Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

Recenze: Boty ASOLO Elbrus GV

Recenze: Boty ASOLO Elbrus GV

ASOLO Elbrus GV jsou lehké a vysoce technické boty pro VHT a lezení. Co zvládnou a kam se s nimi můžete vypravit?Údaje výrobce:

Materiál:svršek - hydrofobní kůže
jazyk - Schoeller Soft Shell
membrána - GORE-TEX® Performance Comfort
mezipodešev - Asolo Spiky, nylon + skelné vlákno
podešev - Vibram® Ascent, dvouvrstvé tlumící zóny
Hmotnost: 1600 g (UK 8)
Odpružení: Anti Shock
Dostupné velikosti: 7.5 - 13
Barevné varianty: pánská: blue aster/silver, dámská: lime/mimosa
Infocena: 6790 Kč
Dodává: SPORT Prima
Více info na www.asolo.cz

Na první pohled technicky vypadající boty byly testovány na skalách, horách, feratách i na ledovci. Při chůzi na sněhu a ledu i s mačkami. Jak se chovaly v jednotlivých prostředích a jaké jsou, se dozvíte v našem testu, který je jako u všech výrobků ASOLO dlouhodobý a intenzivní. Lehká konstrukce bot ASOLO Elbrus GV je tak vhodná i pro kombinované túry (trek i lezení).

Bota má technický střih s volným kotníkem ze Soft Shell tkaniny od firmy Schoeller. Úplný okraj nad kotníkem je měkký a nikde netlačí, zároveň však zabraňuje padání kamínků a částečně i sněhu do boty.

 

ASOLO Elbrus GV během vodního testu.ASOLO Elbrus GV během vodního testu.

Profilová fotografie boty ASOLO Elbrus GV.Profilová fotografie boty ASOLO Elbrus GV.

Testování bot ASOLO Elbrus GV na Islandu.Testování bot ASOLO Elbrus GV na Islandu.

 

 

Šněrování

Šněrování je až do špičky boty. Tkaničky jsou kulaté a doporučuji po utažení bot udělat ještě pojistný uzel. Šňůrky jsou vedeny systémem pěti párů textilních poutek. Pak následuje dobře držící - klasický háček, který nepovolí zatažení špičky a nártové části. Dále pokračuje masivní textilní pár poutek, který dovoluje kvalitní zatažení patní části. Poslední dva páry háčků se starají o zatačení vršku boty. Jazyk je dobře polstrovaný a zavazování nijak netlačí.

 

Dobře držící háček u šněrování ASOLO Elbrus GV.Dobře držící háček u šněrování ASOLO Elbrus GV.

Šněrování je u boty ASOLO Elbrus GV až do špičky.Šněrování je u boty ASOLO Elbrus GV až do špičky.

Textilní popruh jako očko pro šněrování bot ASOLO Elbrus GV.Textilní popruh jako očko pro šněrování bot ASOLO Elbrus GV.

 

 

Podrážka a podešev

Podešev Vibram Ascent používá inovované tlumení došlapu Anti Shock, které zpříjemňuje chůzi na tvrdém povrchu. Dále tato obuv využívá Asobrake systém pro usnadnění náročných sestupů. Výztuha Asolo Spiky - nylon + skelné vlákno. Značkový vzorek VIBRAM má samočistící dezén a pod špičkou climbing zone. Lezení bylo ověřováno při několik výjezdech na ferraty včetně D pasáží a i dalších výstupů ve skále (např. Grossglockner). Vysoká gumová obsázka po celém obvodu boty chrání dobře svršek před poškozením.

 

ASOLO Elbrus GV má na špici climbing zone a zbytek tvoří hrubý vibramový vzorek.ASOLO Elbrus GV má na špici climbing zone a zbytek tvoří hrubý vibramový vzorek.

 

Mačky

Boty mají možnost uchycení poloautomatických maček. Přesto doporučuji při nákupu nové obuvi vyzkoušet, zda-li vám dobře pasuje na vaše stávající mačky. Mě osobně při používání maček Black Diamond Contact Strap úzká pata bot vylézala ven a patní čas přesahovala přes spodní část těchto maček. Jinak pohyb na mačkách byl přirozený a jistý včetně překonávání strmějších výšvihů.

 

Nasazené poloautomatické mačky na botě ASOLO Elbrus GV  - spodní pohled.Nasazené poloautomatické mačky na botě ASOLO Elbrus GV - spodní pohled.

Poloautomatické mačky na botě ASOLO Elbrus GV.Poloautomatické mačky na botě ASOLO Elbrus GV.

Doporučuji si vyzkoušet vaše mačky na boty ASOLO Elbrus GV.Doporučuji si vyzkoušet vaše mačky na boty ASOLO Elbrus GV.

 

 

Nepromokavost

O nepromokavost a sucho v botě se stará GORE-TEX Performance Comfort membrána. Bota zatím zvládla všechny nástrahy deště, chůze po odpoledním ledovci i lehké brodění. Přesto bych doporučil se o boty klasicky a zodpovědně starat a používat vhodné prostředky ošetřování kombinované obuvi.

 

O nepromokavost bot ASOLO Elbrus GV se stará GORE-TEX.O nepromokavost bot ASOLO Elbrus GV se stará GORE-TEX.

 

Závěr

Textilní poutka na šněrování, která mohou působit poněkud nedůvěryhodně, nejeví žádné známky opotřebení. Bota se nikde nepárá a nic se na ni neodlepuje. Botu chrání vysoká a silná obsázka. Značkový Vibram drží na skále. A bota umožňuje použití i poloautomatických maček. Tato obuv bude podrobena intenzivnímu a dlouhodobému testu.

 

ASOLO Elbrus GV na via ferratě.ASOLO Elbrus GV na via ferratě.

Kompletní fotogalerie Asolo Elbrus GV (31)

Zaujalo mě:
  • Design
  • Climbing zone
  • Šněrování

 


Další informace:

Asolo

Společnost SPORT prima působí na českém trhu od roku 1993. Od samého počátku se specializuje na dovoz a prodej známých outdoorových a sportovních značek včetně světoznámého italského výrobce obuvi ASOLO.


05.07.2017, Vojtěch Dvořák


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů