HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz Outdoorforum SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Hydromagazín Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Jak přežít na vodě?

Po řekách tuzemských i zahraničních se prohání zástupy českých vodáků tu více, tu méně zkušených. Na vodě člověk nikdy neví, kdy se dostane do nebezpečné situace a proto Vojta Jančar připravil několik článků o tom, jak snížit nebezpečí problémů na minimum. Trend bezpečnosti sledujeme ostatně dlouhodobě a věříme, že prevence je věc důležitá. Omlouváme se všem, pro které budou některé části nudné, jiným však mohou pomoci v nesnázích.
Začátečník začne od začátku - Jak přežít?

„Přetížená kanoe se v nočních hodinách převrhla uprostřed vod Slapské přehrady. Tři mladí lidé utonuli. Ostatní se zachránili jen s vypětím sil.“ (ADK)

Trochu morbidní začátek, ale jak známo, články o neštěstí druhých jsou nejčtenější. Parta chlapců a děvčat, si chtěla zkrátit cestu z noční zábavy přes zátoku. Nikdy neseděli v lodi, snad jen v pramici, přesto si vypůjčili nehlídanou kanoi, šest si jich sedlo do lodi a pokusili se přejet přes klidnou vodní plochu. Při převržení lodi, byli necelých sto metrů od břehu, přesto se někteří nedokázali správně orientovat. Loď i pádla skončily neznámo kde. Chybou tedy byla neznalost ovládání lodi a jejích vlastností, neznalost prostředí do kterého přišli snad i poněkud rozjařeni, psychické nezvládnutí situace a fyzická nepřipravenost.

Rozhodneme-li se začít s pádlováním, měli bychom mít alespoň základní znalosti, určitou fyzickou a psychickou vybavenost a snahu získávat zkušenosti pomalu a postupně, zpočátku i pod vedením zkušenějších kamarádů či majitelů půjčoven, cestovních agentur nebo vodáckých škol. Koneckonců určitou fyzickou a psychickou odolnost každý člověk potřebuje k životu samotnému. Pokud obé trénuje ve všech potřebných směrech nikdy nezapomíná na základní poučku, která samozřejmě platí i na vodě – kdekoliv: „NIKDY SE NEVZDÁVEJ!“


Na vodě, ať již se jedná o řeku, potok, jezero, se lze plavit na pramici, kanoi, kajaku či raftu nebo opravdovém voru. To jsou základní plavidla. K jejich pohonu lze lidskou silou použít pádel, vesel či bidel. Většinou pak zůstaneme u kanoe, kajaku či raftu. Jakou loď si vyberete není důležité, každý může začínat na jiném plavidle a postupně zkoušet další a další. Nebude asi vhodné začínat na speciálním sjezdovém nebo rychlostním kajaku, který je velmi vratký a jen nasednutí vyžaduje určité vodácké znalosti a umění.
K pádlování budeme používat pádlo – pro kanoi, raft či pramici kanoistické, s jedním listem, žerdí a hlavičkou – na kajaku pak kajakářské s dvěma různě přetočenými listy. Kajakářské pádlo vybíráme podle několika hledisek – délky, úhlu natočení listů a jejich poloze, tj. pravé nebo levé. Převážná část kajakářů jezdí s pravými pádly, nesouvisí to vůbec s tím, je-li člověk pravák či levák, a jak pádluje například na kanoi. Prostě vezmete pádlo do ruky a již první pocit vám ukáže, jaké je to pravé. bradu.Délka pádla je podobná volba. Velice orientačně by pádlo mělo být dlouhé asi jako vaše výška + 20-30 cm. Pro divokou vodu se používají pádla kratší, pro nafukovací lodě a moře pak pádla delší. U kanoistického pádla se délka volí velice zhruba podle výšky jezdce s tím, že by mělo dosahovat pod bradu

K vodáckému umění patří i odnést loď na břeh a spustit ji na vodu. Loď spouštíme na vodu špicí napřed buď ručkováním po bortech, bokem ji spustíme na vodu z vysokého břehu, v některých případech lze nasedat i jinak, což vás naučí právě zkušenosti. Pozor například na nasedání se špicí kanoe nebo kajaku na břehu. Je-li loď opřena špicí o břeh a zádí o dno již ve vodě, stává se v okamžiku nasedání vratkou. Zapomenete-li na tuto maličkost, můžete se zvrhnout hned při prvním nesedání. V létě na písčité pláži je to legrace. Ale těsně nad korunou jezu za vyššího vodního stavu nebo na volné vodě nad ledem pokrytou vodní hladinou, může i takováto maličkost zapříčinit neštěstí.

Je dobře, když při nasedání do lodi se vodák opírá pádlem o břeh. Pádlo položíme žerdí k límci nebo kolmo na loď a způsobem „jedna noha – těžiště - druhá noha“ nasedneme do lodi. U vícemístných lodí nastupují jezdci postupně, nikoliv najednou. Spolujezdec přidržuje loď a zvyšuje tak její stabilitu při nasedání. Pro bezpečnou plavbu je nutný i správný způsob sezení v lodi.

Sedíme v lodi, v ruce pádlo. Máme vše? Zdánlivě ano, ale začínající vodák, bez jakýchkoliv zkušeností, by měl mimo teoretické přípravy, i když je plavcem a možná dobrým, mít plovací vestu. Plavat oblečený a ještě držet pádlo a snažit se táhnout převrženou loď ke břehu není zas tak jednoduché. Pokud vodácké pokusy děláme v chladném období, pomůže nám plovací vesta ještě více, hřeje, zmírní po případném pádu do chladné vody šok ze studené vody a hlavně pomáhá při plavání.


U plovací vesty je důležité (mimo atest podle současně platných evropských norem) její správné oblečení. Plovací vesta musí na těle dobře sedět a nesmí bránit pohybu. Přitom po pádu do vody nesmí svým vztlakem vyjet nad vodu a člověka nechat pod ní, tedy musí být dobře upevněna na těle. Nedbale oblečená či rozepnutá plovací vesta nechrání. Je tedy třeba dobře upnout v pase, seřídit (je-li k tomu vesta vybavena)

Máme tedy veškeré vybavení pro tento okamžik a můžeme odrazit od břehu a pádlovat. Jak? I tohle patří k vodáckému umění – to jsou právě znalosti, které se zkušenostmi rozvíjejí. Není naším záměrem otevírat virtuální vodáckou školu. Proto se nebudeme technikou pádlování a taktickými prvky zabírat podrobněji, ale jsou nezbytné k bezpečné plavbě. Občas se tedy o nich zmíníme. Kdo začíná, měl by se nejprve naučit ovládat loď na klidné vodě, jet dopředu, zatočit, couvat a po určité době teprve odrazit od břehu i na tekoucí vodě či ve vlnách na jezeru nebo moři a za stejných podmínek bezpečně přistát. Získáváme znalosti i zkušenosti. Určitě je to snadnější a o nic méně dobrodružnější, ale zato veselejší a bezpečnější s kamarády. Bývalými, současnými i budoucími.

pokračování příště....


09.08.2002, Vojta Jančar


Diskuse


Zdenek
Zdenek
Presne to se mi stalo v kanoi s plochym dnem. Bracha se naklonil na jednu stranu, ja se se spozdenim snazil vyrovnat naklonem na druhou, cimz jsem zpusobil ve finale prevrhnuti. To vse loni v unoru na Labi, v zimnich bundach a kalhotech a botach. Lod a padlo jsem tam nechtel nechat tak jsem je tahnul ke brehu. Bracha sel ke dnu a tak si rychle svlekl bundu a plaval taky ke brehu. Oba jsme pelasili s lodi na ramenou 3km dom do horke sprchy. Jak se tomu da zabranit. Ahojte Zdeenk
24. 10. 2003, 14:04:00

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

• ANKETA

Jaký outdoorový dárek byste nejraději našli pod stromečkem?

nový spacák
čelovku
stan
vařič
ponožky
batoh
skialpové lyže
termosku
průvodce
jégrovky
rukavice
chytré hodinky
karimatku
jistítko
lano
multifunkční nůž
dárkový poukaz na nákup dle vlastního výběru