Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
Outdoorové vybavení (starší diskuse)

Test jistící pomůcky Edelrid Mega Jul, kyblíku se samoblokující funkcí + VIDEO

Marek
Marek
Dobrý den, rád bych se zeptal jestli je při slaňování nutné použití druhé karabiny, a nestačilo by jistítko povolovat pouze tahem za zelenou páku, jako je tomu u spouštění, nebo u podobných jistítek, např mamut smart alpine..
09. 01. 2014, 20:09:54
Karlos
Karlos
Slaňovat lze dvěma způsoby - viz. odstavec o slaňování v testu - tzn., že u použití bez samoblokační funkce další karabina není třeba. Pokud chci při slanění využít samoblokační funkci, přídavná karabina je více než vhodná. Teoreticky to jde i bez ní, ale není to moc pohodlné a plynulé. Taky jsem to tak zkoušel, ale zvlášť u slanění na dvou pramenech lano dochází k tření lan o palec, který je v plastovém oku, takže by mohlo dojít i k popálení. Řekl bych, že nutnost použít další karabinu je adekvátní daň za jinak jednoduchou konstrukci jistítka s tím, že zase mohu tím pádem slaňovat bezpečně i bez použití prusíku, na který bych stejně musel nějakou karabinku použít.
17. 01. 2014, 12:29:42
Karlos
Karlos
Slaňovat lze dvěma způsoby - viz. odstavec o slaňování v testu - tzn., že u použití bez samoblokační funkce další karabina není třeba. Pokud chci při slanění využít samoblokační funkci, přídavná karabina je více než vhodná. Teoreticky to jde i bez ní, ale není to moc pohodlné a plynulé. Taky jsem to tak zkoušel, ale zvlášť u slanění na dvou pramenech lano dochází k tření lan o palec, který je v plastovém oku, takže by mohlo dojít i k popálení. Řekl bych, že nutnost použít další karabinu je adekvátní daň za jinak jednoduchou konstrukci jistítka s tím, že zase mohu tím pádem slaňovat bezpečně i bez použití prusíku, na který bych stejně musel nějakou karabinku použít.
17. 01. 2014, 12:29:55
Milan
Milan
Nemáte info k uvedenému problému ? http://www.rockclimbing.com/cgi-bin/forum/gforum.cgi?post=2626161;forum_view=recent_posts; Jde o praskání toho plastového prstence. http://www.geoquest-verlag.de/sites/default/files/images/Sicherheit%20und%20Ausr%C3%BCstung/mega_jul.jpg
14. 01. 2014, 21:28:02
Karlos
Karlos
S prasknutím lanka nemám žádnou osobní zkušenost - podle fotky to vypadá, že mohlo jít o výrobní chybu a lanko bylo špatně zalisovaný v jistítku - těžko říct, ale pokud by to bylo pravidlo u tohoto typu obecně tak se to zřejmě projeví během záruční doby, takže bych se toho nebál. Pokud by to náhodou prasklo během jištění nebo spouštění, myslím, že by to nemělo zásadní vliv na bezpečnost spolulezce, resp. by to mohlo způsobit vyloženě jeho pád.
17. 01. 2014, 12:19:40
Milan
Milan
Týkalo se to prvních kusů vyrobených 01-02/2013, které byly měněny. Üdajně to byla kombinace této várky a špatného použití, kdy se prstenec používal při slaňování (správně se má používat karabina). Na bezpečnost to vliv mít nemělo.
21. 01. 2014, 16:02:36
Lidi,jak můžete věřit těmto odlehčeným věcem,to je jak ty karabiny,které mají samé vybrání a zůžená místa,aby byli lehčí..
07. 02. 2014, 10:41:19
Dobrý den přeji. Premýšlím o megajulu, bohužel tu máme převážně lana 10,5 a pod. Obávám se, že než doberu druholezce, budu splavenější než při samotném výstupu. Máte někdo zkušenosti s jistítkem s "dírou" které je oproti konkurenci opravdu trochu širší? Zatím co jsem měl v ruce vyhrává Ocun ferry. Pokud by "díra" u těchto dvou jistítek byla stejná, šel bych do megajulu...
20. 03. 2014, 07:37:21
Zdravím, MegaJul už používám víc jak půl roku celkem pravidelně. Pořizovala jsem si ho ze začátečnického strachu, že bych (vzhledem ke své "šikovnosti") neujistila klasickým kýblem svého přítele, který je přesně o půlku těžší než já. Proto jsem vybírala mezi poloautomaty, abych se mohla spolehnout, že když selžu já, tak alespoň "něco" lano zablokuje a já nebudu muset seškrabovat svého milého ze země. No a nemůžu si ho vynachválit! Blokuje okamžitě - sice ne moc dynamicky, takže spolulezce trochu zatahá za sedák, ale to jsem se naučila eliminovat tím, že jako jistící člověk vyskočím, což stejně dělá většina lidí. Perfektně zablokuje i padajícího 130kg spolulezce bez jakéhokoliv prokluzu. Pravdou je, že s tlustšími staršími lany není prokluz lana tak plynulý a je spíše sekavý. Totéž platí u slaňování - určitě doporučuju používat druhou karabinu a to konkrétně Edelrid Pure - má zámek a je stavěná přímo pro očko na jistítku, jako páka pak funguje naprosto skvěle a pohodlně, dokonce ani nijak výrazně nepřekáží a stane se jakoby součástí jistítka. Pro slaňování opravdu nedoporučuji používat zelené oko - budete na laně vysloveně poskakovat, nemluvě o tom, že na takovéto odjištění je potřeba mnohem větší síla než s karabinou. No a v neposlední řadě je i cena Mega Julu mnohem příjemnější, než u konkurence. Vážně bych neměnila!
28. 07. 2014, 17:08:40
cupakabra
cupakabra
odľahčená,jednoduchá vecička ale aby fungovala treba karabínu-najlepšie odľahčenú )) chytí to aj 130kg chlapa,kto 50kg dievčina? pred kúpou radšej premýšľajte či tá sexy váha,titernosť a pekná farba sú to podstatné /možno tak na 5m stienke v telocvični/
07. 10. 2014, 15:58:00
Nerozumiem tej kritike kvoli vahe, odlahceniu a velkosti. V teste je jasne napisane ze je vyrobeny z ocele, zatial co ostatne kyble su prevazne zliatiny hlinikov a nevie coho. Ocel ma zhruba 3 krat vyssi modul pruznosti, cize aj pevnost a ostatne charatkeristiky. Vyssia pevnost sa rovna menej materialu. Nic vynimocne iba sa znovu vraciame k overenym a klasickym materialom akym je ocel.
04. 04. 2015, 14:57:02

Sem vložte diskusní příspěvek.

+   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět

* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů

RSS této diskuze