Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz Outdoorforum SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Čelovka Silva Alpha - 15W na první pohled

Na český trh dorazila novinka švédské firmy Silva, vysoce výkonná 15W čelovka Silva Alpha. Svět outdooru vám exkluzivně, jako první české outdoorové médium, nabízí bližší seznámení s touto bezesporu jedinečnou čelovkou ...Údaje výrobce:
Zdroj světla: 3x 5W výkonná LED Luxeon K2
Hmotnost: 170 g
Infocena: 7490 Kč(Alpha 2), 8790 Kč (Alpha 4), 9990 Kč (Alpha 6)
Dodává: Vavrys CZ

Na český trh dorazila novinka švédské firmy Silva, vysoce výkonná čelovka Silva Alpha, která byla představena v loňském roce na podzimních veletrhu Outdoor ve Friedrichshafenu (naše reportáž s videem zde). Svět outdooru vám exkluzivně, jako první české outdoorové médium, nabízí bližší seznámení s touto bezesporu jedinečnou čelovkou. Redakce světa outdooru testuje model Alpha 4 dlouhodobě a tak budeme moci přinést i detailní informace o zkušenostech s touto čelovkou. Nyní nabízíme základní seznámení. 


Obr: Silva Alpha kombinuje díky třem výkonným LED s optikou relativně úzce a intenzivně směrovaný kužel pro daleký dosvit (vlevo) s široce rozptýlenou světelnou stopu nasvěcující široké a blízké okolí (výsledek vpravo)

To, čím vás Silva Alpha na první pohled ohromí (nepočítáme-li cenu, která nepatří zrovna mezi čelovkový průměr :-)), je balení, ve kterém je dodávána. Žádná krabice, ale solidní malý černý vyztužený kufřík luxusního vzezření s reliéfním logem Silva, uvnitř kterého je vše pečlivě uloženo ve vyřezaných otvorech z pěnové hmoty.

Provedení, světelný výkon a dosah Silvy Alpha jsou v současnosti na poli čelovek unikátní. Tomu samozřejmě odpovídá i cena. Alpha disponuje třemi 5W výkonnými LED Luxeon K2 a její maximální dosvit dosahuje až 150 m. Výkonné LED jsou vybavené optikou a pracují ve 4 světelných režimech. Zajímavostí je nikoliv skokový, ale plynulý přechod mezi jednotlivými světelnými módy. Napájení čelovky zajišťuje Li-Ion akumulátor 7,4 V. Čelovka je také vybavena kontrolním systémem stavu baterií, který indikuje stav vybití baterií ve 4 stupních.

Čelovka Silva Alpha

Specialitou čelovky je chytré rozložení světelné stopy které se projevuje ve vyváženosti mezi široce rozptýlenou světelnou stopou nasvěcující široké a blízké okolí a relativně úzce a intenzivně směrovaným kuželem pro daleký dosvit. Každá z LED diod má na starost specifickou část světelné stopy. Tato technologie v podání Silvy nese název Intelligent Light a projeví se zejména v příjemně rozložené světelné stopě respektující periferní vidění a minimální nutnosti naklápět čelovku nebo hlavu při změně pohledu na blízko nebo do dálky. V praxi je to opravdu příjemné.

Čelovka Silva Alpha - luxusní kufr  Čelovka Silva Alpha - luxusní kufr
Foto: Luxusní kufřík ve kterém je Silva Alpha dodávána. Alpha 4 má v kufříku místo držáku na helmu
a na kolo jen papírové výplně s ilustrací.

Vlastní čelovka spolu s ergonomickou konstrukcí k uchycení na hlavu je i přes robustní vzhled příjemně lehká. Testovaný vzorek má hmotnost 185 g (výrobce udává 170 g). Standardně dodávaný třícestný pásek na hlavu má plastové části a je velikostně nastavitelný pomocí suchý zipů.

Čelovka Silva Alpha

Čelovka Silva Alpha

Silva Alpha je k dispozici ve třech provedeních lišících se kapacitou a velikostí akumulátoru a vybaveností. Silva Alpha 2 má akumulátor s kapacitou 2,2 Ah (hmotnost 100 g) a doba svícení ve třech výkonných režimech se pohybuje od 1 do 8 hodin. Silva Alpha 4 má akumulátor s kapacitou 4,4 Ah (hmotnost 200 g), možnost externího umístění akumulátoru a doba svícení ve třech výkonných režimech se pohybuje od 2 do 16 hodin. Konečně Silva Alpha 6 má akumulátor s kapacitou 6,6 Ah (hmotnost 300 g), možnost externího umístění akumulátoru a doba svícení ve třech výkonných režimech se pohybuje od 3 do 24 hodin. K modelu Alpha 6 je navíc dodáván samolepící držák na přilbu a držák na řidítka kola. U dvou předchozích modelů je možné tyto držáky dokoupit. Držák na helmu je v prodeji za 195 Kč, držák na kolo pak 250 Kč. Dokoupit za 440 Kč je možné i prodlužující kabel použitelný pro bezproblémové umístění akumulátoru pod oblečení. Výrobcem udávaná hmotnost akumulátorů je bez nutného textilního pouzdra které má např. v případě Alphy 4 hmotnost 35 g.

Čelovka Silva Alpha

Komu je Silva Alpha vlastně určena? Díky doslova brutálnímu světelnému výkonu, provedení a hmotnosti má zacíleno na rychlejší pohybové aktivity – běžce, orientační závody, běžkaře a cyklisty. Těm všem umožní pohybovat se v terénu vyšší rychlostí a s větší jistotou. Bližší podrobnosti a poznatky z praxe přineseme po důkladném vyzkoušení.

Aktualizace 1.3.2010: Kompletní test čelovky a srovnání s čelovkou Petzl Ultra

© Svět outdooru, krátká recenze duben 2009, text Petr Macháček, foto Míra Bachtík

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

04.05.2009, Petr Macháček


Diskuse


pedro
pedro
hm, myslim ze na to cyklisticku prilbu nedam.. :(
05. 05. 2009, 00:41:00
Petr Macháček
Petr Macháček
Nepochopil jsem dost možná příspěvek, ale pokud jde o upevnění na přilbu, tak k tomu slouží samolepící úchyt/držák - malý kus plastu, do kterého se nasune pouze hlavní modul čelovky (podobně jako je nasunut do postrojku na hlavu).
05. 05. 2009, 22:09:00
pedro
pedro
mam celovku ktora sa mi zmesti pod prilbu, na moznost uchytenia celovky na prilbu som zabudol :)
06. 05. 2009, 15:04:00
merhorn
merhorn
Ahoj michal, poprosim ta pri pisani testu tejto zaujimavej celovky skus jej vykon porovnat aj s Primusom ktory ma tiz pomerne brutalny vykon ale no na toto to bude slaba kava. Ako sa nosi na hlave, ta akoby pracka na cele u mna neposobi moc pohodlne ale to je len taky dojem pri pohlade na to. Drzim ti palce a urcite to bude super zhodnotenie tak ako vzdy od teba. ahoj
06. 05. 2009, 20:34:00

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

• SVĚT OUTDOORU KE STAŽENÍ

Svět outdooru 2/2016

Stáhněte si druhé číslo časopisu Svět outdooru 2016!

Druhé číslo je našlápnuté tipy na letní výpravy do hor Balkánu nebo Kyrgyzstánu, rozhovory s Dannym Menšíkem a Peggy Marvanovou a rekordním počtem recenzí outdoorových novinek. Ve druhém čísle se navíc můžete těšit na lezecký speciál!

PRODUKTOVÉ TIPY

• ANKETA

Při vaření v přírodě používám:

Plynový vařič
Benzínový vařič
Lihový vařič
Vařím na ohni
Stravuji se v restauracích