Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
Outdoorové vybavení (starší diskuse)

Slováci jako první po 35 letech přelezli hlavní hřeben Tater. V zimě a bez podpory

O tom že stanování (přenocování)je v TANAPu nelegální se ale nezmínili. A pak, že jen češi tam dělají bordel.
06. 11. 2013, 13:36:09
Kubko
Kubko
Nuz cim ta otec spravil tym si aj zostal, bohuzial.
06. 11. 2013, 16:28:12
To z neho len slepa zavist hovori... ;-)
06. 11. 2013, 18:12:34
Miro
Miro
Za tu odpoved mas u mna pivo... :D
06. 11. 2013, 18:14:02
Mira
Mira
4 TOMAS:Vždy když jsem nocoval v TANAPU, nikdo mě neprudil. Není to totiž o tom jestli jsi Čech, nebo Slovák, ale o tom jestli se chováš slušně, nebo děláš bordel. Když někde přespím, druhý den to nikdo nepozná. V tvém případě je to asi o tom co psal Kubko a právě tací jako ty, by měli radši zůstat doma a o Tatrách si číst na netu.
07. 11. 2013, 10:42:51
Tomas
Tomas
Mira: to proto, ze te nikdo nevidel, Slovaci a jejich pruvodcovska mafie za podpory statu si v podstate zprivatizovala vysoké tatry, to jsem nikde v evropě neviděl. Viz. gerlach a kasírování lidí, naprosto nesmyslné, mrkni na návštěvní řád. Tanapáci kasírují o 106, aby zajistili business rádoby horským vůdcům a nutí tě jít jen s průkazem a ještě obtížnější trasy, jiný cíl to nemá. Áves Slovakia!
08. 11. 2013, 08:52:46
miki
miki
mali to všetko vybavené a povolené od tanapu ;)
07. 11. 2013, 20:12:48
Mali chlapci výnimku, povolenie..
06. 11. 2013, 21:49:58
Trochu smutné zabývat se tím, jestli Špotáková vlastní na hod oštěpem povolení a jestli tím pádem jsou její medaile vůbec legální (mě ti pořadatelé lumpové s oštěpem na stadion vůbec nechtěli pustit!!!). Trochu soudnosti prosím. Zimní přechod hřebene Tater je zatraceně náročná věc a klobouk hluboko dolů před tímhle výkonem.
08. 11. 2013, 09:47:55
Tomas
Tomas
Tak možná by to zkusilo víc lidí, není to spíš proto, že těch 35 let se tam prostě spát nesmí a proto to každý poctiví člověk ani nezkusí?
08. 11. 2013, 11:08:13
tohle jaksi nechápu "To, že jsme s sebou měli péřové spacáky, byla největší chyba, kterou jsme udělali. Po několika dnech pochodu byly večer plné zmrzlých kuliček a ráno úplně promočené" někde museli udělat dost zásadní chybu v používání, všichni používají v zimě péřové spacáky, já sám cca 30 let, ale tohle se mi ještě nikdy nestalo
09. 11. 2013, 14:53:22
Ahoj Pavle, Je to tak, že peří se skutečně na výpravy, kde hrozí vysoká vlhkost, nehodí. Když jdeš čtyřdenní přechod Nízkých Tater, je to v pohodě, na takovejdle extrém ale už ne. Kamarádi například byli skialpovat na Špicberky a kvůli tamní vysoké vlhkosti si nechali šít spacáky z dutého vlákna do extrémního mrazu. Jsou blbě skladné a těžké, ale zahřejou- vlhkost snáší mnohem lépe. Měj se!
09. 11. 2013, 23:11:31
Myslím, že je to hodně o osobních preferencích. Třeba Jan Kopka při svém měsíčním zimním přejezdu Aljašky měl péřový spacák (a neřekl o něm křivé slovo), stejně tak ho používá řada himalájských horolezců.
10. 11. 2013, 11:19:59
Pavel
Pavel
- jakou měli vlhkost nevím, ale když mrzlo, tak moc vysoká nebyla, když dodržuješ určité zásady, tak máš péřák suchý i po čtrnácti dnech, sám jsem spal i v létě v letním péřovém spacáku kdy je o hodně větší vlhkost než když mrzne, a ani po deseti nocích nebyl problém, jak jsem psal, péřák používám cca 30let při teplotách od +20°C po -25°C, a problém nemam, jenom je péřák náročnější na údržbu než umělotina - když někdo používá péřoví spacák, tak se o něj musí umět postarat, a musí dodržovat některé základní zásady - nedýchat do spacáku, mít ústa venku - nelést do spacáku když jsme mokrý, nebo zpocený - člověk se v péřáku nesmí potit - mít spacák v batohu v nepromokavém obalu, dneska se dělají obaly z membrány které i troch dýchají
10. 11. 2013, 15:04:08
Nějak si nemyslím, že by podmínky bylo reálné dodržet. Jak mám nedýchat do spacáku? Prostě spím, to kam se zrovna natočí pusa/nos fakt neovivním, to bych musel spát se šnorchlem. Mokrý a spocený - a to jako měli sejít dolu na chatu usušit si věci? Prostě to bylo náročné a člověk občas preferuje jednodušší řešení.
11. 11. 2013, 10:20:31
Pavel
Pavel
- ty podmínky co jsem napsal dodržuje každý kdo spí v péřovém spacáku, tedy i ty co zdolávají osmitisícovky, nebo severní či jižní pól, kdyby dýchali, nebo lezli mokrý do péřáku, tak jsou bez šance cokoli zdolat, to není ňáký můj výmysl, to je známa věc mnoho desítek let, prostě máš venku ze spacáku hlavu, a na hlavu nasadíš kuklu, čepici, či tunel, a než vlezeš do péřáku, tak si oblečeš náhradní suché oblečení - jednoduší řešení je to že použiješ materiály ve kterých se moc nezpotíš, a když, tak rychle uschnou i v extremních podmínkách, jako je třeba Coolmax nebo Polartec Power Stretch, v extrémních podmínkách se nesmíš zpotit, to je taky jedna z mnoha dost zásadních věcí
14. 11. 2013, 22:36:18
Pavel
Pavel
našel jsem tady tohle http://www.svetoutdooru.cz/jak-spat-ve-spacaku-v-zime/, stačí se podle toho řídít, a neni potom problém
12. 12. 2013, 21:41:59
Pavel
Pavel
ještě další věc co nechápu "A nohy? Ty byly pořád v mokru. Snažili jsme se přes noc vysušit vždy jeden pár ponožek, ale moc to nešlo. Ráno to trvalo vždy tak tři hodiny, než jsme nohy v botách poprvé ucítili." platí prakticky to samé co jsem napsal o péřovém spacáku, při dnešních materiálech není vůbec problém mít nohy v suchu a teplu, a to v o hodně extremnější podmínkách než zažili, taky jsme jich par zažil, ale takoví problém jsem neměl
10. 11. 2013, 15:11:09
ten pan Pavel je nejaky uzasnak alebo co
13. 11. 2013, 01:44:53
Pavel
Pavel
úžasný nejsem, jenom jsem napsal moje osobní zkušenosti z cca 30 let pohybování se v přírodě, a to celoročně
14. 11. 2013, 22:13:09
mnicky
mnicky
Moja ucta pani!
10. 11. 2013, 01:06:35
pekne chlopi :-)
15. 11. 2013, 06:00:52

Sem vložte diskusní příspěvek.

+   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět

* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů

RSS této diskuze