↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Lavinová mapa Slovenska

Pro všechny, kdo se chystají do slovenských hor v době nebezpečí lavin, byl letos spuštěn unikátní přehled lavinových drah Slovenska zobrazovaných v mapové službě turistickamapa.sk. Projekt byl připraven ve spolupráci outdoorového magazínu Hiking.sk a Horské záchranné služby.Pro všechny, kdo se chystají do slovenských hor v době nebezpečí lavin, byl letos spuštěn unikátní přehled lavinových drah Slovenska zobrazovaných v mapové službě turistickamapa.sk. Projekt byl připraven ve spolupráci outdoorového magazínu Hiking.sk a Horské záchranné služby.

Dráhy lavin jsou v mapě odlišené barevně podle frekvence výskytu lavin. Kromě frekvence výskytu lavin mohou uživatelé získat doplňující informace o lokalitě, názvu, orientaci, maximálním a minimálním sklonu a kategorii dané zóny. Všechny uvedené informace v kombinaci s předpovědí počasí a aktuálně vyhlášeným stupněm lavinového nebezpečí pomohou turistům, skialpinistům a horolezcům k lepšímu odhadu nebezpečí při plánování túr.

Na mapě je zakreslený nejdelší dosah laviny v daném místě, takže turisté a skialpinisté se mohou podívat, jestli jejich plánovaná trasa křižuje potenciálně nebezpečné zóny. Příprava projektu ve spolupráci Hiking.sk a Střediska lavinové prevence HZS trvala dva roky.

Vyznačené lavinové dráhy představují části území Slovenské republiky ve vysokohorském terénu, kde byl zaznamenán výskyt lavin. I když délka lavinové dráhy představuje nejdelší zaznamenanou lavinu, z charakteru vysokohorského terénu a lavinové problematiky vyplývá, že výskyt lavin může nastat i v územích, které nejsou vyznačeny na této mapě. Pohyb mimo vyznačené lokality proto návštěvníkům samozřejmě nezaručuje, že nebudou zasaženi případnou lavinou.

Přímý odkaz na mapu v lokalitě Žiarské doliny (viz obrázek) se zapnutou lavinovou vrstvou.

© Svět outdooru, březen 2012, redakce Světa outdooru

 

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

 


09.03.2012, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

• SVĚT OUTDOORU KE STAŽENÍ

Svět outdooru 1/2016

 

Stáhněte si první číslo časopisu Svět outdooru 2016!

Těšit se můžete na tipy na dálkové treky v Evropě, rozhovor s Jánem Smoleněm nebo Kilianem Jornetem a nechybí ani recenze a rady k vybavení. První číslo navíc obsahuje speciál Svět běhu!

PRODUKTOVÉ TIPY

• ANKETA

Pro orientaci v přírodě a na horách používám:

Mapu a buzolu
Mobil s GPS
Outdoorovou GPS
Mraveniště
Hvězdy a souhvězdí
Chodím za nosem