 09:24:00
Petr Macháček
Petr Macháček
Dobrý den. Být Vámi obrátil bych se rovnou na výhradního dovozce. Kontakt nalezenete u nás v adresáři zadáte-li do vyhledávání PETROMAX. Jinak také na www.petromax.cz. Ten by Vám měl kvalifikovaně pomoci.
03. 09. 2007, 15:24:00
Robin
Robin
Dobrý den, potřeboval bych poradit zda-li je možné sehnat náhradní díly na lampu od fi. Hasag. Konkrétně potřebuji sehnat jehlu. Bohužel se mně nepodařilo nikde sehnat prodejce. Dikec Robin
09. 12. 2007, 01:07:00
Petr Macháček
Petr Macháček
kontakt naleznete na www.petromax.cz. Zřejmě jste nečetl předešlé komentáře :-)
09. 12. 2007, 17:33:00
Mates
Mates
Přeji dobrý den. Dostala se mi do rukou lampa Phoebus. Máte s těmito lampami nějaké zkušenosti, popř. servisujete je??? Díky ze odpověď Mates
09. 02. 2011, 11:36:00
Buena
Buena
Neví prosím někdo, kde sehnat do Petromax 500 punčošky nebo náhradu?
13. 03. 2012, 20:47:00
redakce
redakce
Dobrý den. Zadejte si na Seznam.cz hledat spojení "petromax punčošek" a vyjede Vám hned několik prodejců.
14. 03. 2012, 00:56:00
Eduard
Eduard
Kde seženu na tuto lampu punčošky a ná pístek k tlakování koženou manžetku.Je možné sehnat manual.Děkuji
30. 01. 2013, 16:16:00
Josef Stodulka
Josef Stodulka

Kde si mohu objednat lampu Geniol 150CP? Děkuji

09. 05. 2017, 10:06:13

Sem vložte diskusní příspěvek.

+   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět

* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů

RSS této diskuze