Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz Outdoorforum SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Lavinová mapa Slovenska

Pro všechny, kdo se chystají do slovenských hor v době nebezpečí lavin, byl letos spuštěn unikátní přehled lavinových drah Slovenska zobrazovaných v mapové službě turistickamapa.sk. Projekt byl připraven ve spolupráci outdoorového magazínu Hiking.sk a Horské záchranné služby.Pro všechny, kdo se chystají do slovenských hor v době nebezpečí lavin, byl letos spuštěn unikátní přehled lavinových drah Slovenska zobrazovaných v mapové službě turistickamapa.sk. Projekt byl připraven ve spolupráci outdoorového magazínu Hiking.sk a Horské záchranné služby.

Dráhy lavin jsou v mapě odlišené barevně podle frekvence výskytu lavin. Kromě frekvence výskytu lavin mohou uživatelé získat doplňující informace o lokalitě, názvu, orientaci, maximálním a minimálním sklonu a kategorii dané zóny. Všechny uvedené informace v kombinaci s předpovědí počasí a aktuálně vyhlášeným stupněm lavinového nebezpečí pomohou turistům, skialpinistům a horolezcům k lepšímu odhadu nebezpečí při plánování túr.

Na mapě je zakreslený nejdelší dosah laviny v daném místě, takže turisté a skialpinisté se mohou podívat, jestli jejich plánovaná trasa křižuje potenciálně nebezpečné zóny. Příprava projektu ve spolupráci Hiking.sk a Střediska lavinové prevence HZS trvala dva roky.

Vyznačené lavinové dráhy představují části území Slovenské republiky ve vysokohorském terénu, kde byl zaznamenán výskyt lavin. I když délka lavinové dráhy představuje nejdelší zaznamenanou lavinu, z charakteru vysokohorského terénu a lavinové problematiky vyplývá, že výskyt lavin může nastat i v územích, které nejsou vyznačeny na této mapě. Pohyb mimo vyznačené lokality proto návštěvníkům samozřejmě nezaručuje, že nebudou zasaženi případnou lavinou.

Přímý odkaz na mapu v lokalitě Žiarské doliny (viz obrázek) se zapnutou lavinovou vrstvou.

© Svět outdooru, březen 2012, redakce Světa outdooru

 

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

 


09.03.2012, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

• SVĚT OUTDOORU KE STAŽENÍ

Svět outdooru 2/2016

Stáhněte si druhé číslo časopisu Svět outdooru 2016!

Druhé číslo je našlápnuté tipy na letní výpravy do hor Balkánu nebo Kyrgyzstánu, rozhovory s Dannym Menšíkem a Peggy Marvanovou a rekordním počtem recenzí outdoorových novinek. Ve druhém čísle se navíc můžete těšit na lezecký speciál!

PRODUKTOVÉ TIPY

• ANKETA

Při vaření v přírodě používám:

Plynový vařič
Benzínový vařič
Lihový vařič
Vařím na ohni
Stravuji se v restauracích