Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
Svícení a turistické doplňky

Co umí čelovka: Orientujete se v možnostech moderních čelovek?

to je sice všechno hezké, nic to ale nemění na faktu, že celej slavnej Petzl s čelovkama pořádně zaspal, jen těžil z toho, že tu na něj byly davy lidí naučený a pak nestačil zírat, když ho strčil do kapsy Fénix se svou HL20, Zebralight se svou H30 a dalšími modely. Dneska se všemožně snaží své zaváhání ve vývoji čelovek dohnat, nic to ale nemění na faktu, že oproti Petzlu a jiným značkám s historicky marketingem v hlavách uživatelů zapsaným outdoor puncem jsou v poměru cena/výkon výše jmenované čelovky a jejich další sestřičky na super úrovni a člověk si může doslova za pár korun koupit super čelovku s variabilitou, super výkonem, nízkou hmotností, malými rozměry a ještě je vodotěsná. Petzl dávno, dávno není jediný výrobce dobré čelovky a rozhodně není na špici.
17. 06. 2014, 13:41:02
martas
martas
...jako by lidi nebyli schopni utracet desetitisice korun za zbytecnosti jako je GoreTexova bunda apod...tak jeste budou kupovat pozlaceny celovky s moznosti pripojeni k pocitaci. No ja nevim, svitilna na 4.5V plochou ctvrtkilovou baterku driv stacila a nikdo to neresil. Ted si lidi nakoupi podobny zbytecnosti na to, aby mohli v nejakem prepychovem kempu dojit na zachod...
18. 06. 2014, 16:35:23
Jasně že to dříve stačilo. Jde jen o to na co a jak to bylo pohodlné. V minulosti bylo nemyslytelné, aby třeba lezec jako já (dá se říci rekreační lezec) vylezl po vlastním jištění cestu obtížnosti 7+ nebo udělal prvovýstup na šestikilometrovou horu v Karákóramu. Dnes jsou dostupnější infomrace, technologie i materiály a díky tomu se více lidí podívá na více míst, ve zlomku času a s vyšším pohodlím i bezpečností. Kdo si chce pořídit čelovku s 4.5V plochou baterkou, nic proti, my se snažíme informovat o novinkách a trendech.
18. 06. 2014, 17:35:26
hrabosh
hrabosh
Já tedy spíše preferuji "doutníková" světla která se dají připevnit na hlavu z boku. Jejich využití, pokud nejsou na hlavě, je totiž mnohem širší. Nasadím na ni kuželový difuzor a ve stanu postavím do boty, ve winterraumu do hrnku a mám krásnou svíčku. Není problém je umístit na řidítka. Dá se nosit v ruce. Co se rozptylu světla týče preferuji difuzory- jsou jednoduché, levné a nemá se na nich co rozbít. Stejně potřebuju akorát dvě krajní polohy- svítit si pod ruce a svítit někam dál. Vozím dva- kuželový (nasvícení prostoru) a placatý (rozptyluje světlo do stran). Nová světla jsou skvělá, dá se s nimi jezdit i v noci bez omezení. Pamatuju jak jsem před 15 lety jezdil s neregulovanou Tikkou s namodralým světlem a na dnešní poměry mizerným výkonem, pak s kombinovaným deuterem halogen/diody a jaký to byl rozdíl když jsem si pořídil prvního Fenixe. Najednou jsem na běžkách po Krkonoších mohl jezdit podle toho co jsem viděl. Za největší zlepšení (kromě obrovského skoku ve vývoji diod) považuju lithiové baterie, protože mají mnohem větší hustotu energie (vydrží svítit více a déle než klasické nebo dobíjecí tužkovky). A pak také hliníková vodotěsná těla, která dokážou uchladit velký výkon. Také myslím že Petzl zaspal vývoj a teď se to snaží dohnat, ale pořád to není ono. MIliarda fičur, serepetičky, ale abych si to mohl prásknout na hlavu a bez obav se pustit ze svahu a viděl dál než 20-50m před sebe tak to ne. Tohle splňuje částečně Nao. Kromě odrazující pořizovací cený má místo standardizovaných článků nějaký proprietární udělátor takže místo toho aby tam člověk mohl dát jakýkoliv 18500 tak si buď musí koupit druhý (a dosti drahý) udělátor nebo tam dá dvě mikrotužky na které to ovšem svítí jako z kozy duch. Silvu považuju za krásné špičkové výrobky, ale z mého pohledu (a to mám doma ve světlech a příslušenství zhruba 8-10.000kč) mají bohužel naprosto nekonkurenceschopnou cenovou politiku.
29. 06. 2014, 10:18:17
- - Šířka světelného kužele se naopak plynule mění změnou optiky – posuvem optické čočky v reflektoru. To je rozhodně pokrok proti staršímu řešení, kdy se před reflektor umístila rozptylka, která úzce směrovaný světelný paprsek skokově změnila na doširoka rozptýlené světlo - - Neřekl bych starší ale spíš alternativní řešení, navíc mezi tyto dva způsoby nelze klást rovnítko, neboť světelný kužel z difuzéru většinou má plynule klesající intenzitu světla ze středu do stran, oproti optice, která na osvětlené ploše udělá rovnoměrný kruh bez zesíleného středu a se skokovým poklesem světla na okraji, což třeba mně osobně nevyhovuje. - - Při dosažení určité hraniční kapacity totiž výkon skokově a ve zlomku vteřiny spadne takřka na nulu - - Správněji by se mělo napsat při dosažení hraničního napětí. Navíc popisovaný jev není striktně závislý na tom, jestli má elektronika konstantní regulaci, ale spíše na celkových vlastnostech elektroniky. U některých svítilen s konstantní regulací světlo začne rychle slábnout, nikoliv však skokově, u jiných to padá opravdu skokem. Pokud je použit Li-ion akumulátor s ochrannou elektroniku, příp. má elektronika svítilny ochranu proti podvybití akumulátoru, při překročení limitní hodnoty se čelovka vypne. - - Pokud běháte nebo se pohybujete s čelovkou v mrazivém počasí, oceníte oddělitelné pouzdro s bateriemi - - Pro použití v chladném prostředí také často vyhoví válcové hliníkové čelovky typu Zebralight (Skilhunt, Armytek, Spark...). Čelovka totiž při větším výkonu produkuje teplo, které hliníkové tělo rozvede a uvnitř umístěný akumulátor se tím ohřívá, což ho většinou udrží při životě. Dokonce jsem viděl čelovku Armytek Wizard, kterou si pán upravil do hor tak, že na tubus nalepil tenkou pěnovou pásku, aby ho neochlazoval mrazivý vítr, což myslím je výborný nápad.
08. 07. 2014, 12:12:55
Rene
Rene

ahoj, koukám, že diskuze je tu už poněkud staršího data, ale i tak by mě zajímalo, zda aktuálně máte někdo přehled v čelovkách? co je na trhu a co se vyplatí. Chtěl bych znát nějaký objektivní názor z vlastních zkušenosti. Díky všem

27. 12. 2016, 19:28:44
David
David

Na trhu je obrovská škála čelovek. Hodně zaleží co od ní očekáváš a kolik jsi schopný zaplatit

28. 12. 2016, 19:20:31
René
René

chtěl bych už trošku lepší, aby něco vydržela a byl dobrý poměr kvalita/výkon. Takže asi ne uplně nějakou z obchoďáku.

03. 01. 2017, 10:03:48
Hana
Hana

Ahoj, můj přítel je opravdu milovníkem cyklistiky, tudíž má skvělou výbavu. Jediné co si přál byla lepší svítilna, neustále jezdí i ve tmě. Dlouho jsem pátrala po nějaké opravdu kvalitní a nakonec jsem koupila zde svítilnu, která je naprosto špičková http://www.eneshop.cz/cyklo-svitilna-fenix-bc30. Všem jen doporučuji.

14. 07. 2017, 09:52:40

Sem vložte diskusní příspěvek.

+   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět

* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů

RSS této diskuze